Nalewka z mirabelek

Mirabelka jest odmianą śliwy domowej. Jest to roślina, która ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest skuteczna w leczeniu niestrawności, czy przy niedoborze witamin. Kto może spożywać mirabelki? Co można z nich przyrządzić? Jakie zastosowanie mają w kosmetyce i lecznictwie? Czy nalewka z mirabelek to dobry pomysł?

Owoc mirabelki

Mirabelki kwitną w kwietniu albo maju. Owoce pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia albo pod koniec sierpnia. Mirabelki to owoce niezbyt duże, okrągłe. Mają złotożółty kolor. Drzewka potrafią wydawać owoce nawet przez 30 lat. Mirabelki zawierają wiele witamin i minerałów. Są to witamina A, witaminy z grupy B, fosfor, magnez, witamina C i E, miedź, żelazo, garbniki, beta-karoten, polifenole, potas oraz wapń.

Mirabelka nalewka

Mirabelki to owoce, z których może powstać wiele smacznych produktów. Można ich używać do ciast, czy tortów. Kolejnym przykładem takiego produktu jest szybka nalewka z mirabelek. Potrzebne będą do niej :

– 1 kg mirabelek
– szklanka cukru
– 2 szklanki spirytusu
– szklanka miodu
– szklanka wody

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka z mirabelek przepis

Nalewka z mirabelek żółtych jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Mirabelki należy umyć i wypestkować. Następnie przełożyć do słoja i zasypać cukrem. Odstawić na tydzień w miejsce, w którym jest słonecznie, codziennie potrząsając słojem do wymieszania składników. Po tygodniu zalać spirytusem zmieszanym z wodą. Po kolejnym tygodniu odstawienia zlać i wymieszać z miodem. Nalewkę należy przefiltrować, a następnie odstawić na 3-4 miesiące. Nalewka z mirabelki jest gotowa. Zamiast nalewki z samych mirabelek może powstać także nalewka z soku z mirabelek.

Nalewka z mirabelek z pestkami

Można zrobić nalewkę z mirabelek bez pestek, a może też powstać nalewka na mirabelkach z pestkami. Do jej przygotowania będą potrzebne następujące składniki:

– 1 kg mirabelek
– 0,35 kg cukru
– 0,25 l wody
– 0,5 l spirytusu

Przygotowanie

Do przygotowania nalewki z mirabelek z pestkami należy ugotować cukier z wodą, aby powstał syrop. Ile cukru do nalewki? W przepisie jest podane 0,35kg, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego jak bardzo słodka ma być nalewka. Po powstaniu syropu odstawić go do ostygnięcia. Mirabelki umyć i naciąć nożem. Przełożyć do słoja. Wymieszać syrop ze spirytusem.

Ile spirytusu na litr soku z mirabelek?

W przykładowym przepisie jest 0,5 l spirytusu, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego jak bardzo alkoholowa ma być nalewka. Mogą być nalewki ze spirytusu albo wódki lub bimbru. Po wymieszaniu spirytusu z syropem zalać nim mirabelki. Zamknąć i na odstawić na 3 tygodnie w słoneczne miejsce codziennie potrząsając słojem, aby składniki się wymieszały. Po tym czasie przefiltrować i przelać nalewkę z mirabelek do butelek. Odstawić na 3-4 miesiące.

Jak przefiltrować nalewkę?

Filtrowanie nalewki to proces długi i wymagający. Jest kilka zasad, których należy się trzymać przy filtrowaniu nalewki. Pierwsza jest taka, że ostateczny wygląd nalewki zależy od tego jak się będzie postępować od początku. Przy przygotowaniu nastawu podgrzewając cukier lub miód pojawia się piana, którą już wtedy należy zebrać. Druga zasada to cierpliwość przy filtrowaniu. Po trzecie nalewkę najlepiej filtrować przez kilkakrotnie złożoną gazę. Kolejna zasada jest taka, że gdy płyn wydaje nam się klarowny warto przefiltrować jeszcze z raz dla uzyskania lepszego efektu ostatecznego. Nalewka z mirabelek nie jest tu wyjątkiem i należy ją przefiltrować jak opisano powyżej.

Sok z mirabelek przepisy

Z mirabelek można przygotować także sok mirabelkowy. Jest on bardzo prosty w przygotowaniu. Potrzeba do tego:

– 50 mirabelek
– opakowanie kwasku cytrynowego
– 1 kg cukru
– 4 szklanki wody

Przygotowanie soku mirabelkowego

Mirabelki przebrać, przekroić na pół i opłukać. Do garnka wlać wodę, dodać pokrojone mirabelki, wsypać cukier i kwasek cytrynowy. Gotować do momentu wrzenia. Przecedzić sok i przelać do słoików. Pasteryzować około 10 minut.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *