Dobry smalec ze słoniny – przepis

dobry smalec ze słoniny

Zastanawiasz się jak zrobić dobry smalec ze słoniny? Smalec to popularne smarowidło, które doskonale komponuje się ze świeżym pieczywem, wiejskim chlebem oraz wyrazistymi dodatkami jak na przykład kiszone ogórki. Z poniższego przepisu dowiesz się, jak przy niewielkim nakładzie pracy przygotować tradycyjny smalec, który sprawdzi się na co dzień oraz jako przystawka podczas rodzinnych uroczystości. 

Jak zrobić dobry smalec ze słoniny?

Wbrew pozorom przygotowanie smalcu nie jest trudne. Głównym składnikiem jest słonina i boczek, jednak warto zwracać uwagę aby kawałki  były świeże i wysokiej jakości. Do przygotowania potrzebujemy zaledwie kilku produktów i odpowiedniego rondla bądź patelni.

Składniki:

  • 0,5 kg słoniny bez skóry,
  • 0,3 wędzonego boczku,
  • cebula,
  • dwa ząbki czosnku,
  • sól, pieprz i opcjonalnie majeranek bądź kminek.

Z powyższych proporcji uzyskamy mniej więcej dwa słoiczki smalcu. Jeżeli zależy Ci na większej ilości, porcję składników należy odpowiednio zwiększyć.

Jak zrobić pyszny smalec ze słoniny i skwarek?

  1. Słoninę i boczek kroimy w niewielką kostkę i wrzucamy do rozgrzanego naczynia.
  2. Gdy słonina stanie się płynna do naczynia wrzucamy również pokrojoną w drobną kostkę cebulę i zmiażdżony czosnek.
  3. Całość nadal podgrzewamy, od czasu do czasu mieszając.
  4. Z dobrze wytopionego boczku powstaną rumiane skwarki.
  5. Na kilka minut przed końcem gotowania do płynnego smalcu dodajemy odrobinę soli, pieprzu oraz szczyptę majeranku.

Aby skrócić czas wytapiania się smalcu słoninę oraz boczek można przemielić przy pomocy blendera bądź maszynki do mięsa. Jednak wybierając taką opcję pamiętaj, że skwarki będą bardzo drobne. Dodatek cebuli oraz czosnku można pominąć, jednak mają one duży wpływ na aromat i smak smalcu.

Jak długo topić słoninę na smalec?

Czas wytapiania się smalcu zależy od wielkości kawałków słoniny i mocy palnika. Najczęściej do uzyskania płynnej formy wystarczy zaledwie kilkanaście minut podgrzewania. Świetnie w tym celu sprawdzi się głęboka patelnia, na której całość będzie się równomiernie topić.

Jak przygotować domowy smalec?

Gorący smalec przelewamy do słoiczków i szczelnie zakręcamy. Odstawiamy do ostudzenia. Pozostałość smalcu można także przelać do małej miseczki i pozostawić do wystygnięcia. Masa stanie się biała i będzie się świetnie rozprowadzać na pieczywie. Jednak postępując w taki sposób należy pamiętać aby spożyć go w ciągu kilku dni.

Jak pasteryzować dobry smalec ze słoniny?

Jeżeli słoiczki z gorącym smalcem zostały od razu dokładnie zakręcone wystarczy postawić je do góry nogami i tak pozostawić do całkowitego ostudzenia. Zimne słoiki po odwróceniu powinny mieć wklęsłe wieczko. Jeśli jednak nadal wydaje ono charakterystyczny dźwięk klikania słoiki można na kilkanaście minut wstawić do garnka z gorącą, gotującą się wodą i wyścielonego bawełnianą ściereczką, która zapobiegnie pękaniu i obijaniu się słoików. Po ostudzeniu słoiki będą szczelnie zamknięte, a zawartość pozostanie świeża nawet przez kilka miesięcy.

Przepis na domowy smalec z przyprawami można oczywiście dowolnie modyfikować. Do wytopionej słoniny zamiast majeranku można wedle uznania dodać suszony czosnek, odrobinę pieprzu ziołowego, bazylię lub oregano. Świeże pieczywo z domowym smalcem i ogórkiem kiszonym będzie świetną przekąską przed daniem obiadowym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *