Kiełbaśnica przepisy

Kiełbaśnica to jedna z najsmaczniejszych potraw znanych w naszej kuchni. Jest smaczna, pożywna oraz zdrowa, a do jej przygotowania nie potrzeba wielu produktów. Jak przygotować kiełbaśnicę? Czym jest kiełbaśnica?

Co to jest kiełbaśnica?

Kiełbaśnica to typowa, polska potrawa znana pod wieloma nazwami na terenie całego kraju. W zależności od regionu przygotowuje się ją z dodatkiem różnych składników oraz przypraw, a także na wiele sposobów. Ale skąd pochodzi kielbaśnica? Danie ma korzenie świętokrzyskie i jest przyrządzane od pokoleń. Obecnie znanych jest wiele wersji potrawy w różnych wersjach. Poniżej podajemy najbardziej znane i sprawdzone przepisy na kiełbaśnicę, który z pewnością na dłużej zagości w kuchni.

Kielbaśnica, przepisy, które trzeba znać

Kiełbaśnica z boczkiem

Jest to bogatsza i bardziej tłustsza wersja tej przepysznej potrawy, jej przygotowanie zajmuje również więcej czasu.

Składniki:
  • ćwierć kilograma wędzonego boczku
  • dwie szklanki bulionu/rosołu
  • 3/4 szklanki kaszy jęczmiennej
  • kostka białego sera
  • pół laski kiełbasy, najlepiej cienkiej
  • pięć łyżek śmietany
  • pieprz
  • sól
  • dwie małe cebule
  • dwa ząbki czosnku
  • dwie łyżki masła
  • odrobina bułki tartej do wysyłania formy
  • ćwierć kostki sera żółtego
Przygotowanie:
  1. Najpierw należy zagotować kaszę jęczmienną w dwóch szklankach rosołu, a następnie odstawić w ciepłe miejsce na około pół godziny, pod przykryciem aż napęcznieje.
  2. Następnie należy drobno pokroić boczek w kostkę i podsmażyć na maśle, po kilku minutach dodać także pokrojoną w plasterki cebulę.
  3. W następnym kroku trzeba delikatnie pokruszyć ser biały i wymieszać go z kaszą oraz mięsem. Wszystko doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
  4. Naczynie żaroodporne należy wysmarować masłem oraz posypać bułką tartą, a następnie przełożyć do niego masę.
  5. W międzyczasie trzeba obrać oraz pokroić drobno czosnek.
  6. Pokrojoną w plasterki kiełbasę, starty ser żółty oraz czosnek należy ułożyć na górze, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na około 45 minut.

Po tym czasie potrawa jest gotowa.

Kiełbaśnica przepisy

Kiełbaśnica z pomidorami

To wiosenna i prostsza wersja tradycyjnego dania. Najlepiej serwować ją z jasnym pieczywem. Znakomita zarówno na śniadanie jak i na kolację.

Składniki:
  • kilka lasek kiełbasy śląskiej
  • dwa mniejsze pomidory
  • cebula – trzy, cztery sztuki
  • dwie łyżki masła
  • zioła : majeranek i bazylia
  • trzy jaja
  • świeżo mielony czarny pieprz oraz szczypta soli
Przygotowanie:
  1. Najpierw należy obrać cebulę oraz drobno ją pokroić.
  2. Następnie smażymy ją wraz z pokrojoną kiełbasą aż się zarumieni.
  3. Po kilku minutach dodajemy umyte jaja oraz przyprawy do smaku.
  4. Mieszamy dokładnie aż składniki się połączą, a jajka zetną.
  5. Na koniec kroimy drobno pomidora oraz czosnek i wsypujemy na patelnię.

Gotowe!

Tradycyjna kiełbaśnica

Tradycyjna kiełbaśnica kazimierska to potrawa wpisana  w 2016 roku na listę Ministerstwa Rolnictwa i Wsi. Według regionalnego przepisu powinna być ona podawania w słojku. Bazą do dania jest mięso wieprzowe, a konkretnie fragmenty takie jak łopatka, sadło, boczek czy karczek, a także rosół. Do słoika można dodać także odrobinę łoju. Danie jest bardzo aromatyczne, ponieważ tradycyjne jest serwowane z wieloma przyprawami, takimi jak czarny pieprz, sól, czosnek czy majeranek. Wygląd kiebaśnicy bywa różny, ale barwa potrawy przyjmuje zazwyczaj kolor szaro – różowy z lekkim połyskiem. Na górze potrawy można zauważyć delikatną warstwę tłuszczu, a na spodzie galaretkę. Smak potrawy jest bardzo wyrazisty. Danie może być hermetyczne zamykane.

Skąd dokładnie pochodzi kiełbaśnica?

Tradycyjna kiełbaśnica kazimierska pochodzi ze wsi Krzeszowice znajdującej się w województwie świętokrzyskim, a dokładnie w jego południowej części. Potrawa została stworzona w latach 50-60 – tych, kiedy to zaczęto coraz częściej stosować konserwację mięsa w słoikach. Z oficjalnych przepisów, które można usłyszeć od mieszkańców wynika, że sposób konserwacji znany dziś czyli gotowanie słoików jest stosowany dopiero od lat 80- tych, wcześniej używano do tego celu piekarnika.

W zależności od rodzaju konsekwencji smak oraz struktura potrawy są inne, wiadomo więc, że w przypadku pieczenia mięso jest bardziej kruche, natomiast po gotowaniu ma głębszy aromat. Do przygotowania dania używa się rosołu ugotowanego na golonce oraz warzywach takich jak marchew, seler czy pietruszka.

Następnie mięso jest drobione oraz dokładnie wyrabiane. W następnej kolejności masa zalewana jest bulionem oraz zastosowana przyprawami i przekładana do czystych słoików. Gotowe mięso w słoikach jak kilkakrotnie pasteryzowane, aby jak najdłużej zachowało świeżość. Kiełbaśnica może być podawana jako smarowidło do chleba, dodatek do makaronu lub ziemniaków, a także jako przystawka. Hermetyczne zapakowane mięso to świetna turystyczna konserwa. Mięso można podawać także z ziemniakami.

Z pewnością warto pokusić się o wyłonienie jednej z wersji kiełbaśnicy, aby przekonać się o jej wyjątkowym smaku. Zarówno tradycyjne przepisy na dania jak i nowoczesne wersje potrawy są sprawdzone i przepyszne, dlatego z pewnością warto spróbować przygotować je samodzielnie.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.