Kawior z winniczka – czyli najdroższy kawior świata

Ślimak winniczek to jeden z najczęściej występujących ślimaków w Polsce. Każdy spotkał się z tym ślimakiem nadziałce czy w przydomowym ogródku, mało kto jednak wie, że w kuchni francuskiej jest on rarytasem. Poznaj bliżej kawior z winniczka i przepisy na dania z winniczków.

Winniczki – przepis na zwykłe oraz ekskluzywne dania

Niewiele osób w naszym kraju wie jak przyrządzić ślimaki winniczki.  Podstawowy przepis na takie danie jest jednak całkiem prosty.

Przepis na danie z winniczków

Przepis na winniczki nie wymaga wielkiej wprawy w gotowaniu trzeba jednak zapoznać się z nim dokładnie i poznać zasady obróbki ślimaka.

Do przygotowania ślimaków potrzeba:

  • 200 gramów ślimaków;
  • 150 gramów masła;
  • 50 mililitrów białego wina;
  • 3 ząbki czosnku;
  • 2 szalotki;
  • szczyptę soli i pieprzu;
  • 200 gramów rokpolu.

Ślimaki winniczki – przepis podstawowy

Winniczki należy zamarynować w wodzie z solą, pieprzem i liściem laurowym. Następnie odcedzone ślimaki należy udusić na maśle z dodatkiem czosnku, natki pietruszki białego wina i szpinaku. Następnie należy umieścić je w naczyniu żaroodpornym i zalać powstałym sosem.

Tak przygotowane ślimaki należy zapiekać w temperaturze 160 stopni Celsjusza, aż pojawi się żółta skórka.

Warto pamiętać, że ślimaki są co prawda łatwe w przyrządzeniu, ale wymaga to trochę czasu. Warto zarezerwować sobie kilka godzin, jest to jednak dość prosta propozycja na slimaka, która pozwoli każdemu Polakowi zakosztować kuchni francuskiej.

Trzeba też wiedzieć skąd pozyskać ślimaki- można zebrać je samemu, ale muszą mieć średnicę muszli co najmniej 3 cm. Inaczej jest to w Polsce nielegalne. Jedynym okresem kiedy można zbierać ślimaki jest maj- w pozostałych okresach roku jest to nielegalne.

Najdroższy kawior świata – czyli skarb w Twoim ogrodzie!

Większość osób twierdzi, że najdroższym kawiorem świata jest rosyjski kawior. Jest to jednak pewien błąd. Wielokrotnie droższy i trudniej dostępny dla przeciętnego człowieka jest bowiem kawior ze ślimaka. Zaliczamy do niego również kawior z winniczka.

Pomysł wykorzystania jajeczek ślimaka w kuchni zrodził się już w Starożytnym Rzymie. Jaja ślimaków są więc bardzo starym przysmakiem.

Dzisiejszy kawior ze ślimaka w tym kawior ze ślimaka winniczka pochodzi głównie z hodowli rozpowszechnionych w Europie w tym także w Polsce.

Każdy ślimak znosi rocznie około 5 gramów jaj. Do wyprodukowania kilograma kawioru potrzeba około 26 000 jajeczek. Połączenie tego faktu i tego, ze ślimak znosi jaja tylko raz w roku cena kawioru wzrasta. Za kilogram tego rarytasu trzeba zapłacić nawet 7 000 zł.

Jajeczka dodatkowo powinny być odpowiednio wyselekcjonowane. Powinny być białe i jedwabiście gładkie. Trzeba je posortować, wyczyścić, umyć ręcznie i umieścić w odpowiednio przyszykowanej solance. To wszystko sprawia, że ślimaczy kawior to propozycja na ślimaka dla majętnych koneserów kuchni.

Jak wykorzystać kawior ze ślimaka winniczka?

Kawior z winniczka czy innego ślimaka stosowany jest w kuchni w taki sam sposób jak ten z jesiotra czy łososia- można go jeść na kanapkach z delikatnego, białego pieczywa lub jako dodatek do bulionu, naleśników czy jako dekoracja głównej potrawy.

Kawior z winniczka stanowi doskonałą zakąskę do wódki. kojarzy się również z ekskluzywnymi przyjęciami i towarzystwem prawdziwego szampana. Niewątpliwie jest to ekskluzywny wyrób.

Należy się z nim odpowiednio obchodzić – powinien być dobrze schłodzony przed podaniem, jednak przed podaniem powinien być ogrzany do temperatury pokojowej. Powinien zatem być wyjęty z lodówki około 30 minut przed podaniem.

Jaja ślimaka to dobro luksusowe czy towar dla każdego?

Jaja ślimaka w związku z trudnym ich pozyskiwaniem są drogim produktem. Nie powinny jednak być traktowane wyłącznie jako towar luksusowy. Są one bowiem także bardzo zdrowe. Zawierają wiele białka, fosfolipidy, sole mineralne, fosfor, cynk, magnez wapń, krzem, jod, oraz wiele witamin takich jak A,D czy E.  Kawior z winniczka ma dość dużą wartość energetyczną – 100 gram tego specyfiku ma 80 kalorii.

Z tego powodu jaja ślimaka stosowane są nie tylko w kuchni, ale także w kosmetologii. Stosuje się je w produkcji kremów czy maseczek do twarzy, maseczek do włosów, szamponów i innych kosmetyków.

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.