Nalewka z brzoskwini

Brzoskwinie to owoce, które kojarzą się z latem. Ich soczystość oraz słodki smak to kwintesencja słonecznych, letnich dni. Z owoców brzoskwini można przyrządzić przetwory w wielu wariantach, które nie wymagają użycia dużej ilości cukru. Nalewka z brzoskwini to przepis, dzięki, któremu można cieszyć się brzoskwiniowym aromatem przez cały rok. 

Co można zrobić z brzoskwiń?

Brzoskwinie to bardzo uniwersalne owoce, jeżeli chodzi o przyrządzanie przetworów. Z musu brzoskwiniowego można robić pyszne dżemy i konfitury, a także świeże i pasteryzowane soki owocowe. Owoce te idealnie komponują się także z mięsem, dlatego można dawać ich do potraw wytrawnych, którym nadają lekko słodkawego aromatu. Świetnym pomysłem na urozmaicenie domowego pieczywa jest chlebek z dodatkiem cząstek owoców, który świetnie smakuje w połączeniu z wędlinami i serami, a także warzywami.

Nalewka brzoskwiniowa, przepisy

Jak przyrządzić domową nalewkę brzoskwiniową? Przygotowanie jest bardzo proste i chociaż potrzeba do niego odrobinę cierpliwości, mimo tego warto spróbować tego niezwykłego trunku, który z pewnością zachwyci nawet największych koneserów smaku.

Nalewka brzoskwiniowa na wódce

Składniki:

  • pół kilograma cukru (opcjonalnie, jeżeli nalewka ma być bardziej słodka)
  • brzoskwinie – 2 kg
  • pół słoika miodu
  • pół litra spirytusu

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przygotowanie:

Najpierw należy oczyścić, umyć i obrać owoce ze skórki. Później wyjmujemy pestki brzoskwini i kroimy miąższ na małe kawałki. Owoce wrzucamy do słoika i zasypujemy cukrem. Wrzucamy kawałki owoców warstwami następująco: warstwa cukru na warstwę owoców, aż słoik będzie pełen. Na koniec dodajemy miód.  Wszystko zalewamy alkoholem, zamykamy słoik i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na dwa do trzech miesięcy. Należy pamiętać, że na powierzchni wszystkie owoce powinny być zalane spirytusem, ponieważ w przeciwnym razie nalewka z brzoskwiń może się zepsuć.

Nalewka z brzoskwiń na wódce

Przepis na nalewkę z brzoskwiń na wódce różni się od wersji na spirytusie mocą alkoholu jakim zalewamy owoce. Do przyrządzenia można użyć kupionej wódki lub przyrządzić ja ze spirytusu. Jeżeli chcemy dobrać alkohol sami należy zagotować wodę oraz ją wystudzić. W kolejnym kroku trzeba zmieszać przegotowaną wodę ze spirytusem, a następnie dokładnie wymieszać. Teraz można zalać nią owoce. Ten rodzaj nalewki z brzoskwiń ma bardziej delikatny smak oraz charakteryzuje się mniejszą mocą niż nalewka z brzoskwiń na spirytusie. Jest ona idealna do deserów i przekąsek. Sposób na szybka nalewkę z brzoskwiń na wódce to dobre rozwiązanie, dla osób które nie mają zbyt wiele czasu na przygotowywanie przetworów.

Co zrobić z brzoskwiń? Brzoskwinie w zalewie w 5 minut

Co potrzeba?

  • szklanka cukru
  • pół kilo brzoskwini
  • szklanka wody
  • pół cytryny

Przygotowanie:

Najpierw należy umyć i obrać owoce oraz usunąć pestki brzoskwini. Teraz pora na pokrojenie ich na ćwiartki.

  1. Pokrojone brzoskwinie wkładamy do czystych słoików. Przygotowujemy również zalewę do owoców.
  2. Podgrzewamy wodę, a kiedy jest już ciepła wsypujemy do niej cukier, na koniec dodajemy sok wyciśnięty z połowy cytryny.
  3. Wszystko mieszamy.
  4. Gorącą zalewę wlewamy do słoików, tak aby zakrywały owoce.
  5. Następnie zakręcamy słoiczki.
  6. Teraz można już pasteryzować przetwory. Jak to zrobić? Na dnie dużego garnka należy położyć szmatkę i wlać do niego wodę.
  7. Teraz układamy w nim słoiki.
  8. Następnie gotujemy 10 minut od chwili zagotowania się wody.
  9. Później obracamy denkiem do dołu.
  10. Następnego dnia robimy tak samo, pasteryzujemy również 10 minut i obracamy. Kolejnego dnia również.

Tak przygotowane słoiczki z zalewą brzoskwiniową mogą wytrzymać w spiżarni bardzo długo.

Dlaczego warto robić przetwory z brzoskwiniami?

Brzoskwinie to owoce o wyjątkowym smaku, które są nie tylko bardzo smaczne, ale również zdrowe. Nalewka z brzoskwiń przyrządzana na zimno konserwuje większość witamin i mikroelementów zawartych w owocach. Z pewnością warto korzystać z dobrodziejstw jakie dają nam naturalne owoce tym bardziej, że sezon na brzoskwinie trwa bardzo krótko, a dzięki przetworom z nich możemy cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Mamy nadzieję, że nalewką z brzoskwini i inne przetwory na stałe zagoszczą w Twojej kuchni.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *