Naleśniki z kwiatem czarnego bzu
Naleśniki to niezwykle popularne danie, które bardzo często gości w domach Polaków. Cienki placek z czekoladą, dżemem czy twarogiem zna chyba każdy. Sposobów na ciasto i farsz naleśnikowy jest jednak bardzo dużo, a niejeden z nich może zaskoczyć. Pyszny przykład stanowią naleśniki z kwiatem czarnego bzu. Przepis na nie, chodź brzmi nowocześnie, ma już ponad stuletnią historię.
Kwiat bzu – piękna ozdoba i doskonały dodatek do potraw
Niejednemu z nas obiła się pewnie o uszy informacja o możliwości jedzenia niektórych kwiatów. Dużo osób podchodzi do tego jednak dość sceptycznie. Tymczasem kwiaty potrafią zmienić smak i aromat potrawy, nadając jej zupełnie nowego charakteru. Doskonałym przykładem jest czarny bez. Ta piękna, kwitnąca w czerwcu roślina, będąca na co dzień niezwykłą ozdobą, idealnie sprawdza się jako dodatek do ciasta naleśnikowego.
Kwiaty czarnego bzu – smak i zdrowie
Czarny bez to roślina nie tylko piękna, ale posiadająca również wiele pozytywnych właściwości. Kwiaty czarnego bzu skutecznie hamują rozwój wirusów i wzmacniają organizm. Ponadto bogate są w witaminy (A, B1, B2, B6, C) i minerały (potas, magnez, wapń), działają oczyszczająco, łagodzą stany zapalne pojawiające się na skórze, a także przyspieszają przemianę materii. Najcenniejsze kwiaty to te zbierane w pełni kwitnienia razem z całym kwiatostanem. Powinny być one przenoszone bardzo delikatnie, ponieważ dość szybko ulegają uszkodzeniom. Należy zbierać kwiaty tylko z czystych i znanych miejsc oraz pamiętać, że można spożywać je dopiero po obróbce termicznej. Surowe są bowiem toksyczne.
Naleśniki z kwiatem czarnego bzu – przepis znany od lat
Przepis na naleśniki z kwiatem czarnego bzu znany jest już od dawna. Kwiaty bzu w cieście to niemal tradycja na Śląsku Cieszyńskim, o czym mógł przekonać się cesarz Franciszek Józef I. Goszcząc w 1906 roku w Cieszynie podczas wielkich wojskowych manewrów, został hojnie przyjęty i częstowany właśnie tymi przepysznymi kwiatowymi naleśnikami. Mówi się, że smak deseru zachwycił cesarza na tyle, że naleśniki z kwiatem z czarnego bzu stały się jednym z jego ulubionych dań.
Jak zrobić naleśniki z kwiatem czarnego bzu?
Chociaż początkowo naleśniki z kwiatem czarnego bzu mogą wydawać się skomplikowanym daniem, to zdecydowanie tak nie jest. Ciasto naleśnikowe robi się podobnie do tradycyjnej wersji. Dopiero na koniec należy dodać kwiaty. Najwięcej kłopotów sprawić może odpowiednie ich przygotowanie. Obciętych kwiatostanów czarnego bzu nie można przechowywać, ponieważ bardzo szybko wysychają. Należy ułożyć je łodyżką do góry jeden obok drugiego, a następnie delikatnie obciąć jak największą jej część. Kwiatostanów nie powinno się myć, ale odstawić, aby pozbyć się ewentualnych owadów i zanieczyszczeń. Po odstaniu kwiatów śmiało można przejść do robienia ciasta.
Składniki potrzebne na naleśniki z kwiatem czarnego bzu:
- około 2 szklanki kwiatów czarnego bzu (już po odcięciu gałęzi)
- 2 szklanki mąki,
- 1,5 szklanki mleka (lub napoju roślinnego),
- 0,5 szklanki wody gazowanej,
- 2 średnie jajka,
- szczypta soli
- łyżeczka cukru wanilinowego,
- olej do posmarowania patelni.
Wykonanie naleśników krok po kroku:
- Mąkę, jajka, mleko, wodę oraz sól i cukier zmiksować, aż do połączenia składników.
- Sprawdzić konsystencję ciasta (nie powinno być ani zbyt gęste, ani za bardzo lejące).
- W razie konieczności dodać odrobinę mleka lub mąki.
- Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodać do ciasta kwiaty czarnego bzu i bardzo delikatnie wymieszać.
- Ciasto odstawić na około 15 minut.
- Patelnię posmarować warstwą oleju.
- Na rozgrzany olej wylać chochelkę ciasta naleśnikowego i rozprowadzić po całej patelni.
- Smażyć na małym ogniu z obu stron do zarumienienia.
Naleśniki z kwiatem czarnego bzu – jakie nadzienie wybrać?
Kwiaty bzu w cieście naleśnikowym są tak pyszne i aromatyczne, że same w sobie stanowią doskonałe danie. Bardzo dobrze smakują nieco grubsze naleśniki oprószone cukrem pudrem. Nie jest jednak powiedziane, że naleśniki z kwiatem czarnego bzu nie mogą zostać wypełnione nadzieniem. Wręcz przeciwnie. Tak jak w przypadku zwykłych naleśników, także tu idealnie sprawdzi się czekolada, ser twarogowy bądź ricotta wymieszana z cukrem, a także wszelkiego rodzaju dżemy i konfitury. Kwiaty bzu w cieście doskonale komponują się również ze świeżymi owocami, takimi jak mango czy banan. Jak przygotować taką wersję dania? Wystarczy zblendować owoc, dodając do niego odrobinę gęstego jogurtu naturalnego i przełożyć naleśniki. Jeśli zaś lubimy wyczuwalny smak, można pokroić owoc na grube plastry i układać jeden obok drugiego na naleśniku.
Alternatywą dla naleśników z kwiatami czarnego bzu są mniejsze i grubsze placuszki. Należy kłaść na patelni łyżkę ciasta i smażyć z dwóch stron. Jeśli zamiast naleśników zdecydujemy się na placuszki, nie trzeba mieszać kwiatów z ciastem, wystarczy posypać to, które już znajduje się na patelni. Niezależnie od tego na jaką wielkość placków się zdecydujemy i jakie nadzienie dodamy do naleśników, naprawdę warto spróbować takiej formy tego popularnego dania.