Nalewka z orzechów laskowych

Czy nalewka z orzechów laskowych to dobry pomysł? Zdecydowanie! Orzechy laskowe to jadalne owoce różnych gatunków krzewów zwanych leszczyną. Orzechy te są popularnym produktem spożywczym jedzonym przez ludzi od wieków. Krzaki leszczyny występują głównie w strefie klimatycznej umiarkowanej. Można spotkać je w Polsce. Mają największą wartość odżywczą i energetyczną wśród jadalnych owoców w naszym klimacie.

Orzechy laskowe stosowane są przemyśle cukierniczym i piekarniczym. Orzechy te są zatem smaczne i zdrowe. Warto zapoznać się z pomysłami na to, co zrobić z orzechów laskowych we własnej kuchni.

Nalewka z orzechów laskowych

Orzech laskowy stanowi element pożywienia od zarania dziejów. Był spożywany już w starożytności. Do Europy przywędrował w średniowieczu- najpierw  uprawy pojawiły się na południu, a następnie rozprzestrzeniły się na dalszą cześć kontynentu. Najbardziej rozpoznawalne są jako dodatek do czekolady lub jako składnik czekoladowych kremów. Dobrym pomysłem na wykorzystanie tych zdrowych owoców jest nalewka z orzecha laskowego.

Nalewka z orzechów laskowych – przepis

Aby przygotować nalewkę potrzeba następujących składników:

  • około 200 gramów orzechów lakowych;
  • pół litra wody;
  • 1 szklankę cukru;
  • około 3 łyżeczki cukru wanilinowego;
  • 0,75 lita bimbru.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:


Nalewka z orzechów jest stosunkowo łatwa do wykonania. W pierwszej kolejności należy orzechy wyłuskać i pokroić na małe kawałeczki.

W naczyniu należy podgrzać wodę, dodać cukier i cukier wanilinowy, a następnie gotować na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Kiedy cukier się rozpuści należy odstawić naczynie do przestudzenia.

Orzechy należy umieścić w słoju, zalać wodą z cukrem oraz bimbrem. Tak przygotowaną miksturę trzeba dokładnie wymieszać i odstawić na około 3 tygodnie do leżakowania.

Po upływie tego czasu napój trzeba przefiltrować przez sitko lub gazę, przelać do butelek i odstawić na kolejny miesiąc.

Nalewka- orzech laskowy- wskazówki przygotowania

Do przygotowania nalewki najlepiej wybrać orzech nie wyłuskane- ich smak i aromat są wtedy intensywniejszy. Najlepsze będą zatem świeże orzechy kupione z sezonie. Te suche z torebki mają mniej właściwości i gorsze walory smakowe. Najlepszym okresem na sporządzenie nalewki jest zatem okres schyłku lata i początku jesieni  kiedy orzechy zaczynają dojrzewać. Aby otrzymać około 200 gramów orzechów łuskanych należy kupić mniej więcej 500 gramów orzechów w łupinach.

W czasie trzech tygodni, kiedy nalewka jest w słoiku trzeba co jakiś czas wstrząsnąć naczyniem, aby płyn się wymieszał.

Bimber może być zastąpiony spirytusem np. spirytusem ratyfikowanym 96%. Nalewkę można także doprawić prawdziwą laską wanilii lub zielem angielskim.

Nalewka z orzechów laskowych z miodem

Miód ma wiele właściwości odżywczych dla tego dobrym pomysłem będzie także użycie go do sporządzenia nalewki. Można ją przygotować w trochę inny sposób. Najpierw należy przygotować orzechy, następnie zalać je spirytusem i odstawić na około 2 tygodnie. Po tym okresie trzeba przecedzić napój, miód wymieszać z wodą źródlaną lekko podgrzewając, połączyć z orzechami z alkoholem, przelać do butelek i odstawić na około 2 miesiące.

Taka nalewka z orzechów laskowych z miodem może być wykonana z następujących składników:

  • 100 gramów orzechów laskowych;
  • 250 mililitrów spirytusu;
  • 200 mililitrów wody źródlanej;
  • 150 mililitrów wódki;
  • 200 mililitrów miodu;
  • laska cynamonu, 3 goździki, ziele angielskie- przyprawy według uznania.
Nalewka z orzechów laskowych, ale nie tylko

Orzechówka to smaczny i zdrowy napój posiadający także właściwości lecznicze. Można ją wykonać nie tylko z orzechów laskowych, ale także arachidowych czy włoskich.  Nawleka z orzechów włoskich wpisana jest na listę produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego.

Nalewka z orzechów laskowych to stary sposób na leczenie dolegliwości żołądkowych. Ma doskonały smak więc można ją pić po prostu dla przyjemności. Można ją także użyć do wykonania drinka. Prosty przepis na pyszny napój to:

  • do wysokiej szklanki z lodem dodać 40 mililitrów rumu,
  • sok z połowy limonki;
  • 20 mililitrów orzechówki;
  • całość uzupełnić colą lub colą cherry.

Nalewkę można też pić samą bez dodatków. Życzymy smacznego!

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.