Surówka z cykorii i jabłka

Surówka z cykorii i jabłka

Zastanawiasz się czy dobrym pomysłem na obiad będzie surówka z cykorii i jabłka? Zdecydowanie! Cykoria warzywo zasługujące na rozgłos. Popularna w Belgii, jednak w polskiej kuchni wciąż za mało używa się cykorii, a szkoda, bo to bardzo smaczny i wartościowy odżywczo rodzaj sałaty. Jest znana od starożytności, jednak popularność zdobyła całkiem niedawno, bo w XIX wieku. Używa się jej w kuchniach europejskich i bliskowschodnich.

Czym właściwie jest cykoria?

Roślina warzywna z rodziny astrowatych. Obejmuje kilka gatunków. W kuchni najczęściej używa się odmian endywia oraz podróżnik. Korzeń tej drugiej wysuszony i sproszkowany stosuje się jako jeden z wariantów kawy zbożowej. Najczęściej jednak cykorię spotyka się jako świeże, lancetowate liście. W tej formie może posłużyć jako zamiennik wszelkich sałat.

Jak smakuje cykoria?

Przede wszystkim przypomina inne sałaty, to w końcu liście. Wyróżnia się jednak pikantnością oraz lekką goryczką, która w odpowiedniej kompozycji daje głębię smaków (podobnie sprawa ma się z chmielem w piwie, albo kakao w czekoladzie). Oczywiście gorzkiego smaku da się pozbyć, ale wraz z nim warzywo traci inne korzystne substancje. Zamiast odejmować, lepiej dodać – tak jak do herbaty dodaje się cukru bądź słodkiego syropu. Nie ma co mieć cykora! Idealnie skomponuje się ze słodko-kwaśnym jabłkiem w formie surówki z cykorii.

Warto świadomie wybrać konkretną sztukę

Najsmaczniejsza cykoria jest zwykle bardzo jasna, wręcz biała, twarda, o zbitej budowie i nie dłuższa niż 15 cm. Należy przechowywać ją w lodówce i nie narażać na promienie słońca.

Cykoria – Ciekawostka

Dawniej wiązano tę niewinną sałatę z czarną magią, zapewne przez jej sposób hodowli. Robi się to mianowicie w bardzo nietypowych warunkach. Rośliny należy mocno schłodzić i całkowicie pozbawić światła. Dzięki tym zabiegom cykoria jest smaczniejsza, ale też bledsza.

Surówka z cykorii i jabłka przepis

Co można zrobić z cykorii?

Potencjał tego warzywa jest tak naprawdę nieograniczony. Równie dobrze można je chrupać surowe jak słupki marchewki, albo poddać licznym zabiegom takim jak zapiekanie z przyprawami i serem. Miłym kompromisem może się okazać surówka z cykorii. Nie wymaga wiele pracy, a jest zdecydowanie ciekawszą formą od liści zjadanych solo.

Surówka z cykorii przepisy

Nim zdecydujemy się na duże eksperymenty, warto użyć nowego warzywa jako dodatku do głównego dania. Jak zrobić cykorię do obiadu? Nie musi być to nic skomplikowanego. Oto propozycja:

Surówka z cykorii i jabłka przepis

Składniki:
  • 2 cykorie
  • 1 duże jabłko
  • 2 cebule szalotki
  • 2 łyżki oliwy
  • ½ łyżeczki miodu
  • sok z ½ cytryny
  • odrobina natki pietruszki
  • sól i pieprz
Przygotowanie
  1. Warzywa i owoce umyć. Następnie cebule obrać z łupki i pokroić w drobną kostkę.
  2. Liście cykorii dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą, pozbyć się głąba i brzydkich fragmentów. Pokroić w paski.
  3. Jabłko zetrzeć na tarce o grubych oczkach (może być obrane lub nie).
  4. Rozdrobnione składniki posolić i wymieszać. Odstawić na chwilę.
  5. W osobnej miseczce wymieszać oliwę z miodem, sokiem z cytryny oraz odrobiną mielonego pieprzu do smaku.
  6. Surówkę z cykorii i jabłka zalać sosem i posypać na koniec posiekaną natką pietruszki. Wszystko jeszcze raz porządnie wymieszać.

Taka przystawka będzie pasować do najróżniejszych obiadów. Jest dobra od razu po przygotowaniu, ale gdy odstawi się ją na kilka godzin do lodówki, smaki lepiej się zmieszają.

Można śmiało modyfikować składniki tej surówki w zależności od upodobań i stosowanej diety.

Zamiast sosu winegret z przepisu, można użyć dresingu na bazie jogurtu lub octu. Szybszym wariantem będzie surówka z cykorii z majonezem. Baza pozostaje ta sama (cykoria, jabłko, szalotka), jednak zamiast robić sos, całość wystarczy zmieszać z dużą łyżką majonezu.

Surówka z cykorii i jabłka właściwości

Warzywa i owoce to podstawa piramidy żywieniowej człowieka. Zawierają niezbędne składniki odżywcze – zwłaszcza jedzone na surowo.

Surówka z cykorii i jabłka – cykoria

Zawiera mnóstwo witamin, przede wszystkim C, ale również B1, B2, A, K, E. Jest źródłem minerałów m.in. potasu, wapnia czy żelaza. Cykoria posiada właściwości lecznicze. Regularne jej spożywanie może przyczynić się do poprawy wzroku i opóźnienia procesów starzenia się. To dzięki zawartości antyoksydantów, które eliminują szkodliwe dla organizmu wolne rodniki. Skoro mowa o eliminowaniu. Dzięki właściwościom moczopędnym, warzywo to pomaga w oczyszczaniu.

Innym przejawem dobrego wpływu cykorii na człowieka jest jej pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit oraz produkcję czerwonych krwinek.

Surówka z cykorii i jabłka – jabłko

Jest źródłem witamin A, wielu z grupy B, C, E, K. Zawiera dużo błonnika, pektyn, antyoksydantów, potasu, sodu oraz wielu innych składników odżywczych. Najwięcej wartościowych substancji znajduje się tuż pod skórką. W miarę możliwości warto jej nie obierać.

Jabłka regulują pracę wątroby, wspierają ogólną odporność organizmu, wpływają na pracę mięśni, w tym serca. Istnieje anglojęzyczne powiedzenie: an apple a day keeps the doctor away, co dosłownie oznacza, że jabłko dziennie trzyma od lekarza z daleka.

Przepis na łatwą i szybką surówkę z cykorii i jabłka. To wspaniały duet, który idealnie uzupełni obiad. Surówka z cykorii stanowi zdrowy i smaczny element diety.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.