Bajgle krakowskie – przygotowanie

bajgle krakowskie

Bajgle to tradycyjny, krakowski wypiek znany w tym regionie od pokoleń. Wykonanie masy na ciasto opiera się na kilku podstawowych składnikach takich jak mąka, drożdże czy woda. Jest to wypiek tani, ładnym wyglądzie a do tego smaczny. Jak zrobić bajgle krakowskie? Przepis, który możesz wykorzystać! 

Przepis na proste bajgle krakowskie

Sposób przygotowania bajgli krakowskich jest wyjątkowo prosty i nie wymaga użycia złożonych czy drogich składników. Aby przyrządzić wypiek wystarczy odrobina cierpliwości oraz fantazji aby pyszne pieczywo się udało.

Składniki:
  • mąka pszenna – około 4 szklanek
  • woda około 5 niepełnych szklanek
  • cukier –  cztery łyżki
  • sól – trzy łyżeczki
  • soda oczyszczona – jedna łyżeczka
  • łyżeczka drożdży instant
  • do posypki według uznania sezam, mak, czarnuszka, siemię lniane złociste lub brązowe, sól himalajska
Sposób przygotowania:
  1. Najpierw należy rozpuścić w szklance łyżeczkę cukru oraz drożdże instant. Wszystko wymieszać.
  2. Do dużej miski wsypujemy sól oraz dodajemy wodę z rozpuszczonymi drożdżami i cukrem.
  3. W kolejnym kroku wyrabiamy ciasto na gładką masę przez około pięć do dziesięciu minut.
  4. Miskę przykrywamy czystą szmatką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na około pół godziny do godziny, aż podwoi swoją objętość.
  5. Po tym czasie wkładamy masę do lodówki na całą noc.
  6. W kolejnym dniu wynajmujemy ciasto z lodówki i wyrabiamy je w dłoniach tak aby się rozgrzało.
  7. Dzielimy na osiem równych części. Z każdego kawałka formujemy kulkę, lekko spłaszczamy i na środku robimy pałacem dziurkę około 4- centymetrową.
  8. Formujemy w kształt oponek i pozostawiamy do wyrośnięcia.
  9. Po godzinie gotujemy w dużym garnku około czterech szklanek wody do której po zagotowaniu dodajemy sodę oczyszczoną, łyżkę cukru oraz trzy małe łyżeczki soli. Jeszcze raz czekamy do zagotowania.
  10. Na wrzącą wodę kładziemy po kilka bajgli i gotujemy przez 50 sekund po obu stronach.

Jak upiec bajgle w piekarniku?

Bajgle przekładamy na lekko natłuszczoną blachę lub wyłożoną papierem do pieczenia. Posypujemy wybranymi dodatkami. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 – 200 stopni Celsjusza przez około 15 do 20 minut, czasami można pięć kilka minut dłużej, jeżeli ciasto jest blade. Gotowe bajgle krakowskie powinny być rumiane i dobrze wypieczone.

Jak zwinąć bajgla krakowskiego?

Zawinięcie bajgla krakowskiego jest bardzo proste. Wystarczy tylko uformować z ciasta obręcz oraz lekko ją natłuścić. Następnie połączyć wałek z masy tak aby powstało koło. Na koniec lekko spłaszczamy bajgla i robimy wewnątrz dużą dziurkę.

Czym różni się bajgiel od obwarzanka?

Podstawową różnicą pomiędzy bajglem a obwarzankiem jest wygląd, ponieważ sposób przygotowania oraz zawartość składników jest niemal taka sama w obu wersjach. Obwarzanek w przeciwieństwie do bajgla posiada wewnątrz charakterystyczną dziurkę i jest ona większa w przypadku tego wypieku. Cechą rozpoznawczą obwarzanka jest także lekkie pofałdowanie na zewnętrznej stronie skórki, którego nie posiada bajgel.

Gdzie kupić bajgle krakowskie?

Istnieje wiele piekarni w całej Polsce, które posiadają w sprzedaży wypieki pod nazwą bajgle krakowskie. Prawdziwe bajgle, wypiekane według oryginalnego przepisu wypieka, jednak tylko kilka lokalnych piekarni w Krakowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *