Kiszka ziemniaczana – jak ją zrobić?

kiszka ziemniaczana

Kiszka ziemniaczana jest również nazywana kiszką kartoflaną. Warto wiedzieć, że jest to bardzo znany przepis z regionu Podlasia. Potrawa może nie prezentować się atrakcyjnie pod względem wizualnym, ale pieczona w piekarniku jest niezwykle smaczna. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przygotowanie tego dania jest znacznie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Jak upiec kiszkę ziemniaczana żeby nie pękała? 

Kiszka ziemniaczana przepis

Składniki:

Rekomendowane jest zaopatrzenie się w odpowiednie składniki. Są to:

  • 70 dag boczku,
  • 30 dag kiełbasy,
  • 1 sztuka czosnku,
  • szczypta pieprzu,
  • 3 kg ziemniaków,
  • 4 sztuki cebuli,
  • 1 sztuka jelita wieprzowego,
  • szczypta soli.

Jak powinna być zrobiona kiszka ziemniaczana z Podlasia?

Kiszka ziemniaczana jak przygotować?

Pierwszym etapem będzie przetarcie cebuli, ziemniaków i czosnku na placki ziemniaczane. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu miksera. Następnie wystarczy dodać pieprzu i soli, by danie było troszkę pikantne. Kolejnym krokiem będzie pokrojenie kiełbasy i boczku w drobną kostkę i przetopienie. W tym momencie powinno się odstawić do ostudzenia. Później należy wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać razem z łuszczem.

Kiszka ziemniaczana lidl jak podgrzać?

Jelita trzeba dokładnie opłukać i nałożyć na lejek do nabijania kiełbasy. Warto pamiętać, aby nakładać luźno. Ponadto co pewien czas można związywać jelita. Bardzo duża liczba osób robi wspomnianą czynność za pomocą mocnej nici. Rekomendowane jest gotowanie na małym ogniu od 15 do 20 minut. Wody nie powinno się solić.

Tradycyjna kiszka ziemniaczana przepis – Ile powinno się piec w piekarniku?

Jak zrobić kiszkę ziemniaczaną? Osoby, które są zainteresowane przygotowaniem kiszki z piekarnika powinny w pierwszej kolejności włożyć ją do blachy, która będzie wysmarowana tłuszczem. Co należy jednak zrobić, by omawiana potrawa nie pękała? Najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie nakłucie jej w kilku miejscach widelcem. Godny uwagi jest fakt, że zapobiegnie to rozerwaniu się kiszki w trakcie obróbki termicznej. Zalecane jest również ułożenie na wierzchu kiszki trochę smalcu. Dzięki temu można będzie mieć pewność, że nie wyschnie w trakcie pieczenia. Następnie blachę z kiszką wystarczy wstawić do piekarnika, który będzie rozgrzany do temperatury wynoszącej 180 stopni Celsjusza. Kiszka będzie bardzo dobrze podpieczona oraz rumiana, jak będzie pieczona około 60 minut.

Smaczna kiszka ziemniaczana przepis – jak podawać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę że na Podlasiu kiszka ziemniaczana podawana jest z mlekiem. Połączenie może zdecydowanej większości osób wydawać się nietypowe, ale świetnie się komponuje. Ponadto można zdecydować się na podawanie gotowej kiszki ze skwarkami. Bardzo dobrze będzie smakowała kiszka ziemniaczana z patelni z podsmażoną słoniną.

Jakie wartości odżywcze dostarcza kiszka ziemniaczana przepis?

Kiszka ziemniaczana z piekarnika nie jest żadną bombą kaloryczną. Danie co prawda wydaje się kaloryczne, jednak w rzeczywistości dostarcza organizmowi stosunkowo mało kalorii. Godny uwagi jest fakt, że wartość kaloryczną omawianej potrawy podbija dodatek smalcu i smażonych skwarek. Kiszka ziemniaczana z grilla ważąca 100 gramów zawiera około 190 kcal.

Podsumowanie

Podlaska kiszka ziemniaczana w najprostszym możliwym ujęciu składa się z kilku stosunkowo tanich składników, które są bardzo łatwo dostępne. Ponadto przepis jest bardzo prosty. Nie trzeba mieć doświadczenia kulinarnego, by przygotować omawianą potrawę. Zdecydowanie najtrudniejszą częścią według większości osób jest nadziewanie jelit farszem ziemniaczanym w taki sposób, by nie popękały. Przygotowanie potrawy w największym skrócie polega na starciu ziemniaków z cebulką, a także dodaniem do nich podsmażanego mięsa. Następnie wystarczy doprawić uzyskaną masę i można zacząć nadziewać na kiszki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kiszka może być pieczona w piekarniku lub gotowana. Z kolei gotową kiszkę można podsmażyć na patelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *