Post wigilijny – czy w wigilię można jeść mięso?

czy w wigilię można jeść mięso

Zastanawiasz się czy w wigilię można jeść mięso? W Polsce od dekad panuje tradycja poszczenia w dniu wigilii. Oznacza to, że na stołach polskich rodzin nie znajdziemy tego dnia mięsa. Wyjątek stanowią ryby, które na stałe zagościły w świątecznym menu, zwłaszcza kojarzący się głównie z okresem Bożego Narodzenia karp.

Dlaczego pościmy w wigilię?

Post w wigilię zakorzenił się w polskiej tradycji wyjątkowo mocno. Biskupi zachęcają wiernych do uczczenia w taki sposób tego wyjątkowego dnia. Skąd wziął się post bożonarodzeniowy? Dla naszych przodków post nie był niczym wyjątkowym. W okresie średniowiecza trudno było dostać pożywienie, które nie kwalifikowałoby się jako postne. Zwykli ludzie częściej pościli, niż nie pościli. Stoły zastawiane były mięsem najczęściej z okazji świąt, które poprzedzała postna asceza, mająca za zadanie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia.

  • Pierwotnie wigilia oznaczała nocne nabożeństwo przygotowujące do właściwej uroczystości. Miało ono nawoływać do pokuty i zachęcać do modlitwy, przypominając właściwe znaczenie nadchodzącego święta.
  • Wigilie szybko poszerzono ze strefy sakralnej, duchowej, również na strefę rzeczywistą. Stała się dniem, który miał przygotować zarówno ciało jak i duszę do zbliżającego się święta. Przygotowanie duszy odbywało się poprzez poświęcenie ciała, a więc stosowanie postu.
  • Post zakazywał pokarmów mięsnych, jak i również wprowadzał ograniczenie w ilości spożywanych posiłków. Najczęściej posilano się raz lub dwa razy dziennie, niekiedy całkowicie rezygnując z jedzenia. W okresie postu spożywało się najczęściej kaszę, groch, kapustę, ryby oraz jajka.
  • W polskiej tradycji przyjęło się, że wigilia jest dniem zwieńczającym adwent, podczas którego powinniśmy wyrzekać się przyjemności, by przygotować się na jedno z najważniejszych świąt.

Czy w wigilię jest post?

Wigilia i post to pojęcia, które przyjęły się dla nas od zawsze iść w parze. Post w wigilię bożego narodzenia nie jest jednak obowiązkowy. Przepisy prawa kanonicznego przewidują ścisły post jedynie w Środę Popielcową i Wielki Piątek oraz post jakościowy w każdy piątek roku liturgicznego. Biskupi zachęcają jednak do poszczenia w dniu wigilii, zgodnie z polską tradycją, jako zwieńczenie adwentu.

Czy w wigilię można jeść mięso?

Na pytanie, czy w wigilię można jeść mięso, można odpowiedzieć na dwa sposoby.

  • Jeśli weźmiemy pod uwagę kontynuowaną od dekad polską tradycję, to jedynym mięsem, jakie możemy zjeść tego dnia, będzie mięso ryby. Post w wigilię nie oznacza jednak całkowitego odmawiania sobie przyjemności czy rezygnacji z jedzenia. Na świątecznym stole przyjęło się stawianie dwunastu pysznych, związanych głownie z bożym narodzeniem potraw, których skosztowania wielu z nas wyczekuje przez cały rok. Bigos, karpia czy kapustę z grochem widujemy zazwyczaj jedynie podczas świątecznej wieczerzy.
  • Należy jednak pamiętać, że prawo kanoniczne nie przewiduje postu w tym dniu. Oznacza to, że spożycie mięsa – wołowiny, drobiu czy wieprzowiny – nie będzie uznawane za grzech. Jeśli nie zależy nam na kontynuowaniu tradycji, pod kątem duchowym nic się nie stanie, jeśli tego dnia zjemy mięso. Możemy spotkać się jednak z dezaprobatą bliskich, czy nawet niektórych księży. Wielu Polaków wciąż uważa, że spożycie mięsa w wigilię jest grzechem.

Sprawdź zatem jakie potrawy powinny znależć się na wigilijnym stole 🙂

czy można pić alkohol na świętach

Czy w wigilię można pić alkohol?

Wiele osób nie wyobraża sobie spotkania rodzinnego bez wypicia symbolicznego kieliszka. Święta bożego narodzenia są w niektórych domach jedyną w roku okazją, podczas której cała rodzina zbiera się w komplecie.

Czy można pozwolić sobie na świętowanie z udziałem alkoholu?

Chociaż Kościół Katolicki nie zakazuje tego w oficjalny sposób, w Polsce przyjęło się, że post wigilijny oznacza wstrzemięźliwość zarówno od mięsa, jak i alkoholu. Oznacza to, że jeśli wzniesiemy tego dnia toast czy wypijemy wspólnie z kimś kieliszek wysokoprocentowego alkoholu, nie obciąży nas to grzechem. Większość Polaków powstrzyma się jednak od picia alkoholu, właśnie z uwagi na panujące przekonanie, że polska tradycja postu wigilijnego wzięła się z zapisów prawa kanonicznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *