Kozieradka – jej właściwości i wszechstronne zastosowanie

kozieradka

Kozieradka to zioło, którego nazwa botaniczna to Trigonella foenum-graecum. Jest to roślina należąca do rodziny motylkowatych. Kozieradka jest uprawiana w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także w Azji i Afryce. Zioło to jest bogate w witaminy, minerały i białko. Kozieradka ma działanie moczopędne, przeczyszczające i wspomagające trawienie. Kozieradka nazywana jest także greckim sianem, kozioroźnikiem lub bożą trawką to roślina jednoroczna, która rodzimie występowała w Azji i Europie Wschodniej ale z czasem rozprzestrzeniono ją na cały świat.  Uwagę przykuwa wygląd kozieradki, są to nieduże żółte kwiatki na wysokiej na około 60 cm łodydze z drobnymi listkami. Swoją popularność kozieradka zyskała dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym oraz szerokiemu zastosowaniu także w przemyśle kosmetycznym

Na co jest dobra kozieradka?

Właściwości kozieradki wykorzystywane szeroko w farmakologii to przede wszystkim znaczące obniżanie poziomu cukru we krwi oraz obniżanie poziomu ”złego” cholesterolu. U osób z zaburzeniami łaknienia polegającymi na braku apetyty można stosować mieloną kozieradkę przed posiłkiem np. w postaci naparu. Nasiona kozieradki wykazują także działanie przeciwzapalne, które wykorzystywane jest zarówno wewnętrznie, przyjmując preparaty zawierające kozieradkę, jak również używa się ich zewnętrznie w kompresach i opatrunkach.

Olej z kozieradki

Olej z kozieradki jest bogatym źródłem antyoksydantów, witamin i minerałów, takich jak min.  witamina A, niacyna, kwas foliowy, magnez, żelazo, cynk. Dlatego poza zastosowaniem w kuchni może z powodzeniem być stosowany jako produkt kosmetyczny. Olej z kozieradki nakładany na skórę, w tym też na skórę głowy, nawilży, odżywi, doda zdrowego blasku. Natomiast maska z dodatkiem tego oleju nałożona na włosy sprawi, że będą mocniejsze, wygładzone i bardziej sprężyste.

Kozieradka na włosy

Kozieradka na włosy działa również w formie wcierki. W połączeniu z delikatnym masażem pobudzi mikrokrążenie w skórze głowy czym pobudza porost włosów przez pobudzenie cebulek. Przepis na wcierkę z kozieradki jest banalnie prosty. Łyżeczkę zmielonych nasion kozieradki należy zalać filiżanką gorącej ale niewrzącej wody i odstawić na kilkanaście minut, następnie odcedzić i aplikować na skórę głowy.

Kozieradka w kuchni

Smak kozieradki jest bardzo charakterystyczny, lekko gorzki, mocny, nieco zbliżony do smaku curry. Nieco przypomina w smaku lubczyk więc może być z powodzeniem dodawany do zup, do rosołu oraz do wielu innych potraw. W kuchni spotkać można także kiełki kozieradki są one fantastycznym źródłem żelaza, białka, oraz witaminy A i C. Wspomagają pracę wątroby więc powinny być elementem diety osób zmagających się z jej chorobami.

Zjadanie surowych kiełków wspomaga pracę układu pokarmowego. Ułatwia wchłanianie wartości odżywczych z pokarmów. Z uwagi na ich intensywny smak nie dodaje się ich zbyt dużo do dania, natomiast można ich użyć zarówno do ryżu, makaronu, do sałatek warzywnych oraz owocowych.

Mielona kozieradka jako przyprawa dodawana może być praktycznie do wszystkiego.

Skutki uboczne stosowania kozieradki

Pomimo ogromu pozytywnych właściwości i zastosowań kozieradki, może ona także wywoływać skutki uboczne, takie jak zbyt mocne obniżenie poziomu cukru we krwi, dlatego osoby przyjmujące leki związane z cukrzycą powinny skonsultować z lekarzem włączenie kozieradki do codziennej diety. Powinno się także unikać podawania kozieradki dzieciom i niemowlętom ponieważ może u nich mieć działanie przeczyszczające. Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku uczulenia na orzeszki ziemne lub ciecierzyce.

Kozieradka – ciekawostki

1. Kozieradka jest rośliną jednoroczną.

2. Rozwija się dość szybko i może osiągnąć wysokość nawet do 1,5 m.

3. Ma delikatne, żółtawe kwiaty, które kwitną od maja do września.

4. Nasiona kozieradki są bogate w białko i mogą być stosowane jako dodatek do karmy dla zwierząt.

5. Jest rośliną leczniczą i ma właściwości moczopędne, żółciopędne i przeczyszczające.

Gdzie kupić kozieradkę?

Kozieradka w każdej postaci jest bardzo łatwo dostępna. Bez problemu można kupić ją w sklepach z ekologiczną żywnością, w sklepach z ziołami a nawet w dobrze zaopatrzonych marketach.

Biorąc pod uwagę prozdrowotne działanie kozieradki warto włączyć ją do codziennej diety i cieszyć się z jej pozytywnych efektów.

Jeśli jesteś miłośnikiem wzmacniania odporności i dbania o zdrowie swoje i bliskich, zapoznaj się z naszym przepisem na syrop z czarnego bzu. 

Smacznego!

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.