Sękacz – domowy przepis

sękacz

Sękacz, zwany czasami również kołaczem jest wypiekiem cukierniczym popularnym w Polsce wschodniej, zwłaszcza na Suwalszczyźnie. Dzięki wyjątkowym, stożkowym, bądź walcowatym kształcie z wypustkami jest dość rozpoznawalnym ciastem. Ile kosztuje? Jak zrobić sękacza w domu i jak go podawać? Poniżej artykuł postara się odpowiedzieć na zadane pytania oraz rozjaśnić temat podlaskiego specjału.

Ile kosztuje 1 kg sękacza?

Cena za sękacza wynosi uśredniając około stu złotych. W popularnych sklepach internetowych możemy znaleźć oferty które proponują nieco niższe ceny, albo trochę wyższe za większą ilość. W przypadku zakupów online należy jednak pamiętać o konieczności doliczenia kosztów transportu.

Dlaczego sękacz jest drogi?

Cena sękacza wynika z kilku czynników. Po pierwsze, przygotowanie tradycyjnego sękacza jest niezwykle czasochłonne. Innym powodem jest spora ilość składników takich jak masło, jajka czy mąka, których cena uwzględniając obecną sytuację gospodarczą jest dość nieprzystępna. Jeśli jednak zmodyfikujemy podlaski specjał i przygotujemy go w domowych warunkach, wydamy mniej pieniędzy na składniki.

Sękacz – przepis

Sękacz, jak zostało to wcześniej wspomniane jest ciastem, które charakteryzuje się dużą ilością składników. To ile jajek dodaje się do sękacza czy innych składników zależy naturalnie od tego jak dużego chcemy go zrobić. Zaprezentowany przepis będzie odnosił się do domowej wersji, mniejszej od tradycyjnej, ale równie smacznej:

  • sześć jajek
  • trzy czwarte szklanki mąki pszennej
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej
  • dwadzieścia pięć dekagramów masła
  • szklanka cukru
  • połowa rozdrobnionej laski wanilii
  • sześć dekagramów posiekanych migdałów
  • sok z cytryny
  • łyżka jasnego rumu

Na początku masło ucieramy z cukrem. Następnie oddzielamy żółtka od białek. Żółtka po oddzieleniu dodajemy stopniowo do utartego masła z cukrem. Naprzemiennie z żółtkiem dodajemy również przesianą mąkę, sok z cytryny, migdały, wanilię oraz rum. Kolejnym krokiem jest ubicie schłodzonych białek, które stopniowo dodajemy do masy, cały czas mieszając.

Teraz czas na pieczenie ciasta. W domowym warunkach najlepiej użyć formy do pieczenia babki. Przed wlaniem ciasta należy natłuścić formę. Rozprowadzamy cienką warstwę ciasta i pieczemy w dwustu stopniach przez pięć minut. Gdy pierwsza porcja będzie gotowa, wkładamy do piekarnika kolejną i powtarzamy proces.

Jak długo robi się sękacz?

Przygotowywanie sękacza jest procesem wymagającym czasu. Uwzględniając czas na przygotowanie składników i pieczenie, zrobienie sękacza zajmuje około dwie godziny.

Jaki smak ma sękacz?

Naturalnie, smak naszego sękacza będzie zależał od dodanych do niego składników i proporcji. Sękacz przygotowany według podanego powyżej przepisu powinien przypominać smakiem babkę z migdałami.

Jak go podawać?

Ważną kwestią wydaje się być też to jak się je sękacza?

Podlaski specjał możemy podawać podobnie jak inne ciasta. Po postawieniu na stole, sękacza możemy podzielić nożem jak tort na kawałki i podać go w takiej formie gościom.

Co do niego możemy dodać? Sękacz świetnie będzie komponował się na przykład ze świeżymi owocami. Dobrym sposobem na urozmaicenie dania jest także dodanie lukru, czekolady, bądź lodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *