Kuchnia romska – 2 ciekawe przepisy

kuchnia romska

Kuchnia to jeden z najbardziej istotnych elementów danej kultury. W przypadku kuchni romskiej stanowi zgraną, barwną całość z lokalnymi zwyczajami i wielopokoleniowymi tradycjami. Jakie są jej najważniejsze cechy i typowe przepisy? 

Tradycyjna kuchnia romska

Należy zauważyć, że kultura jedzenia jest obarczona wieloma zasadami obyczajowymi. Chociaż w romskiej kulturze gotowanie jest czynnością przeznaczoną dla kobiet i są zobowiązane dbać o higienę kuchni, nie powinny one zasiadać do stołu razem z mężczyznami i zazwyczaj siadają do posiłku dopiero wtedy, gdy pozostali się posilą.

Wiele przepisów kuchni romskiej jest silnie powiązanych z daniami bałkańskimi. Znaleźć w niej można wiele wyrazistych smaków, przede wszystkim papryki i wielu rodzajów mięs. Dodatkowo w romskich potrawach popularny jest dodatek dużej ilości ostrych przypraw. Koczowniczy styl życia Romów ma odzwierciedlenie w kuchni romskiej – przepisy często są jednogarnkowe, ponieważ tak najłatwiej było przygotować rozgrzewające jedzenie bezpośrednio nad ogniskiem.

Ciekawostki o kuchni romskiej

Romowie to tradycyjnie lud wędrowny i takie cechy ma też kuchnia romska. Przepisy stanowią nawiązanie do wielu różnych kultur, jednak najbliżej im do kuchni bałkańskiej. Romowie w swoich daniach wykorzystują wiele składników, które są po prostu najbardziej powszechne lub łatwo jest je znaleźć. W związku z tym w ich diecie można znaleźć takie potrawy, jak zupa z pokrzyw, barszcz na bazie wiśni i mięsa, a nawet… gotowanego jeża. Istnieją także takie produkty spożywcze, których romskie potrawy zawierać absolutnie nie mogą – należą do nich konina i mięso z psa.

Kuchnia romska – przepisy

Najpopularniejszymi daniami tradycyjnej kuchni romskiej są rozgrzewające zupy i proste, sycące potrawy. Oto 2 przepisy kuchni romskiej, które łatwo przygotować we własnym domu.

Zupa romska przepis

  1. Przygotuj wywar, wykorzystując: 5 skrzydełek z kurczaka, 2 marchewki, korzeń pietruszki, pół selera, pół pora i zalej je 1,5 l wody. Dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Gotuj aż warzywa staną się miękkie, w razie potrzeby odszumuj łyżką cedzakową.
  2. Rozgrzej na patelni olej rzepakowy. Dorzuć kolejno: pokrojoną w kostkę cebulę i 200 g boczku, 1 kiełbasę pokrojoną w plastry, pokrojone w kostkę 4 ziemniaki i drobno posiekaną czerwoną paprykę. Smaż, aż warzywa zmiękną.
  3. Odcedź wywar, a następnie dodaj zawartość patelni i doprowadź do wrzenia. Odlej trochę zupy, dodaj do niej 2 łyżki koncentratu pomidorowego i 150 ml kwaśnej śmietany. Stopniowo wlewaj do gotującej się zupy.
  4. Na patelni rozgrzej olej i dodaj 1 łyżkę mąki. Cały czas mieszając, smaż, aż mieszanka nabierze złotego koloru i dodaj do zupy. Dopraw do smaku solą, pieprzem, papryką ostrą i kurkumą.
  5. Zupę podawaj z odrobiną kwaśnej śmietany i świeżą pietruszką lub koperkiem.

Kluski ćhingierde przepis

  1. Wysyp na stolnicę 500 g mąki krupczatki, uformuj stożek z wgłębieniem.
  2. We wgłębieniu umieść 1 jajko, 300 ml letniej wody i szczyptę soli.
  3. Zagnieć ciasto, w razie potrzeby dodając trochę wody lub mąki.
  4. Rozwałkuj na placek o grubości 2 mm.
  5. Rwij ciasto na drobne kawałki i gotuj w osolonej wodzie pod przykryciem do czasu wypłynięcia na powierzchnię.
  6. Kluski można podawać jako dodatek do gulaszu, zup, smażone ze skwarkami lub na słodko, z twarogiem lub makiem.

Na zdrowie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *