Nalewka z malin

Nalewka z malin to napój spożywany najchętniej w okresie jesieni-zimy, najczęściej gdy wzrośnie poziom zachorowań. Jest słodka, o wyjątkowym posmaku. Znana jest ze skutecznego obniżenia temperatury ciała podczas przebiegu grypy lub przeziębienia. Malinówka nalewka jest pomocna także w trakcie bolesnej miesiączki – zmniejsza natężenie bólu. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie właściwości zdrowotne posiada nalewka z malin oraz jak ją przyrządzić samemu. Znajdziesz tutaj przepis na malinówkę. 

Nalewka z malin – właściwości prozdrowotne

  • łagodzi ból miesiączkowy,
  • zmniejsza ciśnienie tętnicze,
  • blokuje rozwój reumatoidalnego zwyrodnienia stawów,
  • posiada właściwości przeciwzapalne,
  • powstrzymuje problemy zapalne układu trawiennego,
  • uspokaja i wycisza,
  • blokuje powstawanie anemii w organizmie

Malinówka – zwiększa odporność?

Maliny to bogate źródło kwasów organicznych takich jak cytrynowy, jabłkowy, czy salicylanowy. Kwasy te są również składnikami syropów na kaszel. Dlatego malinówka sprawdzi się do stosowania i zwalczania przeziębienia. Rozgrzewa, pobudza gruczoły potowe oraz zbija wysoką temperaturę ciała. Warto stosować ją profilaktycznie od jesieni do zimy.

Nalewka z malin – jak dobrać najlepsze owoce?

Najlepiej zaopatrzyć się maliny latem oraz jesienią – ich smak jest najlepszy i są świeże. Wtedy też są bardziej dostępne, a co za tym idzie – tańsze. Gdy zakupimy już maliny warto użyć ich tego samego lub następnego dnia. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę, czy owoce są świeże i bez pleśni. Nalewka z soku z malin smakuje najlepiej zrobiona z dojrzałych okazów, wtedy ma bardziej intensywny smak. Przepis na nalewkę z malin znajduje się poniżej.

Maliny nalewka – odmiany owoców

Maliny rozróżniamy poprzez barwę, przeznaczenie oraz kształt. Owoce te wyróżnia krótka data przydatności – najlepiej spożyć je tego samego dnia. Aby nie marnować żywności, możemy użyć resztę owoców do przetworów typu dżemy. Maliny można spotkać także w odmianie żółtej, fioletowej i czarnej. Nalewka z malin przepis – już na tym etapie rozpoczyna się przygotowanie.

Malinówka przepis – malinówka na wódce

Nalewka z malin na wódce jak przygotować? Z dojrzałych i świeżych malin (najlepiej kilogram) – 1 litr wymieszać z 0,5 litra wódki i 0,5 kg cukru. Mieszaninę odstawiamy na miesiąc. Po tym okresie przecedzamy przez sitko i zlewamy do butelek. Nalewka malinowa na wódce-najlepiej spożywać po pół roku leżakowania.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Malinówka nalewka na spirytusie

Nalewka malinowa na spirytusie przepis- umyć i przebrać kilogram malin. Następnie wrzucić je do dużego słoja, zasypać 0,5 kg cukru, dodać 10 suchych liści i zalać 0,5 litra spirytusu. Malinówka na spirytusie jest bardziej intensywna w smaku niż na wódce. Warto co kilka dni potrząsać słoikiem. Po około 6 tygodniach przecedzić wywar i przelać do butelek. Nalewka z malin na spirytusie dosonale smakuje po półrocznym leżakowaniu.

Maliny w spirytusie

Maliny należy wyczyścić, pozbyć się szypułek, a później zalać spirytusem i wódką. Najlepiej, aby owoce były w całości przykryte alkoholem. Następnie zamknąć słój i umieścić go w ciepłym miejscu na kilka dni- około 6. Warto przynajmniej dwa razy dziennie wstrząsnąć słowem, aby alkohol dobrze spenetrował każdy owoc. Nalewka z malin na spirytusie przepis jest prosty i sprawdzi się dla każdego.

Nalewka z malin przepis babci

W pierwszej kolejności myjemy maliny i dokładnie je ucieramy z cukrem. Wkładamy do słoja i odstawiamy w miejsce, do którego dociera słońce (parapet przy oknie) na 2 doby. Następnie dolewamy spirytus, mieszamy dokładnie zawartość i przecedzamy przez sitko z drobnymi oczkami i gazę. Znowu odstawiamy na kilka dni. Ostatni etap to przefiltrowanie przez filtr do kawy, gazę lub bibułkę filtrującą. Po wszystkich czynnościach odstawiamy napój na przynajmniej 4 miesiące. Przed wypiciem warto ponownie przefiltrować nalewkę.

Nalewka malinowa na miodzie – malinówka przepis nalewka

Wkładamy kilogram umytych i wybranych malin do dużego słoika, zasypujemy je 0,5 kg cukru. Zalewamy połową szklanki miodu – doskonale sprawdzi się akacjowy. Dolewamy 0,35 l wódki i 0,5 l spirytusu, całość mieszamy. Następnie odstawiamy w zaciemnione miejsce na 5 tygodni.

Maliny na odchudzanie – maliny i dieta

Owoce są dobrym zamiennikiem słodyczy na diecie, maliny bogate są w związki nazywane ketonami malinowymi. Działają one na noradrenalinę, co przyspiesza proces spalania tłuszczu. Badania mówią, że keton malinowy ochrania przed dodatkowym przyrostem tkanki tłuszczowej w organizmie.

U kogo nie sprawdzi się nalewka z malin – przeciwskazania

Nalewka zrobiona jest na bazie alkoholu dlatego nie mogą spożywać jej dzieci i kobiety w ciąży. Podczas spożywania nalewek warto mieć na uwadze, że ich podstawa to spirytusu wódka, które z kolei są substancjami psychoaktywnymi, szkodliwymi. Nie powinno się przesadzać z ich ilością. Organizm przyjmujący takie substancje może mieć zaburzone procesy zachowania i myślenia. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uczucia senności, zaburzenia mowy i równowagi oraz osłabia kontrolowanie ruchów.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *