Kompot z suszu – jak przygotować aromatyczny napój na wigilię?

kompot z suszu

Kompot z suszu to tradycyjny napój wigilijny. Jego charakterystyczny, jakby lekko zakurzony smak, ma zapewne tylu zwolenników, co zdecydowanych przeciwników. Żeby jednak tradycji bożonarodzeniowej stało się zadość, warto przygotować kompot z suszu na wigilię. Jakie owoce będą najlepsze i w jaki sposób przygotować świąteczny kompot?

Kompot z suszu – jakie owoce wybrać?

Kompot z suszu na Boże Narodzenie tradycyjnie przygotowywany jest ze śliwek, suszonych lub wędzonych, z dodatkiem suszonych jabłek i gruszek. Im więcej śliwek zawiera kompot wigilijny, tym ciemniejszą barwę i silniejszy aromat ma przygotowany napój. To, jakie właściwości ma kompot z suszu – czy jest zdrowy, aromatyczny i pełen smaku zależy jednak od kilku czynników. Dobrej jakości kompot uzyskać można jedynie z wysokiej jakości owoców. Warto wybierać te nie zawierające siarczynów ani żadnych substancji konserwujących. Kompot wigilijny może zawierać:

  • suszone śliwki, jabłka i gruszki;
  • suszone morele;
  • rodzynki;
  • cynamon, anyż, goździki;
  • skórkę pomarańczową lub cytrynową.

Jak zrobić kompot z suszu na wigilię?

Jak ugotować kompot z suszu, żeby wyszedł aromatyczny i esencjonalny? Jest na to pewien sprawdzony sposób. Wybrane owoce należy opłukać na sicie pod bieżącą wodą, a następnie zalać w garnku wodą i pozostawić na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Po tym czasie kompot należy zagotować, nie zmieniając wody.

Jak długo gotować kompot z suszonych owoców?

Kompotu z wcześniej namoczonych owoców nie należy gotować zbyt długo. Jeśli owoce się rozpadną, napój nie będzie klarowny nawet po przecedzeniu. Z tego względu kompot z suszu gotuje się zwykle przez nie więcej niż pól godziny. To dlatego tak ważne jest wcześniejsze namoczenie owoców. Mimo krótkiego czasu gotowania, można w ten sposób uzyskać esencjonalny napój o zdecydowanym aromacie.

kompot z suszu jakie owoce

Sprawdzony przepis na kompot z suszu

Przepisów na kompot z suszu jest wiele. W wielu rodzinach napój przygotowywany jest jednak co roku w taki sam, niezmieniany od pokoleń sposób. Jeśli jednak zamierzamy zmodyfikować dotychczasową recepturę, albo gotujemy kompot wigilijny po raz pierwszy, warto skorzystać ze sprawdzonego połączenia składników.

Kompot z suszu – przepis

Na kompot potrzebne będą:

  • 100 g suszonych śliwek
  • 150 g mieszanki suszonych jabłek i gruszek
  • 100 g suszonych moreli
  • garść rodzynek
  • obrana skórka z jednej pomarańczy i jednej cytryny
  • laska cynamonu, gwiazdka anyżu, 3 goździki
  • ½ łyżeczki tartego kardamonu
  • cukier kokosowy do smaku
  • 2 litry wody

Kompot z suszu – sposób wykonania

  1. Wszystkie owoce płuczemy na sicie, a następnie przekładamy do garnka, zalewamy wodą i zostawiamy na noc.
  2. Następnego dnia dodajemy wszystkie przyprawy i gotujemy na wolnym ogniu przez pół godziny.
  3. Jeśli kompot wigilijny jest mało słodki, dosładzamy cukrem kokosowym.
  4. Przecedzamy i przelewamy do dzbanka lub karafki. Podajemy na ciepło lub mocno schłodzony.

Co zrobić z owocami z kompotu wigilijnego?

Kompot z suszu tradycyjnie podawany jest po przecedzeniu, bez owoców. Co zrobić z owocami z kompotu wigilijnego? Czy można je jakoś wykorzystać?

Okazuje się, że pomimo gotowania, są one w dalszym ciągu dość aromatyczne, aby na ich bazie stworzyć pyszny dodatek do potraw. Sprawdzą się zwłaszcza jako:

  • Mus do naleśników lub omletów

Wystarczy odcedzone owoce zmiksować na gładką masę. Aby podkreślić odświętny charakter takiego dodatku, można do musu dodać łyżkę ciemnego kakao i łyżkę miodu.

  • Owocowo-korzenny chutney do mięs

Do rozdrobnionych owoców warto dodać nieco soli, pieprzu, świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy i nieco konfitury żurawinowej. Świąteczna pieczeń wieprzowa w towarzystwie takiego dodatku nabiera wyjątkowego charakteru.

  • Dodatek do muffinek i babeczek.

Wykorzystać można dowolny przepis na ciasto lub muffinki dyniowe, zastępując przecier z dyni musem z owoców z kompotu.

Kompot z suszu to smak i zapach bożonarodzeniowej tradycji, z którego nie warto rezygnować. Przygotowując go tylko raz w roku, warto zadbać o najlepsze składniki, a po ugotowaniu kompotu, owoce wykorzystać jako dodatek do innych aromatycznych potraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *