Likier kminkowy

Kminek to przyprawa o specyficznym, aromatycznym smaku, którą bardzo często stosuje się w kuchni polskiej. Posiada on wiele zastosowań i z jego dodatkiem można przygotowywać pyszne dania mięsne, przetwory czy trunki. Kminku używa się nie tylko ze względu na smak, ale także z powodu jego działania leczniczego. Likier kminkowy to jedna z możliwości korzystania z tej niesamowitej przyprawy, dlatego bez wątpienia warto go spróbować.

Jak przygotować likier kminkowy, przepis, który musisz znać

Przyrządzenie domowego likieru kminkowego nie jest bardzo trudne. Wystarczy przygotować kilka podstawowych produktów oraz alkohol.

Składniki:
  • ćwierć szklanki kminku w całości
  • litr spirytusu
  • kilogram cukru
  • litr wody przegotowanej
  • siedem gorzkich migdałów
  • dwie gwiazdki anyżu
  • starta skórka z jednej cytryny bądź pomarańczy (najlepiej bio)
  • ziarenko kardamonu
Przygotowanie:
  1. Najpierw mielimy w młynku anyż, kardamon, kminek i migdały.
  2. Teraz w garnuszku podgrzewamy wodę i dodajemy do niej cukier, kiedy będzie gorąca, tak powstaje syrop.
  3. Po przestudzeniu dosypujemy do roztworu zmielone przyprawy. w kolejnym kroku myjemy cytrynę lub pomarańczę w gorącej wodzie, najlepiej sparzyć ją wrzątkiem, potem osuszmy i ścieramy z niej całą skórkę.
  4. Wsypujemy do garnuszka z cukrem i przyprawami.
  5. Gotujemy wszystko na bardzo małym ogniu przez około pół godziny.
  6. Czekamy aż wszystko wystygnie.
  7. W ostatnim etapie przygotowania dolewamy do mieszaniny spirytus oraz przelewamy do dużego, czystego słoja.
  8. Odstawiamy naczynie w ciemne i ciepłe miejsce na dwa tygodnie.
  9. Po tym czasie filtrujemy i przelewamy do szklanych, ciemnych butelek.

Do pełnej mocy likier potrzebuje postać jeszcze około miesiąca. Można przygotować także słabszą wersję nalewki dolewając w początkowej fazie do spirytusu wody przegotowanej w proporcji 1:2.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:


Likier kminkowy, właściwości. Na co działa?

Dzięki zawartości ziół takich jak kminek, anyż czy kardamon, likier kminkowy działa rozgrzewająco i przeciwbakteryjnie na układ pokarmowy. Pobudza on także wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, co poprawia trawienie. Likier kminkowy jest pomocny przy niestrawności, bólach żołądka oraz nieżytach pokarmowych. Dodatkowo można stosować go także w niewielkiej ilości jako dodatek do tłustych i ciężkostrawnych dań, aby wspomóc trawienie pożywienia.

Likier kminkowy, ciekawostki

Likier kminkowy posiada bardzo długą historię wytwarzania. Stosuje się go ich od bardzo dawna, a pierwsze wzmianki o jego podawaniu sięgają czasów panowania polskiej szlachty, zakłada się jednak, że tradycyjna kminkówka pochodzi jednak z Rosji carskiej Obecnie likier kminkowy nie jest bardzo popularnym trunkiem ze względu na swój specyficzny smak. Można spotkać go w kilku rodzajach:

  • Kummel – jest to odmiana likieru kminkowego, która ma swoje korzenie na Niderlandach. To właśnie tam w XVI wieku jeden z najbardziej znanych producentów alkoholi Lucas Bols wyprodukował kminkówkę o unikalnym składzie. W skład odmiany kummel wchodzą zioła i dużą przewagą kminu oraz alkohol.
  • Alasz – jest to najmłodsza odmiana kminkówki. Różni się ona od innych likierów z kminu dodatkiem skórki z cytrusów oraz migdałów, które nadają jej charakterystycznego aromatu. Pochodzi on z Łotwy, a dokładnie z Rygi, gdzie pierwszy raz wyprodukowano ją w 1823 roku.
  • Akvavit – to kolejna odmiana likieru z kminku pochodząca ze Skandynawii. Powstaje ona na bazie ziół i przypraw (kminek stanowi tutaj mniejszą część składu niż w wersji kummel) oraz alkoholu. Proces produkcji tego trunku jest różny w zależności od kraju. Może być więc on otrzymywany z ziół z dodatkiem bursztynu lub może być przyrządzany w beczkach dębowych.

Dlaczego warto korzystać z likieru kminkowego?

Niesamowite walory smakowe oraz lecznicze likieru kminkowego sprawiają, że picie tego trunku w niewielkich ilościach to świetna metoda na wsparcie zdrowia układu pokarmowego. Niepowtarzalny smak kminkówki oraz łatwość jej przyrządzenia to kolejne argumenty za tym aby podjąć się przygotowaniu tego wyjątkowego likieru w domowym zaciszu.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *