Krówka ciągutka – przysmak, który zna każdy

krówka ciągutka

Krówka ciągutka – przepyszny cukierek o aromatycznym zapachu i niepowtarzalnym smaku. Krówki to przysmak, który zna chyba każdy. Ciągnące się cukierki stanowią niemal symbol dzieciństwa, ale wielu dorosłych również ma do nich słabość. Krówka ciągutka oraz jej krucha wersja dostępna jest praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Ponadto znaleźć można najróżniejsze smakowe wariacje tego popularnego przysmaku. Nic jednak nie równa się konsystencji i zapachowi krówek wykonanych własnoręcznie, dlatego wiele osób wciąż przyrządza je w swoim domu. Jak zrobić krówki ciągutki w domu?

Tradycyjna krówka ciągutka – przepis znany od wielu lat

Krówki, to polski produkt znany od wielu lat. Obecnie słodkie cukierki dostać można również w wielu innych państwach. Za ich twórcę uznaje się Feliksa Pomorskiego, przedsiębiorcę, który w 1921 roku założył w Poznaniu fabrykę produkującą ponad 100 różnych słodyczy. Mimo ogromnej ilości przysmaków największą popularność zyskały karmelowe cukierki z ciągnącym nadzieniem. Swoją nazwę zawdzięczają wizerunkowi krowy na opakowaniu. Z biegiem lat karmelki zyskiwały coraz większe uznanie, a prosty skład sprawiał, że nie zabrakło ich nawet w trudnych dla Polski czasach. W okresie PRL-u krówki były już produkowane na szeroką skalę również przez inne zakłady.

Różne rodzaje krówek

Obecnie w sklepach dostać można bardzo różne wersje krówek. Tradycyjne przysmaki zastępowane są krówkami czekoladowymi, owocowymi, a nawet… miętowymi. Decydując się na zakup cukierków, nigdy nie wiemy jednak, jaką naprawdę mają konsystencję. Tymczasem krówka ciągutka posiada równie dużo zwolenników co jej krucha wersja. Nie zawsze zaś, nawet ściskając cukierek w dłoni da się odpowiedzieć na pytanie które krówki są ciągnące? Aby więc mieć pewność, że dostaniemy cukierek, który sprosta naszym smakowym wymaganiom, warto zrobić je samemu. Przyrządzając krówki własnoręcznie, posiadamy również gwarancję, że użyte przy produkcji składniki mają najwyższą jakość. Do przygotowania krówek śmiało zaangażować można dzieci. Na pewno ucieszą się, że mogą skosztować słodyczy, które zostały zrobione z ich pomocą.

Krówka ciągutka – przepis

Niektórym ludziom wydaje się, że zrobienie krówek w domu jest skomplikowane, tymczasem jest to bardzo łatwy proces. Jak zrobić krówki mordoklejki?

Składniki potrzebne do wykonania krówek ciągutek:
  • 2 szklanki mleka,
  • 2 szklanki cukru,
  • 100 gram masła,
  • 20 gram cukru wanilinowego.

Jest to najbardziej podstawowy przepis na mocno słodkie krówki. Jeśli wolimy nieco lżejszą wersję słodyczy, można zredukować liczbę cukru nawet o połowę, bez obawy, że masa może nie wyjść. Istnieje również możliwość zamiany masła na margarynę.

krówka ciągutka jak zrobić

Jak zrobić krówki? – wykonanie krok po kroku:

Przed przystąpieniem do wykonania krówek mordoklejek warto zaopatrzyć się w garnek o grubym dnie, aby zminimalizować ryzyko przywierania masy. Następnie można przejść już do działania.

  • Do naczynia wlać mleko, wsypać cukier, cukier wanilinowy oraz masło.
  • Cały czas gotując energicznie mieszać, aby wszystkie składniki połączyły się i nic nie przywarło.
  • Jak długo gotować krówki ciągutki? Cały proces powinien trwać około godziny.
  • Następnie przelać masę do płaskiego naczynia wyłożonego folią spożywczą (taki zabieg pozwoli na łatwe wyciągnięcie krówek z naczynia).
  • Masę pozostawić przynajmniej na kilka godzin w lodówce, po tym czasie pokroić w kostkę lub inny dowolny kształt.

Jak zrobić krówki kruche?

Słodycze z podanego wyżej przepisu wyjdą przepyszne, jednak mocno ciągnące się. Nie wszyscy są jednak miłośnikami mordoklejek. Co więc zrobić, by krówka wyszła nie tylko wilgotna, ale również krucha? Kruche cukierki zrobione są dokładnie z tych samych składników, różnice występują natomiast w sposobie gotowania masy. Przyrządzanie jej w wyższej temperaturze przez krótszy czas daje niemal pewność, że nasze krówki będą bardzo klejące. Jeśli więc zależy nam na jak najbardziej kruchych słodyczach, gotujmy masę w niższej temperaturze przez dłuższy czas. Warto pamiętać również, że cukier ulega krystalizacji. Krówki pozostawione na kilka dni będą zdecydowanie bardziej kruche od tych zjedzonych tuż po przyrządzeniu.

Krówka ciągutka – kcal i ich wpływ na odżywianie

Krówka ciągutka oraz jej krucha wersja to słodycze, do przyrządzenia których używa się sporej ilości cukru, a także tłuszczu. Jeden cukierek waży zazwyczaj około 10 gram i zawiera ponad 40 kalorii. Oczywiście warto zaznaczyć, że kaloryczność poszczególnych cukierków może się różnić. Z masy krówkowej robionej w domu można wycinać najdziwniejsze kształty o różnej gramaturze, nie należy więc ślepo podążać za podaną w internecie kalorycznością. Nie można również dać się zwariować. Kilka krówek zjedzonych od czasu do czasu z pewnością nie wpłynie niekorzystnie na organizm, jeśli na co dzień nasz dieta jest zdrowa i wartościowa.

Krówka i jej wariacje

Krówki zrobione na podstawie podanego przepisu wyjdą każdemu. Jest to jednak najbardziej podstawowa lista składników. Obecnie bardzo wiele osób zastępuje mleko krowie 2 puszkami mleka skondensowanego, a niekiedy nawet śmietaną. Niezależnie od użytych składników zdecydowanie opłaca się robić te pyszne cukierki samemu. Jedno spróbowanie domowej krówki sprawi, że już nigdy nie sięgniemy po jej sklepowe odpowiedniki.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.