Fasolka po bretońsku – historia potrawy oraz przepis

fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku jest bardzo popularnym daniem, które można przyrządzić na wiele sposobów. Jest to potrawa prosta, smaczna i sycąca, a do jej przygotowania nie potrzeba wielu składników. Jaka jest historia powstania dania? Jak przygotować najsmaczniejszą wersję fasolki po bretońsku?

Skąd się wzięła fasolka po bretońsku?

Nie do końca wiadomo skąd pochodzi fasolka po bretońsku.  Według niektórych źródeł potrawa jest znana już od XIX wieku, kiedy to w czasie wojen napoleońskich była podstawowym składnikiem wyżywienia żołnierzy. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to typowo polska potrawa, której nazwa pochodzi od frazy  a la bretonne czyli „po bretońsku'” w kuchni francuskiej oznaczającej danie z użyciem fasoli z gatunku coco de Painpol. Ponieważ fasolkę po bretońsku można przygotować na wiele sposobów w zależności od dodatków może być ona powiązana z innym regionem, wyraża się to również poprzez jej smak.

Fasolka po bretońsku przepis, który może się przydać

Fasolka po bretońsku to tanie i smaczne danie, które nie jest zbyt czasochłonne. Jak zrobić fasolkę po bretońsku? Oto  prosty przepis.

Jakie składniki na fasolkę po bretońsku?

  • szklanka fasoli białej, najlepiej typu Jaś
  • ok. 200 g kiełbasy – gatunek według uznania
  • przecier pomidorowy – około 500 g
  • dwie cebule średniej wielkości
  • trzy ząbki czosnku
  • łyżeczka cukru
  • 150 ml wody
  • przyprawy: słodka papryka, tymianek, bazylia, pieprz cayenne, rozmaryn, sól, pieprz mielony – dodajemy według uznania
  • pół świeżej papryki – opcjonalnie
  • dwie łyżki oleju rzepakowego
  • szklanka rosołu

Sposób przygotowania:

Najpierw należy namoczyć fasolkę w wodzie na jedną dobę. Następnego dnia odsączamy i gotujemy ją w 150 ml wody przez około piętnaście minut. W kolejnym kroku obieramy warzywa, kroimy i wrzucamy na patelnię na rozgrzany olej. Smażymy około dziesięciu minut, aż cebula się zeszkli. Kiełbasę kroimy w drobną kostkę i również wrzucamy na tłuszcz. Wszystko mieszamy i gdy składniki się zarumienią dodajemy do ugotowanej fasoli. Wsypujemy także przyprawy i sól. Na koniec zalewamy danie przecierem pomidorowym i gotujemy na wolnym ogniu przez około piętnaście minut. Opcjonalnie można na koniec doprawić odrobiną przypraw do smaku. Fasolkę po bretońsku podajemy na ciepło z dodatkiem pieczywa lub ziemniaków.

Fasolka po bretońsku z czym jeść?

Fasolka po bretońsku to potrawa o wyrazistym smaku, dlatego warto podawać ją ze składnikami, które pozwolą zrównoważyć aromat. Bardzo dobrym połączeniem z potrawą jest chleb pszenny lub razowy, a także bułka. Niektórzy podają potrawę z dodatkiem makaronu lub ryżu, a nawet z kaszą gryczaną. W ostatnim wydaniu fasolka smakuje najlepiej w zestawieniu z rukolą oraz pikantnymi przyprawami.

Co zrobić żeby fasolka po bretońsku była gęsta?

Przecier pomidorowy oraz woda, które stanowią bazę do fasoli po bretońsku sprawiają, że potrawa bardzo często ma rzadką konsystencję. Aby to zmienić należy wykonać zaprawę z mąki pszennej lub skrobi ziemniaczanej. W wersji bezglutenowej można zastosować też mąkę z kukurydzy. W tym celu należy nalać do miseczki odrobinę ciepłego sosu z potrawy a następnie wymieszać grudki. Całość wlać do dania ciągle mieszając.

Co zrobić żeby fasolka po bretońsku była miękka?

Aby zwiększyć miękkość fasolki wystarczy dłużej ja gotować. Można także przedłużyć proces namaczania.

Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *