Parzenie białej kiełbasy, czyli jak zrobić to dobrze?

Biała kiełbasa parzona to element obowiązkowy każdych Świąt Wielkanocnych. Świetnie komponuje się z żurkiem. Rozpieszcza także podniebienia w wersji z musztardą i świeżym chlebem. Można przygotowywać ją na różne sposoby i dzięki temu raczyć się jej wyjątkowym smakiem. Dzisiaj mamy dla Ciebie artykuł, w którym prezentujemy przepis na doskonałe parzenie białej kiełbasy, a także kilka ciekawostek na jej temat.

Skąd pochodzi tradycja parzenia białej kiełbasy?

Wiele osób uważa, że biała kiełbasa należy do kuchni polskiej. Jednak okazuje się, że nie jest to typowo polska potrawa. Prawda jest taka, że stanowi ona symbol narodowy Niemiec. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie w kraju naszych zachodnich sąsiadów powstała pierwsze receptura na białą kiełbasę. Uznaje się, że została ona opracowana w 1857 roku przez Seppa Mosera. Wiele wskazuje na to, że przepis powstał przypadkowo. Mówi się, że Sepp podczas przyrządzania kiełbasy nie miał wystarczającej ilości jelit baranich, dlatego w zastępstwie wykorzystał jelita wieprzowe. Co więcej, obawiał się, że one pękną, dlatego, zamiast ugotować kiełbasę tylko ją sparzył. Osoby, które delektowały się nią później, były pozytywnie zaskoczone. Dlatego produkt został rozpowszechniony nie tylko w Niemczech, ale także i w Polsce.

Jak gotować białą kiełbasę parzoną, czyli jakie składniki będą Ci potrzebne do przygotowania tej potrawy?

Zanim dowiesz się, jak parzyć kiełbasę białą poznasz składniki potrzebne do przygotowania tego wyjątkowego dania. Do zrobienia białej kiełbasy parzonej będziesz potrzebować:

  • około 2 kilogramów surowej białej kiełbasy,
  • 2 duże czerwone cebule,
  • 8 liści laurowych,
  • 9 kulek ziela angielskiego.

Kiełbasa biała parzona przepis

Chcesz poznać kiełbasa parzona przepis? Idealne parzenie białej kiełbasy uwzględnia kilka czynności, które pozwolą Ci cieszyć się jej wyjątkowym smakiem. Poniżej prezentujemy etapy postępowania.

  1. W pierwszej kolejności należy obrać cebule i pokroić je w tak zwane piórka. Do garnka wrzucasz cebule, liście laurowe i ziele angielskie, a następnie zalewasz wodą do poziomu, który przykryje kiełbaski. Wodę gotuj przez około 10 minut.
  2. Następnie wrzucasz do wody kiełbaski i pozostawiasz przez chwilę na tym samym gazie. Parzenie białej kiełbasy temperatura powinna kształtować się na poziomie około 90 stopni Celsjusza, a zatem powinna być gorąca, ale nie może ona wrzeć. Do sprawdzenia temperatury warto wykorzystać termometr, ponieważ jest to bardzo ważne w uzyskaniu satysfakcjonujących efektów.
  3. Kiełbasę należy parzyć przez około 20 minut. Potem wykłada się ją na talerze wraz z cebulką i można delektować się jej wyjątkowym smakiem.

Kiełbasa biała parzona smażona, czyli jak przygotować kiełbaskę w takiej wersji?

Do tego dania można wykorzystać kiełbaski parzone przygotowane według powyższej receptury. Wystarczy rozgrzać olej, położyć kiełbaski i smażyć z obu stron na złoty kolor. Można do tego dodać także cebulkę i doprawić majerankiem.

Biała kiełbasa parzona w różnych regionach Polski

Biała kiełbasa parzona to specjał znany w każdym regionie naszego kraju. Kiełbasa biała parzona wielkopolska wykonywana jest wyłącznie z mięsa wieprzowego. Z kolei biała kiełbasa pomorska powstaje z mięsa wieprzowego i wołowego. Tak samo jest w województwie świętokrzyskim.

Skąd wiadomo, że biała kiełbasa jest dobra?

Kiełbasy białe najlepszej jakości wyróżniają się bardzo delikatnym odcieniem. W przypadku, gdy kolor będzie zbyt ciemny, możesz mieć pewność, że kiełbasa jest nieświeża lub przyrządzona według złej receptury. Taki rezultat osiągany jest także wtedy, gdy w kiełbasce jest za dużo soli.

Jakie inne potrawy z białej kiełbasy?

Parzenie kiełbasy białej to nie jedyny sposób na potrawę z udziałem tego produktu. Inna potrawa z kiełbasy białej to na przykład kiełbaska pieczona, zapiekana, w połączeniu z pysznym żurkiem, w kapuście i wiele, wiele więcej. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni!

Nie tylko biała kiełbasa, przepis na wędliny domowe!

Świetną towarzyszką dla białej kiełbasy parzonej jest także domowa szynka parzona. Taki zestaw świetnie pasuje na Święta Wielkanocne. W tym przypadku istotne jest chłodzenie szynki po parzeniu. Wędlinę należy wyciągnąć z gorącej wody i na chwilkę zanurzyć w zimnej wodzie. Następnie przenieś ją w przewiewne miejsce i najlepiej powieś na haku, aby wystygła. Później nie musisz przechowywać jej w lodówce, ponieważ wystarczy chłodne zacienione miejsce.

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *