Chrzan – opis i przepisy

Chrzan to roślina, którą można spotkać w stanie dzikim na obszarze całej Polski. Preferuje ona stanowiska nasłonecznione na łąkach i miedzach. Jej poszczególne elementy takie jak liście i korzenie mają zastosowanie kulinarne oraz lecznicze. Chrzan jest wykorzystywany do przygotowywania tradycyjnych potraw, a także związany z daniami świątecznymi. Przepisy na chrzan nie są skomplikowane dlatego z pewnością warto po nie sięgać jak najczęściej.

Chrzan, właściwości, które warto znać

Chrzan zawiera wiele związków, które nie tylko posiadają aromatyczny zapach i smak, ale także charakteryzują się działaniem leczniczym. Liście oraz korzenie chrzanu działają silnie antybakteryjnie, dlatego też bardzo często stanowią dodatek do kiszonek, który stabilizuje przetwory. Chrzan działa również wykrztuśnie oraz rozgrzewająco, dlatego jego spożywanie to to idealne wsparcie dla organizmu w podczas infekcji.

Jak przechowywać korzeń chrzanu?

Aby korzeń chrzanu zachował świeżość należy trzymać go w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Nie powinien on mieć kontaktu z inną żywnością, aby zapobiec przedostaniu się drobnoustrojów z innych produktów oraz zepsuciu.

Chrzan domowej roboty, co warto wiedzieć? Jak zetrzeć chrzan?

Jeżeli chcemy przygotować chrzan domowej roboty najlepiej samemu zetrzeć korzeń na tarce oraz dodać do niego ulubione składniki takie jak cytryna, sól czy cukier. Przygotowanie chrzanu własnej roboty nie jest trudne, a jego smak z pewnością jest o wiele lepszy od sklepowych wyrobów. Jeśli mamy chrzan w ogródku lub planujemy zebrać dziko rosnącą roślinę należy pamiętać o prawidłowym rozpoznaniu gatunku oraz umyciu korzenia po zbiorze.

Chrzan tarty, przepis na przyrządzenie w 5 minut

Jeśli zależy nam na przyrządzeniu chrzanu tartego własnej roboty na początku należy obrać umyty korzeń ze skóry. Następnie trzeba zetrzeć go na tarce o małych oczkach. Gotowy chrzan domowy można włożyć do słoików  i przechowywać w lodówce. Stanowi on świetny dodatek do różnych potraw kuchni polskiej. Jeżeli chcemy przygotować domową ćwikłę wystarczy zmieszać chrzan z gotowanymi i startymi drobno buraczkami.

Jak doprawić chrzan

Chrzan nie wymaga dodatku zbyt wielu przypraw. Do przyrządzania dań z chrzanem wystarczy w zupełności sól i pieprz. W niektórych przepisach wśród składników znajduje się także bazylia lub majeranek. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością przypraw, ponieważ wyrazisty aromat chrzan może wtedy nabrać goryczki. Zbędne są także ostre przyprawy, ponieważ chrzan sam w sobie ma wyrazisty smak. Należy pamiętać jednak, że doprawianie to kwestia indywidualna.

Potrawy z chrzanem

Chrzan gotowany

To potrawa, którą przygotowuje się korzenia chrzanu oraz dodatków. Pierwszym etapem przyrządzenia jest roztrzepanie dwóch jajek, śmietany oraz przypraw. Teraz trzeba przygotować utarty chrzan. Na wolnym ogniu należy podgrzewać składniki przez 10 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Po tym czasie dodajemy do rondelka z śmietaną i jajkiem tarty chrzan. Całość mieszamy i studzimy. Tak przyrządzony chrzan domowej roboty można przechowywać w lodówce do tygodnia bez obaw o zepsucie się potrawy.

Chrzan z jajkiem i śmietaną

Składniki jakie potrzebne są do przyrządzenia dania to dwa gotowane jajka, tarty chrzan oraz śmietana. Do miseczki trzeba wlać śmietanę, a następnie dodać do tego chrzan oraz starte na tarce lub rozgniecione widelcem jajka. Całość trzeba doprawić potrawę solą, pieprzem i przyprawami. Tak przygotowane danie można podawać na święta. Chrzan na Wielkanoc jest najlepszy w połączeniu ze świeżym, drobno pokrojonym szczypiorkiem.

Chrzan z jajkiem, przepis na szybką potrawę

Chrzan z jajkami jest bardzo łatwy w przyrządzeniu i nie wymaga dużej ilości składników. Najpierw należy ugotować jajka na twardo, a następnie ugnieść je widelcem. Następnie dodajemy do masy majonez oraz chrzan uprzednio starty na tarce. Całość mieszamy z łyżką masła, solą oraz pieprzem. Chrzan z jajkiem na Wielkanoc to tradycyjny przysmak jakiego nie powinno zabraknąć na świątecznym stole. Jeżeli chcemy przygotować potrawę w bardziej oryginalnej wersji można przyrządzić chrzan z żółtkiem lub chrzan ze śmietaną a zamiast jajka użyć soku z cytryny.

Sos chrzanowy, prosty przepis

Jest on łatwy do przyrządzenia. Dobrze przyrządzony sos chrzanowy powinien posiadać głęboki, wyrazisty smak oraz zapach. Bazą do przygotowania potrawy jest śmietana oraz starty korzeń chrzanu. Najpierw wlewamy do miseczki śmietanę, chrzan oraz cukier. Wszystko mieszamy. Teraz czas na pozostałe przyprawy. Wszystko mieszamy oraz dodajemy drobno posiekaną pietruszkę lub szczypiorek. Należy pamiętać, że doprawienie sosu chrzanowego to kwestia smaku, dlatego możemy dopasować do przepisu przyprawy, które indywidualnie nam smakują.

Przyrządzane potraw z chrzanem to nasza tradycja, którą warto pielęgnować. Przepyszne i zdrowe dania z dodatkiem tartego chrzanu to nie tylko kwintesencja świąt, ale także ciekawy pomysł na przepyszne, codzienne dodatki do potraw dla całej rodziny. Z pewnością warto korzystać z naszych rodzimych przepisów, aby pielęgnować dawne receptury naszych przodków.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *