Nalewka z moreli

Morela pospolita jest gatunkiem rośliny wieloletniej, która należy do rodziny różowatych. Pochodzi z Azji, a dokładnie z obszaru Kirgistanu, Chin i Korei. Rośnie także w Japonii, jako gatunek introdukowany, czyli przeniesiony z innego obszaru. Uprawia się ją w wielu krajach. Nalewka z moreli to świetny sposób na wykorzystanie tych owoców.

Morela – jakie właściwości ma ten owoc?

Morele to owoce, które warto jeść. Są bogate w żelazo, wapń, witaminy PP, C i B, fosfor, a także błonnik. Regulują pracę nerek i ciśnienie krwi. Owoce te wpływają także na cerę. Pestki moreli są cenione w medycynie ludowej. Europejskie pestki są gorzkie, natomiast azjatyckie słodkie. Stosowane są przy chorobach układu oddechowego. W słodkiej wersji znajduje się dużo witamin z grupy B. Z konarów i pni drzew morelowych wycieka substancja, którą także stosuje się w leczeniu różnego rodzaju schorzeń m.in. choroby wrzodowej dwunastnicy oraz żołądka. Korzystnie jest spożywać te owoce przy nadkwasocie żołądka. Ma ona w sobie dużo soli mineralnych, białek, galaktozy, arabinozy oraz kwasu glikuronowego. Najlepiej zrywać morele wtedy, gdy w pełni dojrzeją. Skąd wiadomo, że morele są już gotowe do zerwania? Ich skórka powinna być żółta i jędrna, a miąższ powinien być miękki.

Co można zrobić z moreli?

Morela ma wiele cennych właściwości, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Pozostaje pytanie: co można zrobić z moreli? Z owoców tych można stworzyć ciasta, dżemy, konfitury, morele w zalewie, a także przeciery. Mogą powstać także kompoty, powidła, syropy oraz tzw. morelówka, czyli nalewka z moreli. Z moreli można także przygotować likier morelowy.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Jak przygotować likier morelowy?

Do przygotowania likieru z moreli potrzebne będą następując składniki:

– 2 kg moreli
– cukier wedle uznania
– 1/4 laski wanilii
– kilka kropli olejku migdałowego
– 0,5 l spirytusu
– 0,5 l wódki

Owoce należy opłukać, następnie wyjąć pestki i przekroić na połówki. Morele razem z 1/5 pestek zasypać starannie cukrem, a następnie zalać spirytusem. Po odstawieniu na miesiąc przelać płyn przez filtr. Owoce połączyć z olejkiem migdałowym i laską wanilii, a następnie dodać do nich wódkę i odstawić na 2 tygodnie. Zlać płyny z owoców i wymieszać. Przefiltrować, najlepiej przez gazę. Likier rozlać do butelek, zakorkować i odstawić na minimum pół roku.

Nalewka z moreli przepis

Kolejnym przykładem produktu, który może powstać z moreli jest nalewka morelowa. Jest ona bardzo łatwa do przygotowania. Do jej powstania potrzebne są następujące składniki:

– 1,5 kg moreli
– 1 l spirytusu
– cukier około 0,5 kg

Morelówka nalewka – jak przygotować?

Przygotowanie nalewki z moreli jest bardzo proste. Owoce należy umyć, obrać i usunąć pestki. Przełożyć do słoika, zasypać cukrem i wlać spirytus. Po odstawieniu na 3 miesiące płyn przelać do innego naczynia i zostawić na kolejne 2 tygodnie. Owoce można przetrzeć przez sitko i połączyć z płynem. Rozlać do butelek, zamknąć i odstawić na kolejne minimum 3 miesiące. Po tym czasie nalewka morelowa jest gotowa.

Nalewka z suszonych moreli

Nalewkę można przygotować zarówno ze świeżych moreli, jak i tych suszonych. Niektórzy twierdzą, że z suszonych wychodzi nawet lepsza. Aby powstała nalewka z suszonych moreli potrzebne będą następujące składniki:

– 1 kg suszonych moreli
– 1 l spirytusu
– około 1,2 l wody
– cukier wedle uznania

Jak przygotować nalewkę z suszonych moreli?

Suszone morele należy wsypać do słoika i wymieszać razem z cukrem, wodą i spirytusem. Następnie zamknąć słoik i na 6 tygodni postawić w ciepłym miejscu. Kolejno przefiltrować i odstawić na kolejne minimum 6 tygodni. Po tym czasie nalewka z moreli suszonych jest gotowa.

Nalewka z moreli właściwości

Morele są korzystnym składnikiem diety. Zawierają wiele witamin i minerałów. W ich skład wchodzi też beta karoten, przeciwutleniacz, który chroni przed działaniem wolnych rodników i poprawia widzenie. Morele są smaczne i zdrowe, a produkty z nich wartościowe. Taka też jest nalewka z tych owoców. Jest to napój alkoholowy, który sprawdza się przy przeziębieniach, poprawia nastrój i można go stosować do różnego rodzaju ciast i deserów. Nalewka z moreli ma zatem wiele pozytywnych właściwości.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.