Sałatka jarzynowa – poznaj jej najlepszą wersję

sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa to królowa polskiej kuchni. Zajadamy się nią nie tylko podczas świąt, bo jest częstym daniem serwowanym podczas przyjęć okolicznościowych. Jest tania, a jej przygotowanie banalnie proste. Najlepsza sałatka jarzynowa smakuje doskonale samodzielnie, ale można ją także przegryzać kromką chleba. 

Jak zrobić najlepszą sałatkę jarzynową?

Sałatka jarzynowa jest uwielbiana w naszym kraju. Jest obowiązkowym daniem serwowanym podczas świąt czy rodzinnych spotkań. Wszystkie składniki na sałatkę są tanie, a jej przygotowanie szybkie. Sprawdzi się więc zawsze, kiedy nie mamy czasu na przygotowywanie wykwintnych przekąsek, a chcemy podać coś pysznego i tradycyjnego.

Co dodać do sałatki jarzynowej?

Podstawę sałatki stanowią przede wszystkim warzywa korzeniowe. Wśród nich jest marchewka, pietruszka i korzeń selera. Oprócz tego konieczne jest użycie ziemniaków, jabłka, ogórków kiszonych, groszku konserwowego, jajka oraz majonezu.

Czego nie dodawać do sałatki jarzynowej?

Jednym ze składników budzących kontrowersje, jest cebula. Wiele osób twierdzi, że dodanie jej do sałatki jarzynowej może popsuć smak sałatki, bo jest zbyt aromatyczna. Niektórzy modyfikują tradycyjny przepis na sałatkę jarzynową i dodają do niej np. fasolę, kukurydzę czy grzyby. To, jakie warzywa do sałatki jarzynowej wybierzemy, zależy jednak od naszego indywidualnego smaku. W sytuacjach, gdy klasyczny przepis na najlepszą sałatkę jarzynową nam się znudził, śmiało możemy eksperymentować z warzywnymi dodatkami.

Sałatka jarzynowa -kcal i wartości odżywcze

Sałatka jarzynowa należy do potraw o dosyć wysokiej kaloryczności. Spowodowane jest to przede wszystkim dodatkiem majonezu, który w jednej łyżce stołowej ma ponad 150 kalorii. Sałatka jarzynowa bez majonezu nie będzie tak smaczna, jak ta z dodatkiem tego składnika. Nie warto więc z niego rezygnować. Oczywiście finalna wartość odżywcza sałatki jarzynowej jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od proporcji użytych warzyw. Szacuje się jednak, że jedna porcja ma ponad 300 kalorii. Nie warto jednak sobie jej odmawiać, gdyż zjedzenie jej raz na jakiś czas, na pewno nie spowoduje dodatkowych kilogramów.

Dlaczego sałatka jarzynowa kwaśnieje?

Niestety sałatka jarzynowa ma tendencję do szybkiego psucia i bardzo często kwaśnieje. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, sałatki nie można długo trzymać w lodówce. Przyjmuje się, że powinno się ją spożyć maksymalnie do dwóch dni po zrobieniu. Na szybsze psucie i gorzki smak ma wpływ także dodatek warzyw cebulowych, takich jak cebula czy por. Ważne jest, by przed dodaniem do sałatki jajka bądź majonezu spróbować każdy z tych składników. Okazać się może, że któryś z nich jest popsuty, więc dodanie go do sałatki całkowicie popsuje jej smak.

Sałatka jarzynowa – przepis

Przedstawiamy przepis na tradycyjną sałatkę jarzynową, która swoim smakiem zachwyci wszystkich domowników. Jakie warzywa do sałatki jarzynowej dodać?

Składniki:

  • Ok. 400 g ziemniaków,
  • Ok. 400 g marchewki,
  • 200 g pietruszki,
  • Nieduży korzeń selera,
  • 200 g ogórków kiszonych,
  • Nieduże jabłko,
  • Puszka groszku,
  • 4 ugotowane jajka,
  • 6 łyżek majonezu,
  • Pół łyżeczki soli,
  • 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu.

Wykonanie:

  1. Wszystkie warzywa (marchew, pietruszkę, seler, ziemniaki) dokładnie umyć i nieobrane gotować w osolonej wodzie do miękkości.
  2. Ugotowane warzywa ostudzić i obrać ze skórki. Następnie dość drobno posiekać w kostkę.
  3. Jajka na twardo pokroić tak samo, jak warzywa.
  4. Ogórki obrać ze skórki i poszatkować w kostkę.
  5. Jabłko obrać ze skórki i również drobno posiekać.
  6. Groszek odsączyć z zalewy i dodaj do miski z pozostałymi składnikami.
  7. Na koniec wymieszać składniki z majonezem i doprawić solą i pieprzem.

Sałatkę w razie potrzeby można doprawić większą ilością soli i pieprzu. Dobrym rozwiązaniem, by dodać jej nieco ostrzejszego smaku, jest dodatek niewielkiej ilości musztardy. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *