Mandarynka a klementynka – co to za owoce i czym się różnią?

Mandarynka a klementynka

Mandarynka a klementynka: jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma owocami? Czy ich smak jest podobny? Skąd pochodzą, a także jakie mają właściwości? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Klementynka a mandarynka różnice

Mandarynki i klementynki to owoce cytrusowe. Jedne i drugie są pomarańczowe i okrągłe. Czym różnią się mandarynki od klementynek? Klementynki liczą od 8 do 14 cząstek. Nie mają nasion. Są bardziej kuliste od mandarynek, a także bardziej się błyszczą. Są dużo łatwiejsze do obrania. Skąd pochodzi nazwa klementynka? Nazwa wywodzi się od misjonarza Marie-Clémenta Rodiera.

Był on autorem krzyżówki mandarynki i pomarańczy, z których powstała klementynka. Klementynki są pochodzenia algierskiego. Mandarynki i klementynki są spokrewnione, ale są one dwoma różnymi owocami. Mandarynki wywodzą się z południa Azji. Mają kulisty kształt, ale mniej spłaszczone wierzchołki niż klementynki. Są również słodsze. 

Mandarynka a klementynka podobieństwo

Mandarynka a klementynka – właściwości

Mandarynka a klementynka – Mandarynka

Charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi. Są bogate w witaminy C oraz A, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu mandarynki mają korzystne działanie dla układu odpornościowego. Dzięki nim działanie wolnych rodników, które odpowiadają za proces starzenia się skóry ulega zahamowaniu. Witaminy A oraz C przyczyniają się również do poprawy kondycji skóry oraz korzystnie wpływają na oczy. Badania naukowe pokazują także, że mandarynki przyczyniają się do zwalczenia otyłości, pomagają zapobiegać cukrzycy typu 2, zapobiegają rozwojowi miażdżycy naczyń, a nawet przeciwdziałają powstawaniu niektórych nowotworów. 

Mandarynki – zestaw witamin i minerałów dla zdrowia

Dzięki zawartości witaminy A mandarynki przyczyniają się do odpowiedniego wzrostu organizmu, pomagają w budowie silnych zębów oraz kości, a także chronią skórę w przypadku promieniowania UV. W skład mandarynek poza witaminami A i C wchodzą również witaminy B6, B3 oraz witamina E. Owoce te bogate są również w wapń, żelazo, cynk, sód, potas, fosfor, magnez, tiaminę oraz ryboflawinę. Spożywanie mandarynek zapobiega procesom, które mogą doprowadzić do różnych chorób i schorzeń jak odkładanie się tłuszczów w wątrobie. Jest to możliwe dzięki zawartości jednego z flawonoidów, a konkretnie nobiletyny.

Mandarynki wspomagają odchudzanie?

Mandarynki są niskokaloryczne. 85% ich zawartości to woda. Dzięki zawartości kwasów organicznych cytrynowego i jabłkowego pomagają oczyścić organizm z toksyn, a także wspomagają trawienie. Mogą być również spożywane przez diabetyków.

Rodzaje mandarynek

Na świecie występuje kilka odmian mandarynek. Do najpopularniejszych należą:
  • klementynki, czyli krzyżówka mandarynki z gorzką pomarańczą
  • tangelo, czyli krzyżówka mandarynki z grejpfrutem
  • satsuma, czyli mandarynka bez pestek
  • tangerynka, której skórka jest koloru czerwonego

Przy wyborze mandarynki warto pamiętać, żeby kupować takie owoce, które są w kolorze intensywnej pomarańczy (poza tangerynką) oraz miękkie. Nie powinny mieć pustych miejsc pod skórką. W takim wypadku owoce zazwyczaj są suche w środku.

Mandarynka a klementynka różnice

Klementynki – ciekawa odmiana mandarynki i pomarańczy

Czym charakteryzują się klementynki? Owoce te składają się w 86,9% z wody. Ich słodki smak jest spowodowany wysoką zawartością węglowodanów takich jak sacharoza, glukoza oraz fruktoza. Posiadają także związki o charakterze węglowodanowym jak naringozydy oraz hesperozydy. Smak jest spowodowany także kwasami cytrynowym oraz jabłkowym zawartymi w owocu.

Skórka klementynki – bogactwo błonnika

Mandarynka a klementynka – Klementynka

Klementynka, jak i inne owoce cytrusowe charakteryzuje się zawartością rozpuszczalnego błonnika, głównie w postaci pektyn. Znajdują się one w skórce, a także białej błonie pomiędzy miąższem, a nią. W klementynce jest zawartych wiele ważnych minerałów i witamin jak potas, magnez, miedź, wapń, żelazo, cynk oraz witamina C. W owocach tych znajdują się również witaminy z grupy B.

Czy warto jeść klementynki i mandarynki?

Spożywanie owoców cytrusowych, w tym także klementynek i mandarynek jest korzystne dla wielu osób. Dzięki nim można zapobiec niektórym typom raka. Udowodniono naukowo, że klementynki mogą przyczyniać się do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym. Regularne spożywanie klementynek wpływa na równowagę lipidową. Owoce te charakteryzują się również właściwościami przeciwzapalnymi, dzięki zawartości flawonoidów.

Mandarynki i klementynki – kto nie powinien ich jeść?

Klementynek i mandarynek, a właściwie wszystkich owoców cytrusowych nie powinny spożywać osoby z chorobą refluksową przełyku, przepukliną roztworu przełykowego oraz trawiennym zapaleniem przełyku. Owoce te mogą podrażnić błonę śluzową przełyku albo spowodować oparzenie nadbrzusza. Nie wolno jeść tych owoców również w wypadku alergii pokarmowych. Powinno się ograniczyć ich spożywanie także w przypadku występowanie zgagi.

Przed spożyciem owoców cytrusowych, jak i każdego innego produktu warto wziąć pod uwagę także osobiste preferencje. W przypadku, gdy nie ma żadnych odgórnych przeciwskazań warto spróbować mandarynki oraz klementynki i samemu przekonać się, jak smakuje i czy organizm dobrze reaguje na ich spożycie.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.