Korowaj – drożdżowe ciasto weselne zachwycające smakiem i wyglądem

Korowaj

Wspólne krojenie tortu przez świeżo upieczonych małżonków stanowi jeden z istotniejszych punktów wesela. Nic więc dziwnego, że obecnie wypieki te wyglądają niemal jak małe dzieła sztuki. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tradycja była jednak nieco inna. Na weselach królował bowiem Korowaj. Ten drożdżowy placek zachwycał nie tylko smakiem i aromatem, ale również zdobieniami zrobionymi z ciasta.  Jak wykonać tradycyjny Korowaj?

Korowaj – skąd pochodzi to ciasto?

Korowaj to słodkie, okrągłe ciasto drożdżowe, przypominające nieco chleb udekorowany zdobieniami z mąki i wody. Pochodzi ono z terenów dzisiejszej Ukrainy, gdzie wciąż stanowi jeden z głównych elementów wesel. W Polsce Korowaj ukraiński wypiekany był głównie we wschodnich regionach (Suwalszczyzna, Podlasie, Polesie). 

Ukraińskie ciasto weselne stanowiło wróżbę dotyczącą przyszłego życia świeżo upieczonych małżonków. Nic więc dziwnego, że do jego wypiekania podchodzono z wielką powagą. Korowaj przygotowywany był dzień przed ślubem przez zamężne kobiety z rodziny państwa młodych.

Podczas prac śpiewane były pieśni obrzędowe. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w przygotowaniach ciasta nie mogli brać udziału mężczyźni oraz państwo młodzi. Dekoracje wykonane z ciasta, przygotowywane przez druhny stanowiły symbol wspólnego życia zakochanych.

Chleb Korowaj zdobiony był zazwyczaj parą gołąbków nawiązującą do przyszłych małżonków, a także warkoczem panny młodej, słońcem i księżycem (symbol życia), zbożem (symbol bogactwa), ptakami (symbol rodziny) oraz owocami i kwiatami (symbol dobrobytu).

Symbolika ciasta miała tak ogromne znaczenie, że niezwykle uważano, by Korowaj nie został uszkodzony podczas pieczenia czy transportu. Zwiastowało to bowiem ogromne nieszczęście dla nowożeńców.

chleb weselny Korowaj

Korowaj – przepis na ciasto

Przepis na Korowaj jest stosunkowo prosty. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość bowiem ciasto, podobnie jak inne drożdżowe wypieki musi przez pewien czas wyrastać. Sporo pracy zajmuje również wykrawanie ozdób. Jest to jednak przyjemna praca, do której można zaangażować wszystkich, nawet najmłodszych członków rodziny. Delikatny smak z wyczuwalną śmietankową nutą wynagradza każdą minutę spędzoną na przygotowaniach.

Korowaj placek weselny – potrzebne składniki:

  • pół kilo mąki pszennej,
  • 50 gram świeżych drożdży,
  • 5 średnich jaj + 1 jajko do posmarowania ciasta przed pieczeniem,
  • 100 gram masła,
  • 1 szklanka drobnego cukru,
  • 125 mililitrów śmietany 18%,
  • 1 szklanka mleka krowiego.
  • mąka pszenna i woda do wykonania ozdób (proporcje na oko, należy zmieszać wodę z mąką aż do uzyskania konsystencji ciasta, które da się swobodnie rozwałkować)

Korowaj placek weselny – wykonanie:

  1. Drożdże pokruszyć, zmieszać z łyżeczką cukru i rozpuścić w letnim mleku (o temperaturze około 36 stopni).
  2. Wykonany rozczyn odstawić do wyrośnięcia.
  3. Mąkę przesiać do miski.
  4. Do mąki dodać wyrośnięty rozczyn, roztopione masło, jaja, cukier i śmietanę i zacząć wyrabianie ciasta.
  5. Ciasto wyrabiać aż przestanie kleić się do miski i rąk.
  6. Gotowe ciasto odstawić na około 2 godziny w ciepłe miejsce.
  7. Wyrośnięte ciasto przełożyć do garnka żeliwnego lub formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ważne by była ona niewiele większa od kuli uformowanej z ciasta.
  8. Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym jajkiem.
  9. Na tak przygotowaną kulę ułożyć wykrojone ozdoby.
  10. Ciasto piec około 40 minut w temperaturze 180 stopni.

Ciasto nie tylko na wesela

Choć tradycyjny Korowaj nie jest już tak popularny w Polsce, to warto go znać i spróbować przyrządzić nawet bez okazji. Jest on bowiem o wiele smaczniejszy od tradycyjnych drożdżówek, a z wypiekaniem poradzą sobie nawet osoby, które na co dzień nie spędzają w kuchni za dużo czasu.

Tradycyjna wersja ciasta jest przepyszna, jednak miłośnicy słodszych wypieków mogą nieco zmodyfikować przepis, dodając chociażby rodzynki czy prażone płatki migdałów. Ciasto z powodzeniem można również posypać cukrem pudrem lub polać przygotowanym wcześniej lukrem. Niezależnie od wersji Korowaj stanowi doskonałą opcję na świąteczny stół bądź dodatek do popołudniowej kawy czy herbaty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *