Jak wykorzystać mięso z zupy?

jak wykorzystać mięso z zupy

Gotowane bez marnowania nie musi być trudne. Najlepszym przykładem na to jest wykorzystanie gotowanego mięsa z zupy. To mięso, które nie powinno lądować w śmieciach, ponieważ jest doskonałą bazą do przygotowania wielu prostych i smacznych dań. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.

Pasztety

Jednym z najłatwiejszych pomysłów na wykorzystanie gotowanego mięsa, jest przygotowanie pasztetu. Pierwszym krokiem jest oddzielenie mięsa od kości, szczególnie istotne jest to w przypadku udek kurczaka czy skrzydełek. Następnie należy dodać warzywa. Tutaj wybór jest ogromny. Sprawdzi się m.in. cebulka, szczypiorek czy papryka. Świetnym pomysłem na gotowanie bez marnowania będzie także wykorzystanie warzyw z zupy, np. marchewki czy pietruszki.

Następnym krokiem jest mielenie. Mięso i warzywa należy dokładnie zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Do tak przygotowanej papki należy dodać 3 surowe jajka, 3 łyżki bułki tartej oraz sól i pieprz i ponownie wymieszać. Tak przygotowany pasztet można umieścić w foremce i piec przez około 1,5 h w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Farsz do pierogów

Pierogi z mięsem to klaska kuchni polskiej. Mało kto wie, że do pierogów świetnie sprawdza się mięso z zupy, które dodatkowo skraca czas przygotowania posiłku. Farsz do pierogów można przygotować na dwa sposoby. Pierwszym jest zmielenie mięsa w maszynce do mielenia, dzięki czemu farsz będzie miał konsystencję przypominającą pasztet. Drugim sposobem jest pokrojenie mięsa w małe kawałki. Farsz, bez względu na wybraną metodę, trzeba dobrze przyprawić solą i pieprzem.

Zwolennicy pikantnych smaków mogą dodać nawet odrobinę chilli. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie warzyw z zupy. Podobnie jak w przypadku ww. pasztetu, do farszu dodać można odrobinę gotowanej marchewki, selera czy pietruszki. Warto pamiętać, że tak przygotowany farsz świetnie sprawdzi się także do innych mącznych dań. Można wykorzystać go m.in. do pyz, kartaczy czy naleśników.

Kotlety z mięsa

Kotlety z mięsa z zupy to świetna propozycja na szybki obiad. Wystarczy oddzielić mięso od kości i dokładnie zmielić w maszynce do mielenia. Kotlety będą jeszcze smaczniejsze, go dodamy do nich nieco warzyw. Dobrze sprawdzi się np. pokrojona w drobne kawałki cebulka lub szczypiorek. Do zmielonego mięsa należy następnie dodać 1-2 jajka i 3-4 łyżki bułki tartej. Potem pozostaje już tylko uformować kotleciki. Osoby, które lubią chrupiącą skórę, mogą pokusić się dodatkowo o przygotowanie panierki, np. z mąki.

Kurczak pieczony

To świetny pomysł na wykorzystanie pozostałych po zupie skrzydełek czy udek z kurczaka. Jeśli dysponujemy dużą ilością czasu, możemy przygotować marynatę (np. z musztardy, cytryny i słodkiej papryki) i pozostawić w niej mięso na całą noc. Jeśli nie, pozostaje zwykłe przyprawienie, np. papryką słodką i ostrą. Warto pamiętać o odpowiednim czasie pieczenia. Powinien on być dużo krótszy niż w przypadku surowych kurczaków. Szczegółem, na który warto zwracać uwagę, jest zwłaszcza wygląd skórki. Powinna być chrupiąca i zarumieniona, jednak nie spalona.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.