Jagnięcina przepisy, które podbiją Twoją kuchnię!

Jagnięcina przepisy

Jagnięcina przepisy, które podbiją Twoją kuchnię! Jagnięcina to jeden z najrzadziej spożywanych rodzajów mięsa. Na stołach gości nieczęsto, zastępowana baraniną czy wieprzowiną. Mimo tego ceniona jest ze względu na swój delikatny, soczysty smak i wartości odżywcze. Co można zrobić z jagnięciny? Jakie przepisy na jagnięcinę są godne uwagi? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Dlaczego warto sięgnąć po jagnięcinę?

Jagnięcina to mięso pozyskiwane z jagnięcia do 12 miesiąca życia. Cenione jest ze względu na dużą zawartość białka i niską zawartość kalorii. Jagnięcina jest mięsem bardzo wysokiej jakości – pomimo tego, statystyczny Polak zjada około 20 gramów rocznie. Dla porównania, spożycie wieprzowiny przekracza 40 kilogramów.

Mięso z jagnięcia ma także wysoką zawartość cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Jest lekkostrawne i zawiera mało tłuszczu. Badania wykazały, że posiada właściwości antynowotworowe. Uznaje się je za najzdrowsze mięso pośród innych, pochodzących z hodowli. Przy tylu zaletach, trudno mu odmówić. Jakie dania z jagnięciny możemy przyrządzić?

Jagnięcina przepisy na każdą okazję

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie tego delikatnego, mlecznego mięsa. Z pewnością spośród nich można znaleźć przepis odpowiadający naszym preferencjom. Co można zrobić z jagnięciny?

Na szczególną uwagę w książkach kucharskich zasługuje jagnięcina – przepisy na nią są różnorodne, a przede wszystkim pyszne. Największą popularnością cieszą się te, w których mięso nie jest mielone, a podawane w standardowej formie. Pieczona łopatka jagnięca czy udziec to dania, po które sięga się najchętniej. Pozwalają na wydobycie delikatnego smaku i wręcz rozpływają się w ustach.

Przepisy na jagnięcinę nie kończą się jednak na udźcach i sztukach mięsa. Istnieje wiele mniej popularnych, a równie smacznych opcji,  w których ją znajdziemy. Wśród nich wyróżniają się kotleciki jagnięce z purée ziemniaczanym i sałatką z groszku – to eleganckie danie zachwyci wybredne podniebienia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na roladki, polędwiczki czy pulpety – są równie smaczne. Duszona karkówka również zdobędzie niejednego fana. Miłośnikom zup z pewnością spodoba się pikantna zupa na bazie jagnięciny. To właśnie zapewnia jagnięcina – przepisy na każdą okazję. Z tego mięsa można wyczarować mnóstwo pysznych dań.

Jagnięcina przepisy – jak dobrze przyrządzić jagnięcinę?

Jak dobrze przyrządzić jagnięcinę? Wszystko zależy od mięsa. Jeśli będzie ono stare, złe jakościowo lub zepsute, nie możemy oczekiwać wspaniałych rezultatów. Dobra jagnięcina powinno być delikatnie wilgotna z wierzchu i mieć kolor jasnoróżowy, z białym tłuszczykiem. Należy unikać mięsa mokrego, wręcz kapiącego, o barwie ciemnoczerwonej, z żółtymi pasmami tłuszczu.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest doprawienie dania. Jakie przyprawy pasują do jagnięciny? Możemy postawić na intensywne smaki, używając chili, rozmarynu, imbiru czy kurkumy. Czosnek i cytrusy także świetnie się komponują.

Jagnięcina przepisy pomysły

Jak przyrządzić udziec z jagnięciny?

Dania z jagnięciny mogą być trudne w przygotowaniu, szczególnie jeśli chodzi o pieczenie mięsa. Na szczęście z dobrym przepisem, proces przebiega zdecydowanie łatwiej. Jak przyrządzić udziec z jagnięciny, aby był rozkoszą dla kubków smakowych?
Do przygotowania dania potrzebne będą:

  • 1,5 kg udźca jagnięcego,
  • gałązki rozmarynu,
  • suszone oregano,
  • ząbki czosnku – 3 lub 4,
  • sól,
  • pieprz,
  • oliwa – 1 łyżka.
Proces przygotowywania jagnięciny jest prosty.
  1. Piekarnik nastawiamy na 200 stopni.
  2. Udziec nacieramy suszonym oregano, solą i pieprzem, a następnie smarujemy oliwą.
  3. Robimy w mięsie nacięcia na około 1 cm głębokości. Do środka wkładamy pokrojony czosnek.
  4. Smarujemy jagnięcinę oliwą, następnie umieszczamy w naczyniu żaroodpornym.
  5. Mięso pieczemy przez 1,5 godziny w temperaturze 200 stopni.

Jagnięcinę można podawać z kaszą gryczaną lub ziemniakami. Kiszone ogórki lub surówka z kapusty kiszonej będą stanowić świetne dopełnienie dania.

Jagnięcina – łopatka – przepisy, które się sprawdzą

Jeśli udziec z jagnięciny nie jest naszym pierwszym wyborem, można skusić się na przygotowanie łopatki. To danie robi się dość długo – aż 3 godziny – jednak smak rekompensuje włożony w nie trud. Jak przygotować łopatkę jagnięcą?

Potrzebne będą:
  • 1,5 kg łopatki jagnięcej,
  • świeży lub suszony majeranek,
  • sok z cytryny,
  • woda – pół szklanki,
  • oliwa z oliwek – 5 łyżek,
  • rozmaryn – posiekane igły,
  • suszone oregano,
  • sól,
  • pieprz.
Proces przygotowywania
  1. Jagnięcinę nacieramy majerankiem, oregano oraz rozmarynem. Dodajemy soku z cytryny oraz oliwy z oliwek. Doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy wszystko rękami w naczyniu żaroodpornym tak, aby łopatka była w centrum pieczeni.
  2. Szczelnie zakrywamy naczynie folią aluminiową i pokrywką. Przez około 3 godziny pieczemy w piekarniku nastawionym na 170 stopni. Na godzinę przed końcem pieczenia dorzucamy czosnek i sprawdzamy, czy w naczyniu żaroodpornym nie jest za mało płynu. Jeśli tak – dolewamy wody.

Mięso po upieczeniu można podawać z sosem powstałym z wody. Jagnięcina będzie świetnie się komponować z pieczonymi ziemniakami lub grillowanymi warzywami.

Jagnięcina to nie tylko przysmak, z którego można wykonać wiele ciekawych dań, ale także cenne źródło białka i witamin. Przygotowanie tego pysznego mięsa z pewnością wyjdzie na dobre. Spróbuj i ty, i zachwyć się smakiem!

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.