Jak zrobić gofry belgijskie?

gofry belgijskie

Gofry belgijskie w Polsce kojarzone są przeważnie z miejscowościami nadmorskimi. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że dla ogromnej liczby osób są one przysmakiem typowo wakacyjnym. Przepis na wafle belgijskie jest znacznie prostszy, niż mogłoby się wydawać. Kiedy rozpoczęła się na świecie popularyzacja omawianego deseru? Czym dokładnie różnią się gofry belgijskie od zwykłych?

Jak sie robi gofry belgijskie?

Składniki:

Składniki potrzebne do przygotowania od 10 do 12 porcji gofrów to:

  • 125 ml mleka,
  •  2 jajka,
  • 100 g cukru perlistego,
  • 250 g mąki pszennej, szczypta soli,
  • 100 g masła,
  • 16 g świeżych drożdży,
  •  1 łyżeczka cukru waniliowego.

Jak zrobić gofry belgijskie?

Wykonanie:

Jak zrobić ciasto na gofry belgijskie?

  1. Osobom używającym świeżych drożdży rekomendowane jest w pierwszej kolejności przygotowanie zaczynu.
  2. Następnie lekko ciepłe mleko powinno się wymieszać z pokruszonymi drożdżami, 1 łyżeczką cukru waniliowego i 3 łyżkami mąki.
  3. Kolejnym etapem będzie przykrycie ściereczką oraz odstawienie w cieplejsze miejsce do wyrośnięcia. Powinno to potrwać od 10 do 15 minut.
  4. Z kolei roztopione masło trzeba pozostawić do ostygnięcia.
  5. Najlepszym rozwiązaniem będzie wsypanie reszty mąki do większej miski. W tym momencie warto dodać szczyptę soli, wyrośnięty zaczyn oraz jajka.
  6. Można zacząć wyrabia ciasto ręcznym mikserem lub robotem kuchennym. Należy pamiętać, że ciasto będzie bardzo klejące.
  7. Zalecane jest zatem w trakcie wyrabiana wlewać stopniowo chłodne i roztopione masło. Miskę z ciastem powinno się przykryć ściereczką, a następnie pozostawić w cieplejszym miejscu przynajmniej na pół godziny.
  8. Kolejnym krokiem będzie rozgrzanie gofrownicy.
  9. Do ciasta należy dodać cukru i bardzo delikatnie wymieszać szpatułką.
  10. Rekomendowane jest nakładanie na każdego gofra po dużej łyżce ciasta.

Gofry powinno się smażyć po kilka minut do uzyskania złotego koloru. 

Jak zrobić gofry belgijskie żeby były chrupiące? Świetnym rozwiązaniem będzie wyłożenie usmażonych gofrów na chwilę na kratkę kuchenną, wtedy będą chrupiące. Gofry belgijskie bez drożdży będą smakowały zupełnie inaczej.

gofry belgijskie przepis

Gofry tradycyjne a belgijskie różnica

Należy mieć świadomość, że gofry tradycyjne przeważnie przyrządzane są z ciasta naleśnikowego. Z kolei gofry po belgijsku powstają z ciasta drożdżowego. Ponadto w oryginalnej recepturze nie może pod żadnym pozorem zabraknąć dużej ilości roztopionego masła. Warto zaznaczyć, że sekretnym składnikiem omawianego rodzaju gofrów jest perłowy cukier. W najprostszym możliwym ujęciu wspomniany składnik nada całości karmelowego aromatu i smaku, a także pięknego koloru. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na prawdziwe gofry belgijskie.

Belgijskie gofry ze Stanów Zjednoczonych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wpływ na ogromną popularyzację omawianych gofrów miało opatentowanie pierwszej gofrownicy. Sytuacja miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Godny uwagi jest fakt, że urządzenia do sprzedaży trafiły w 1911 roku. Prawdziwa popularyzacja tego typu deserów rozpoczęła się po zakończeniu targów spożywczych w Nowym Jorku w 1964 roku. Właśnie wtedy Maurice Vermersch zdecydował się na pokazanie całemu światu przepisu dotyczącego wykonania belgijskich gofrów. Został on opracowany przez jego żonę. Uważa się, że stosowanie nazwy  „gofry belgijskie” miało nawiązywać do historii tego deseru. Wafle belgijskie mają niezwykły smak.

Ciekawostki

Ciasto na gofry może zostać bez większego problemu przygotowane wieczorem, a następnie przechowywane do kolejnego dnia w lodówce. Domownicy będą mogli dzięki temu cieszyć się z pysznego śniadania. Świetną opcją będzie wyrobienie ciasta bez cukru. Z kolei miskę z wspomnianym ciastem może przykryć folią spożywczą, a później odstawić, by podwoiło swoją objętość. Oczywiście należy przemieszać dokładnie łyżką i przykryć folią, a następnie wstawić do lodówki. Kolejnego dnia można spokojnie wyjąć ciasto i poczekać, jak się ociepli. Dopiero wtedy rekomendowane jest dodanie cukru, wymieszanie i wstawienie do piekarnika.

Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *