Chleb na serwatce

Chleb na serwatce

Poznaj przepis na chleb na serwatce! Domowe pieczywo bez wątpienia jest znacznie smaczniejsze niż to, które można zakupić w popularnych dyskontach. Jest zdrowe, pozbawione zbytecznych wypełniaczy, nadmiernych ilości cukru czy konserwantów. W zaciszu domowym najczęściej wypieka się chleb pełnoziarnisty, na zakwasie czy najzwyklejszy pszenny. Sporo osób jednakże nie wie, że można także z powodzeniem wypiec chleb wiejski na serwatce.

Przepis na wiejski chleb na serwatce

Pieczywo wzbogacone o serwatkę ma bardzo ciekawy, delikatnie mleczny smak. Najlepiej smakuje krótko po upieczeniu, gdy miąższ jest wilgotny, a skórka chrupiąca i złocista.

Chleb na serwatce – składniki:
  • dwieście pięćdziesiąt gram mąki pszennej (najlepiej sprawdzi się tutaj typ 450)
  • półtora łyżeczki soli
  • trzydzieści gram świeżych drożdży
  • półtora łyżeczki cukru
  • trzysta pięćdziesiąt gram serwatki pozostałej po robieniu domowego sera
  • dwieście pięćdziesiąt gram mąki żytniej typu 720
Sposób przyrządzenia chleba na serwatce:
  1. Letnią serwatkę połączyć z cukrem i drożdżami (ważne, by całość mieszać tak długo, aż drożdże ulegną całkowitemu rozpuszczeniu).
  2. W następnym etapie należy przesiać do masy serwatkowej oba typy mąki oraz sól i wyrobić na gładkie, elastyczne ciasto.

Po czym poznać, że ciasto jest wyrobione dostatecznie?

  1. Najlepszym wyznacznikiem takiego stanu rzeczy jest to, że odchodzi od brzegów miski.
  2. Naczynie należy nakryć ściereczką i odstawić na minimum sześćdziesiąt minut, aby mogło dobrze wyrosnąć.
  3. Po upływie godziny uformować okrągły bochenek chleba i wyłożyć do innej miski, na której dnie powinna znaleźć się lniana ściereczka solidnie oprószona mąką pszenną.

Odstawić na pół godziny, po tym czasie naciąć wierzch pieczywa i piec w temperaturze dwustu stopni przez 35-40 minut.

Po co serwatka w chlebie?

Jak wiadomo, serwatka jest produktem ubocznym powstającym podczas produkcji domowego sera. Nie warto jej wylewać, ponieważ ma wiele zastosowań w kulinariach. Jeśli chodzi o pieczywo, serwatkę dodaje się z kilku powodów. Po pierwsze, przez fakt, że jest to produkt nabiałowy, to doskonale spulchnia chleb. Po drugie, serwatka nadaje wyjątkowego, delikatnie mlecznego posmaku pieczywu. Po trzecie, doskonale dogaduje się z drożdżami ułatwiając im namnażanie, a co za tym idzie – wyrastanie ciasta.

Poznaj również przepis na chleb cebulowy.

przepis na chleb

Co można jeszcze zrobić z serwatki?

  • Jak zostało wspomniane, jednym z przeznaczeń dla tej z pozoru nieprzydatnej cieczy jest domowy wypiek chleba. Warto mieć jednakże na uwadze, że serwatkę z powodzeniem można pić jako najzwyklejszy napój. Do takiego napoju można dodać na przykład ulubione owoce.
  • Serwatka to doskonały sposób na peklowanie mięsa tradycyjnym sposobem. Wystarczy wymieszać ją z ulubionymi przyprawami i w tak powstałej zawiesinie umieścić ulubiony kawałek mięsa. Białka pochodzące z nabiału doskonale wpłyną strukturę takiego mięsiwa.
  • Niewiele osób ma świadomość tego, jak wspaniałym kosmetykiem może być ta pozostałość po produkcji sera. Serwatka wybornie wpływa na wiele chorób skórnych. Jedyne, co należy zrobić, to dodać ją do wieczornej kąpieli.
  • Ogrodnicy od dawna używają serwatki jako naturalnego nawozu oraz co może zaskakiwać – jako niezwykle skuteczne, a zarazem w pełni naturalne remedium na ogrodowe szkodniki (mowa tutaj w szczególności o koloniach mszyc).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *