Co to jest topinambur?

Wyjątkowa roślina o niepozornym wyglądzie, zachwycająca smakiem i zdrowotnymi właściwościami. W Europie znana już od XVII wieku, wyparta jednak przez ziemniaki. Topinambur, bo o nim mowa to warzywo, które wraca do łask i coraz częściej pojawia się na talerzach Polaków.

Topinambur – co to jest i jakie jest jego zastosowanie?

To charakterystyczne warzywo inaczej nazywane słonecznikiem bulwiastym należy do rodziny astrowatych (krewnych rumianku i słonecznika). Jadalna część to rozgałęziona bulwa w odcieniach od jasnego brązu aż po jasny róż. Potrawy z topinamburu są nie tylko pyszne, ale również pozytywnie wpływają na układ nerwowy czy serce. Poza walorami smakowymi topinambur sprawdzi się również jako ozdoba ogrodu, ponieważ jego kwiaty wyglądają podobnie do słonecznika. Łatwość uprawy (dobrze znosi niską temperaturę, nie wymaga ochrony przed szkodnikami) sprawia, że można z powodzeniem sadzić go przed domem. Topinambur sadzi się wiosną na głębokość około 15 cm. Zbierać można go od października, aż do wczesnej wiosny.

Topinambur – co to za smak?

Jak smakuje topinambur? Smak tego wyjątkowego warzywa jest delikatny oraz słodkawy. Dla wielu przypomina połączenie ziemniaków z orzechami. Jego właściwości można porównać do walorów orzechów brazylijskich. Odkrywca rośliny Marc Lescarbot porównał ją do karczocha. Obecnie wciąż wielu ludzi uważa, że warzywa te maja bardzo podobny smak.

Topinambur – korzyści jakie daje jego spożywanie

Bulwy topinamburu są bardzo smaczne, to jednak niejedyny powód, dla którego ludzie coraz chętniej po niego sięgają. Główna przyczyna to jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Topinambur zawiera wiele cennych minerałów (między innymi potas, magnez, żelazo, wapń), a także witamin. Zawiera także bardzo dużo inuliny. Inulina to związek obniżający poziom cukru oraz złego cholesterolu. Fakt ten sprawia, że po warzywo to bardzo chętnie sięgają osoby chorujące na cukrzyce. Topinambur wspomaga także odchudzanie, reguluje prace jelit i ciśnienie krwi.

Tak wiele pozytywnych właściwości zamkniętych w małej bulwie oraz cudowny smak i aromat, sprawiają, że topinambur dodawany jest do coraz większej liczby dań.

Jak długo gotować topinambur by był możliwy do spożycia?

Osoby niemające wcześniej styczności z tym ciekawym warzywem zastanawiają się ile gotować topinambur, by nadawał się do jedzenia. Prawdą jest jednak to, że można spożywać go także na surowo. Obrany ze skórki i posiekany na plasterki, sprawdzi się jako dodatek do kanapek czy sałatek. Jeśli jednak zależy nam na ugotowaniu warzywa, należy najpierw dokładnie go oczyścić lub obrać. Tak przygotowany, wsadzamy do wody, solimy do smaku i dodajemy kilka kropel cytryny. Taki zabieg zapobiega ciemnieniu. Topinambur gotujemy znacznie krócej niż ziemniaki. Jego miękkość sprawdzamy widelcem.

Topinambur – przepisy na potrawy z dodatkiem tego warzywa

Smak topinamburu oraz fakt, że można jeść go zarówno na ciepło, jak i na zimno sprawia, że ma coraz szersze zastosowanie. Jakie dania ze słonecznikiem bulwiastym warto zrobić?

Topinambur – potrawy na zimno

Surowy topinambur pokrojony w cienkie plasterki świetnie nada się na kanapki.  Małe kosteczki doskonale będą komponować się z innymi warzywami w kolorowych sałatkach. Ciekawą opcją jest również dodanie topinamburu do twarożku i użycie jako pasty.

Topinambur – potrawy na ciepło

Ciepła wersja warzywa sprawdzi się jako zamiennik tradycyjnych ziemniaków. Ugotowany w osolonej wodzie i ułożony na talerzu obok ulubionego mięsa czy sałatki dopełni obiad. Pokrojony w paski i rzucony na olej stanowi doskonałe frytki. Także puree z topinamburu smakuje obłędnie!

Poza takim oczywistym szybki zastosowaniem topinambur świetnie odnajdzie się w przepisach na zapiekanki, zupy krem czy placki.

Zapiekanka z topinamburu – przepis

Składniki:

  • 1 kg topinamburu,
  • 30 dag boczku,
  • natka pietruszki,
  • musztarda,
  • 200 ml śmietanki 30%,
  • jajko,
  • 15 dag startego sera.

Przygotowanie krok po kroku:

Topinambur dokładnie obierz i pokrój w cienkie plastry. Wymieszaj plastry z posiekaną pietruszką, 3 łyżkami musztardy, solą, pieprzem i przełóż do okrągłego naczynia. Wierzch posyp posiekanym boczkiem i wylej na to śmietanę zmieszaną z jajkiem i serem. Piecz aż do miękkości topinamburu.

Zupa krem z topinamburu – przepis

Składniki:

  • 200 gram topinamburu,
  • łyżka masła (lub oliwy),
  • cebula,
  • ząbek czosnku,
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • 100 gram kalafiora,
  • 100 gram ugotowanej ciecierzycy,
  • 1/2 litra bulionu warzywnego.

Przygotowanie krok po kroku: W garnku podgrzać oliwę z masłem, dodać posiekaną cebulę i smażyć na małym ogniu. Gdy cebula się zeszkli, dodać czosnek. Dodać pokrojony w kostkę topinambur, następnie posiekanego kalafiora i ciecierzycę i smażyć jeszcze ok. 3 minut. Doprawić do smaku. Na koniec wlać gorący bulion i gotować przez około 15-20 minut. Całość zmiksować na gładki krem.

To tylko kilka możliwości wykorzystania topinamburu w kuchni. Smak i konsystencja warzywa pozwalają na eksperymenty, a jego właściwości zdrowotne sprawiają, że warto włączyć go do menu.

Topinambur – moc witamin i smaku na talerzu

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *