Pyszny sok jabłkowy z sokownika

sok jabłkowy z sokownika

Szukasz sposobu na pyszne domowe przetwory z owoców? Wypróbuj tradycyjny przepis na sok jabłkowy z sokownika, który przyrządzisz we własnej kuchni.

Pyszny sok jabłkowy z sokownika – zawsze na czasie

Nierzadko obserwując przetworzone produkty na sklepowych półkach, zastanawiamy się, czy to na pewno najzdrowsza opcja? Przecież wiele z nich możemy zrobić sami w domu. Ale czy nie wymaga to specjalnych umiejętności i drogiej aparatury? Oczywiście, że nie! Każdy z nas może na własną rękę przygotować pyszne dżemy, kompoty i soki. Jednym z częściej kupowanych napojów przez Polskie rodziny jest sok z jabłek . Spróbuj zrobić go samodzielnie – skorzystaj z tradycyjnego przepisu na sok jabłkowy z sokownika.

Jak używać sokownika?

Czym właściwie jest sokownik? To aparatura do wytwarzania soków z owoców czy warzyw, poddająca je działaniu pary wodnej. Składa się z trzech części nakładanych jedna na drugą. Kolejno są to: pojemnik na wodę, następnie pojemnik na sok oraz naczynie, do którego wkładamy owoce. Jak to wszystko działa? Woda z najniżej położonej części paruje. Para poprzez pionową rurkę dostaje się do części z owocami. Te zaczynają puszczać sok, który poprzez otwory w dnie naczynia spływa do środkowego pojemnika. Wężyk z zaciskiem odbiegający od garnka z sokiem pozwala od razu przelewać sok do słoika czy butelki. Jakie owoce wykorzystać do zrobienia soku z sokownika? Mogą to być owoce aronii, śliwka, pigwa, maliny, wiśnie truskawki, jabłka. Można nawet zrobić sok z gruszek z sokownika. Słowem możemy zrobić każdy rodzaj domowego soku, jaki nam się zamarzy.

Sprawdź wybrane Sokowniki z oferty Garneczki

Jak zrobić sok w sokowniku?

Obsługa sokownika jest bardzo prosta. Wystarczy napełnić odpowiednie naczynia wodą, wybranymi owocami czy warzywami i umieścić aparaturę na palniku. Jeżeli używamy kuchenki gazowej, musimy zwrócić uwagę, aby płomienie nie wychodziły poza krawędź garnka. Ważnym podczas przygotowywania własnych soków jest fakt, że wydajność owoców zależy od stopnia ich dojrzałości. Idąc tą drogą, najwięcej aromatycznego soku jabłkowego z sokownika wytworzymy wtedy, gdy użyjemy dojrzałych jabłek. Owoce należy też odpowiednio przygotować – dokładnie umyć, usunąć twarde elementy, takie jak nasiona, szypułki, ogonki. Jeżeli mamy do czynienia z dużymi okazami wskazane jest pokrojenie ich na mniejsze kawałki.

sok jabłkowy z sokownika przepis

Jak wykorzystać owoce z sokownika?

Kiedy pozyskamy już sok z sokownika, pojawia się pytanie, jak wykorzystać pozostałe owoce? Nic prostszego – przygotowując domowy sok, jednocześnie pozyskujemy i poddajemy obróbce resztę, z której można zrobić pyszne dżemy czy musy. W przypadku wyboru dżemu należy opróżnić pojemnik z wodą i przełożyć do niego powstałą z owoców pulpę. Następnie dodajemy odpowiednią ilość cukru żelującego. Całość mieszamy, przykrywamy pokrywką i czekamy aż ta się zagotuje. Wtedy przekładamy masę do słoików. Gotowe! Jeśli chodzi o musy, owoce po przygotowaniu soku z sokownika można właściwie od razu przełożyć do słoika.

Czy można zrobić sok z jabłek z sokownika?

Ten napój często gości w naszych domach. Czy sok jabłkowy z sokownika jest zdrowy? Oczywiście, że tak! Sok jabłkowy z sokownika nie tylko jest bardzo prosty w wykonaniu, ale też niezwykle zdrowy. W porównaniu z sokiem ze sklepowej półki jest znacznie mniej dosładzany, zawiera dużo więcej owoców, nie ma konserwantów, barwników czy zagęszczaczy. To idealne przetwory na sezon jesienno-zimowy, kiedy to wzmocnienie odporności jest szczególnie ważne. Sok z jabłek z sokownika najlepiej robić późnym latem lub wczesną jesienią, kiedy jabłka są najbardziej dojrzałe i aromatyczne.

Jak zrobić sok z jabłek w sokowniku?

Jabłka należy zgodnie z ogólnymi zasadami umyć, pozbyć się ogonków, szypułek. Pestki można usunąć dzięki specjalnej drylownicy lub ręcznie. Jeżeli owoc jest obity, miękką część wykrajamy, lecz jeśli zaczyna pleśnieć, cały owoc trzeba wyrzucić. Poniżej znajduje się prosty i szybki w przygotowaniu przepis na domowy sok jabłkowy z sokownika.

Sok jabłkowy z sokownika

Składniki:
  • około 3kg jabłek,
  • 250g cukru (można dodać go więcej lub mniej, zależy to od kwaskowatości owoców i osobistych preferencji),
  • woda.
Przygotowanie:
  1. Owoce myjemy, usuwamy szypułki, ogonki i pestki, kroimy na mniejsze kawałki.
  2. Wlewamy do pojemnika maksymalną możliwą objętość wody.
  3. Owoce umieszczamy w przeznaczonym do tego zbiorniku i zasypujemy cukrem.
  4. Powoli gotujemy.
  5. Sok zlewamy przez wężyk do wcześniej umytych szklanych butelek lub słoików i zamykamy je na gorąco.

Smacznego!

Czy do sokownika trzeba obierać jabłka?

Wszystko zależy od tego, co będziemy chcieli zrobić z pozostałymi owocami. Jeżeli masz zamiar wykorzystać je do dalszych przetworów, np. musu, przyrządzając sok jabłkowy z sokownika, wszystkie należy obrać. Jeśli nie używamy pozostałej pulpy, można jabłka pozostawić w skórce. Jest to bardzo korzystne zdrowotnie rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że w skórce znajduje się mnóstwo mikro i makroelementów, błonnik, witaminy A i K. Pozostawiając skórkę, należy owoc przed przygotowaniem soku z sokownika bardzo dokładnie umyć, ze względu na często stosowane przez rolników pestycydy.

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.