Kwasówka zupa z tradycją

Kwasówka zupa przepis

Kwasówka zupa-kwas, to pyszna i pożywna zupa, którą można przygotować od święta (idealnie sprawdzi się choćby postawiona na wigilijnym stole), jak i zupełnie bez powodu. Podstawą zupy jest tutaj zakwas z kapusty kiszonej, choć czasami, według niektórych przepisów, do jej przygotowania wykorzystuje się samą kapustę. Niezależnie od wersji, poprawnie przygotowana kwasówka to zdecydowanie ciekawy pomysł na obiad.

Kwasówka – tradycyjna zupa kujawska

Zupa kwasówka posiada bogatą historię – przygotowywana jest bowiem już od kilkuset lat. Potrawa ta znana jest przede wszystkim mieszkańcom wiejskich obszarów województwa kujawsko-pomorskiego – to z kujaw pochodzi bowiem zupa-kwas. Kiszenie kapusty niemalże od zawsze było swego rodzaju rytuałem na polskiej wsi, zwłaszcza w tych regionach – a kwasówka od zawsze była jednym z najpopularniejszych pomysłów na prosty i szybki obiad.

Jak zatem przygotowuje się kwasówkę według tradycyjnej receptury? Przede wszystkim, konieczne jest odpowiednie ukiszenie kapusty. Główki kapusty kroi się tasakiem, soli, a następnie wsadza do beczek, w których następnie się ją ubija. Oczywiście, w dzisiejszych czasach mało kto ma na to czas, dlatego kwasówka zupa równie dobrze może zostać przygotowana z gotowej już, ukiszonej kapusty dostępnej w sklepie. Podczas kiszenia kapusty powstaje charakterystyczny zakwas, który ma wiele zastosowań kulinarnych – bardzo dobrze smakuje on po prostu jako napój. To właśnie tenże zakwas wykorzystywany jest do przygotowania kwasówki. Oprócz niego, w zupie znajduje się także – między innymi – włoszczyzna, kasza pęczak, czy też suszone grzyby.

Kwasówka zupa – pyszna i intensywna

Kwasówka zupa, dzięki odpowiedniej kompozycji składników, cechuje się bardzo intensywnym smakiem. Warto dodać, że zupa jest nie tylko przepyszna, ale i… bardzo zdrowa. W składzie soku z kapusty kiszonej znajdują się bowiem duże ilości dobroczynnej witaminy C. Odpowiada ona między innymi za poprawienie odporności naszego organizmu, a także przyspiesza produkcję kolagenu. 

Potrawa ta jest naprawdę bardzo prosta – a co za tym idzie, niemalże każda rodzina posiada swoją własną, nieco odmienną wersję przepisu na jej przygotowanie. My zaś, podając za chwilę prosty przepis na to, jak zrobić kwasówkę, nawiązywać będziemy do możliwie jak najbardziej tradycyjnej wersji tej potrawy. W naszym przepisie konieczne będzie więc wykorzystanie kwasu z kiszonej kapusty, nie zaś samej kapusty.

Kwasówka zupa

Kwasówka na wigilijnym stole

Zupa kwasówka to danie, które świetnie sprawdzi się jako potrawa wigilijna. Postawić ją można w towarzystwie bigosu, czy też pierogów. Jej aromat podkreśli magię świąt Bożego Narodzenia, zaś smak idealnie będzie komponował się z innymi potrawami. Jest to tradycyjne danie wigilijne w wielu kujawskich domach. Oczywiście jednak, przygotować ją można także z wielu innych okazji – choćby świąt wielkanocnych.

Zupa kwasówka – jak przygotować? Prosty przepis na tradycyjną zupę.

Przejdźmy zatem do tego, jak przygotowana powinna zostać tradycyjna zupa kwasówka. Większość składników niezbędnych do jej przygotowania każdy z nas ma w swoim domu – jeśli zaś nie jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować zakwasu z kiszonej kapusty, możemy zdecydować się na produkt sklepowy. Ważne jednak, by był on naprawdę wysokiej jakości – najlepiej wybrać zakwas ekologiczny.

Kwasówka zupa przepisy różnią się od siebie, w zależności od gospodarstwa domowego. Nasz przepis na tradycyjną kwasówkę przedstawia się następująco:

Zupa kwasówka składniki na 6-8 porcji:
  • 1.5 litra soku z kiszonej kapusty,
  • 3 niewielkie marchwie,
  • 2 nieduże ziemniaki,
  • pietruszka,
  • ćwiartka selera,
  • ćwierć szklanki kaszy gryczanej,
  • ćwierć szklanki suszonych grzybów,
  • cebula,
  • szklanka śmietany,
  • odrobina oleju do smażenia,
  • ziele angielskie i listek laurowy
  • do smaku,sól, pieprz,
  • szczypta kminku
Oto zaś krótkie i proste instrukcje, jak gotować kwasówkę:
  1. Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na niewielkiej ilości oleju
  2. Ziemniaki oraz włoszczyznę drobno kroimy i wrzucamy do garnka o pojemności przynajmniej 3-3.5 litra
  3. Dodajemy przesmażoną cebulkę
  4. Zalewamy całość ok 1-1.5 litra wody i gotujemy na wolnym lub średnim ogniu, dopóki warzywa nie zmiękną
  5. Dodajemy ziele angielskie oraz liść laurowy
  6. Dodajemy kaszę
  7. Po chwili dodajemy przygotowany wcześniej kwas z kiszonej kapusty
  8. W przypadku, gdy gotująca się kwasówka zupa okaże się ZBYT kwaśna, dodajemy odrobinę ciepłej wody
  9. Doprawiamy solą, pieprzem oraz szczyptą kminku
  10. Zagęszczamy zupę śmietaną rozmieszaną z mąką
  11. Po ugotowaniu pozostawiamy na ok. 20 minut, do “przegryzienia się“ składników

Gotując zupę na wigilię, możemy zrezygnować z ziemniaków i zastąpić je np. Uszkami mięsnymi, lub z kapustą i grzybami. Ponadto tradycyjna zupa kwasówka może zostać dodatkowo doprawiona, na przykład lubczykiem, niewielką ilością koncentratu pomidorowego, czy też przyprawą typu Vegeta.

Podsumowanie

Wiemy już, jak gotować zupę kwasówkę – pozostaje więc zabrać się do roboty! Ta kujawska zupa jest naprawdę sycąca i pyszna, a jej intensywny smak będzie prawdziwą gratką dla naszych kubków smakowych. Z początku kwasówkę można przygotować “od święta” – jeśli jednak zasmakuje domownikom, dlaczego nie traktować jej po prostu jako stałego dania obiadowego?

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.