Kuchnia mazowiecka – dania, które zasługują na wyróżnienie

kuchnia mazowiecka

Zastanawiasz się z czego słynie kuchnia mazowiecka? Im bardziej jest skomplikowane położenie danego miasta, regionu, tym trudniej wprost jest określić, jaka jest jego kultura, jakie są jego smaczki, wyróżniki w takich dziedzinach jak np. sztuka kulinarna. Jednak tego typu usytuowanie ma swoje plusy, gdyż w niektórych miejscach, gdzie po prawo mamy góry, a po lewo morze możemy udać się na wycieczkę w góry lub na odpoczynek leżąc na leżaku przy nagrzanym piasku i dźwiękach morza. Mimo wszystko w tym artykule dowiesz się, czym jest kuchnia mazowiecka.

Tradycyjne potrawy mazowieckie

Czym charakteryzuje się kuchnia mazowiecka, a także co jesteśmy w stanie zobaczyć po otwarciu jadłospisu, który został przygotowany na podstawie regionu, jakim jest Mazowsze? Na te pytania szukają odpowiedzi osoby, które dobrze wiedzą, gdzie leży Mazowsze i jak ciężko jest jednoznacznie określić jego pozytywne walory. W menu znajdują się między innymi zupy takie jak: staropolski rosół, krupnik z dodatkiem kaszy jaglanej, a także często podawana jako przystawka zupa zwana chłodnikiem mazowieckim.

Ze względu na położenie wyróżnić możemy także dobrze znane innym tradycyjne potrawy z Mazowsza. Są nimi faszerowana kaczka po staropolsku, dania z dodatkiem dziczyzny, które najczęściej można spotkać w droższych restauracjach. Jednak nie możemy zapomnieć także o znanych i lubianych babkach ziemniaczanych, czy czarninie. Środkowa część Polski bogata jest także w dania z pierogami, które nie pochodzą  głównie z Mazowsza, lecz przywędrowały tutaj z różnych części świata. Warto zaznaczyć, że potrawy, które goszczą w kuchni mazowieckiej są tłuste, przez co proces trawienia ich jest długi i ciężki. Mimo tego są one przez wielu uwielbiane przez jedyny i niepowtarzalny charakterystyczny smak.

Kuchnia mazowsza – jakie są regionalne płockie dania?

Zazielenienie jakichkolwiek informacji, które jasno dadzą nam znać o tym na jaki rodzaj smaków, a także, na jakie potrawy powinniśmy się nastawić wybierając się do Płocka to nie lada wyzwanie. Tradycje z tego regionu w głównej mierze są zauważalne przez mieszkańców już od młodzieńczych dziecięcych lat, gdzie wszystkie przysmaki były lub są przygotowywane przez  mamę i  babcie.  Na forach skupiających się na tematach, które poświęcone są płockim smakołykom możemy przeczytać o znanych i lubianych przez wielu kluskach tak zwanych „Przecierakach” z dodatkiem skwarków, sera i kapuśniaku. Czy w innych regionach Polski takie potrawy są obecnie znane? Zapewne część z nich tak. Jednak kuchnia mazowiecka przepisy ma obszerne i łatwe więc większość dań w tym desery jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie.

Kuchnia mazowiecka desery

Szarlotka mazowiecka

Sposób wykonania:
  1. Mąkę z proszkiem do pieczenia należy dodać do roztopionego masła.
  2. W osobnej misce wymieszać cukier z cukrem waniliowym do całości dodając żółtko oraz kwaśną śmietanę. Wszystkie składniki następnie należy ze sobą wymieszać w ten sposób powstanie ciasto.
  3. Blaszkę do pieczenia ciasta musimy wysmarować po brzegi masłem i posypać bułką tartą.
  4. Na posmarowanej i posypanej powierzchni kładziemy 3/4 ciasta i wsadzamy wszystko do lodówki. W ten sposób całość odpocznie.
  5. Szarlotka najlepiej będzie smakować w momencie, gdy dodamy do niej owoce. Dlatego też na tarce z dużymi oczkami zetrzeć będzie trzeba obrane jabłka.
  6. Na koniec ciasto wstawiamy na 40 min do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni w celu uzyskania brązowej lekko podpieczonej kulki.
  7. W tym czasie ubijamy 3 białka z 3 łyżkami cukru dodając po czasie łyżeczkę mąki ziemniaczanej.
  8. Wyciągamy ciasto i rozkładamy w taki sposób, aby cała blacha była nim przykryta.
  9. Do zamrażarki dajemy pozostałą część ciasta.
  10. Na jego wierzch dajemy jabłka i przygotowaną masę, którą będzie trzeba przykryć lekko zmrożonym startym ciastem.
  11. Ponownie całość wstawiamy na 15,30 min do piekarnika, który ustawiony jest na temperaturę 170 stopni.

W ten sposób jesteśmy w stanie przygotować przepyszne i dobrze znane na Mazowszu ciasto, jakim jest szarlotka mazowiecka.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł podpowiedział Ci nieco czym jest kuchnia mazowiecka.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.