Nalewka z winogron – jak przygotować i jakie ma właściwości

Nalewka z winogron

Winogrona to owoce, które mają bardzo długą historię. W diecie człowieka są od kilku tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o winogronach pojawiły się w Egipcie. Owoce te poza tym, że dobrze smakują charakteryzują się także wieloma cennymi właściwościami. Winogrona poza tym, że można je jeść jako sam owoc można też wykorzystać w tworzeniu innych produktów. Przykładem jest tu nalewka z winogron albo ciasta z winogronami.

Winogrono – co to za owoc?

Winogrona rosną na winorośli właściwej. Jest to roślina, która należy do rodziny winoroślowatych. Jej kontynentem pochodzenia jest Azja. Obecnie 2/3 upraw winorośli ma miejsce na kontynencie europejskim. Winorośl to pnącze o łodydze, która drewnieje wraz z wiekiem. Jest ona pokryta liśćmi ząbkowanymi na brzegach. Winorośle osiągają około 40 metrów długości. Owoce winorośli, czyli winogrona mają kulisty lub podłużny kształt. Występują także w różnych odmianach.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Odmiany winogron

Winogrona można podzielić z względu na odmianę. Można tu wspomnieć o takich typach jak aurora, hibernal, riesling, muskat, jutrzenka, cabernet, bolero, seyval oraz solaris. Winogrona mogą być białe, różowe oraz czerwone.

Co można przyrządzić z winogron?

Winogrona to owoce, które często pojawiają się w kuchni. Można z nich przygotować wiele dań, deserów oraz przetworów. Mogą pojawić się w ciastach zarówno w formie owocu, jak i w masie do ciasta, czy tortu. Owoce te można przygotować do przygotowywania dżemów, konfitur, galaretek, a także wina. Popularną formą użycia winogron jest zrobienie nalewki.

Nalewka z winogron właściwości

Nalewki można przygotować z owoców zarówno ciemnych, jak i jasnych. Mają one wiele cennych właściwości. Na co pomaga nalewka z winogron?

1) Ma działanie alkalizujące
2) Zapobiega miażdżycy
3) Ma korzystne działanie na poziom cholesterolu
4) Pomaga przeciwdziałać zakwaszaniu organizmu
5) W ciemnych winogronach znajdują się przeciwutleniacze
6) Zwalcza wolne rodniki
7) Pomaga wzmocnić serce

Dodatkowo w winogronach znajduje się wiele cennych minerałów takich jak żelazo, sód, wapń, potas, fosfor oraz magnez, a także witaminy A, E, K, C i B.

Winogrona a alkohol

Warto zaznaczyć, że właściwości winogron zostają zwiększone przez obecność alkoholu w nalewce. Proces ekstrahowania pomaga przeciwdziałać szybkiemu rozpadowi wartościowych substancji, a także pozwala zachować pozytywne właściwości owoców przez dłuższy okres. W trakcie spożycia nalewki naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a przyswajalność substancji ulega zwiększeniu.

Nalewka z winogron przepis

Jak powstaje tradycyjna nalewka z winogron? Nalewka z winogron na spirytusie powstaje z następujących składników:

  • kg winogron białych
  • 0,5 l wódki 40%
  • 0,25 l spirytusu 95%
  • 0,4 kg cukru (może być zwykły albo trzcinowy)

Jak zrobić nalewkę z białego winogrona?

  1. Po pierwsze należy przygotować winogrona.
  2. Owoce należy dokładnie umyć w zimnej wodzie.
  3. Następnie przełożyć do słoja. Słój może mieć pojemność 2,5 l.
  4. Po wrzuceniu owoców do słoja zalać je wódką, a następnie spirytusem.
  5. Zakołysać, żeby płyn się przeżarł.
  6. Następnie zamknąć szczelnie słój.
  7. Maceracja powinna trwać minimum 21 dni. Przez trzy tygodnie słój powinien stać w suchym, zaciemnionym miejscu.

Jak zrobić dobrą nalewkę z winogron?

W trakcie maceracji kolor winogron zmienia się na jaśniejszy. Owoce ulegają puchnięciu, a także twardnieją. Po 14 dniach od początku maceracji można wrzucić do słoja dodatki, które nadadzą nalewce intensywniejszego smaku. Może to być np. gałązka mięty albo kilka goździków. Po upływie minimum 3 tygodni nalewkę można przelać do mniejszego słoja, a owoce zostawić w większym. Usunąć także dodatki. Następnie do słoja z owocami wsypać cukier podany w przepisie. Ilość cukru można uzależnić od tego, z jakich owoców przygotowywana jest nalewka. Jasne są zazwyczaj słodsze od ciemnych. Słój, w którym znajdują się owoce z cukrem odstawić na kolejny tydzień. Każdego dnia warto przemieszać zawartość.

Co dalej z nalewką?

Po upływie kolejnego tygodnia połączyć wcześniej odlany płyn z zawartością dużego słoja, czyli winogronami i cukrem. Wszystko dokładnie wymieszać. Przelać wszystko poza owocami do karafki albo innego słoja. Można również wycisnąć sok z owoców, żeby uzyskać więcej nalewki. Można to zrobić przez pieluchę tetrową. Powstała nalewka zapewne będzie mętna, więc warto ją przefiltrować przez pieluchę tetrową. W takim właśnie procesie powstaje smaczna nalewka z winogron.

Kiedy spożywać nalewkę z winogron?

Nalewkę z winogron można spożywać zaraz po przefiltrowaniu, ale warto poczekać z piciem jej. Im dłuższy okres leżakowania tym nalewka jest smaczniejsza. Po leżakowaniu jej smak będzie głębszy. Najlepiej odstawić ją do suchego i chłodnego miejsca (może być piwnica albo spiżarnia), w którym te warunki zostaną zachowane. Z piciem nalewki z winogron warto odczekać minimalnie 3 miesiące.

Nalewka z winogron – kilka sugestii

Winogrona do nalewki mogą być zarówno ciemne jak i jasne. Można je również mieszać. Owoce powinny być dojrzałe. Nalewka z winogron jest dość łagodna. Najlepiej smakuje na chłodno. Można ją pić samą albo podawać np. do różnych deserów albo lodów. Sprawdzi się także jako drink po rozcieńczeniu z wodą.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.