Nalewka miodowa na spirytusie

Czy nalewka miodowa na spirytusie jest trudna do przygotowania? Zdecydowanie nie! Miód jest słodkim produktem spożywczym, który naturalnie powstaje dzięki pracy pszczół właściwych. Czasami zdarza się, że miód jest wytwarzany dla przykładu przez osy, które przetwarzają nektar kwiatowy roślin miododajnych oraz niektórych wydzielin, które występują na liściach drzew. Miód pszczeli ma inny skład niż ten wytwarzany przez inne owady. Istnieje także miód sztuczny, który jest substytutem miodu naturalnego. Miód można dodawać do wielu produktów np. słodząc herbatę, można nim dosładzać także ciasta. Z miodu powstają także rożnego rodzaju trunki np. nalewka miodowa na spirytusie, czy nalewka cytrynowo miodowa.

Nalewka miodowa na spirytusie przepis

Do przygotowania nalewki miodowej na spirytusie potrzebne są następujące składniki:

– 100 g miodu
– 0,25 l wody
– 0,5 l spirytusu

Najlepszy do przygotowania nalewki jest miód akacjowy albo spadziowy, a woda przegotowana. Spirytus najlepiej dodać mocny, dzięki czemu nalewka miodowa będzie wyrazista w smaku.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka miodowa na spirytusie jak przygotować?

Do przygotowania nalewki potrzeba rozpuszczonego miodu. Jak rozpuścić miód? Miód wlewa się do wody. Należy lekko podgrzać wodę, aby miód uległ rozpuszczeniu. Gdy tak się stanie należy zebrać pianę. Jak zrobić miód pitny ze spirytusem? Miód ze spirytusem należy wlać do słoika i wymieszać. Następnie odstawić na 3 dni. Po tym czasie przelać do butelek. Można od razu spróbować nalewki.

Nalewka z imbiru miodu i cytryny na spirytusie

Kolejnym przykładem nalewki z udziałem miodu jest nalewka z imbiru, miodu i cytryny na spirytusie. Nalewka ta robiona jest ze świeżego imbiru i cytryny, dzięki czemu ma działanie rozgrzewające. Wystarczy kieliszek, żeby poczuć się lepiej. Składniki do jej przygotowania są dostępne przez cały rok.

Imbir – właściwości

Imbir ma wiele właściwości, które działają korzystnie na organizm. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Do tego rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, ma działanie wykrztuśne, działa przeciwwymiotnie i przeciwgorączkowo. Rozgrzewa i łagodzi ból. Imbir w nalewce nie traci swoich właściwości leczniczych, dlatego nalewka z dodatkiem imbiru zachowuje działanie, które wykazuje imbir i jest doskonała na przeziębienie.

Cytryna – właściwości

Cytryna ma w sobie mnóstwo witamin i mikroelementów. Jest stosowana przy przeziębieniach, zaburzeniach trawienia, a nawet przy trądziku. Stosuje się ją także przy zakażeniach dróg oddechowych. Ma działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwutleniające. Do tego obniża ciśnienie.

Nalewka z imbiru miodu i cytryny na spirytusie – składniki

Przepis na nalewkę miodową na spirytusie z dodatkiem imbiru i cytryny może wyglądać następująco:

– 30 dag świeżego imbiru
– 0,5 l spirytusu
– 2 duże cytryny
– około 4-5 łyżek miodu
– 0,5 l spirytusu

Przygotowanie

Imbir trzeba obrać najlepiej robiąc to łyżką i umyć. Należy dokładnie opłukać i wyparzyć cytrynę. Obrać ją i wycisnąć z niej sok. Skórkę bez albedo, czyli białej skórki, pokroić na kawałki. Pokrojone części wrzucić do słoja, dodać sok z cytryny oraz spirytus z miodem. Mieszankę odstawić na około 3 miesiące. Po tym czasie przefiltrować nalewkę, przelać do butelek i odstawić na kolejne dwa miesiące minimum. Po tym czasie można próbować nalewki.

Krupnik nalewka

Jeszcze innym trunkiem, który ma w sobie miód jest nalewka krupnik, której inna nazwa brzmi nalewka miodowo-korzenna. Jej przygotowanie jest trochę bardziej skomplikowane. Przepis składa się z następujących składników:

– 1 l miodu wielokwiatowego
– 2-3 cytryny
– 1 pomarańcza
– 0,5 l wody
– 1 l spirytusu
– korzeń imbiru
– kilka ziarenek ziela angielskiego
– pieprz ziarnisty
– około 20 goździków
– połowa gałki muszkatołowej
– łyżeczka kardamonu mielonego
– 2-3 laski wanilii
– 2-3 laski cynamonu
– kilka gwiazdek anyżu

Jak przygotować krupnik?

Miód należy wlać do ciepłej wody i wymieszać do rozpuszczenia. Po wystudzeniu połączyć ze spirytusem. Cytryny i pomarańczę sparzyć, zetrzeć skórkę, wycisnąć sok i dodać do pozostałych składników. Dodać gałkę muszkatołową, kardamon i goździki. Gwiazdki anyżu i laskę cynamonu połamać. Laskę wanilii przekroić wzdłuż. Dodać ziele angielskie i pieprz. Zetrzeć imbir lub pokroić w plasterki i dorzucić do reszty składników. Zamknąć słoik i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na 30 dni. Po miesiącu przefiltrować  i rozlać do butelek. Odstawić na kilka miesięcy.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.