Chateaubriand z borowikami i nie tylko

Chateaubriand z borowikami

Chateaubriand z borowikami? dlaczego nie?! dodaj wykwintności do swojej kuchni.

Wśród wielu kuchni świata jedno z najbardziej zaszczytnych miejsc zajmuje kuchnia francuska. Dania tej kuchni słyną z niezwykle wysublimowanego smaku, delikatności, finezji.  Wielu uważa kuchnię francuską za najlepszą na świecie. To tej kuchni zawdzięczamy majonez, bulion, omlet, zupę cebulową, bagietkę, creme brulee, sos beszamelowy, winegret, ale także tarty, quiche, wiele warzyw i szampan. Dzięki tej kuchni, między innymi, pokochaliśmy zapach ziół, takich jak tymianek czy estragon.

Kuchnia francuska różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi. Na północy Francji królują ostrygi oraz sery na bazie mleka krowiego. Prowansja to królestwo lawendy, oliwy z oliwek, warzyw i ziół, to kraina ratatouille. Południe Francji to przede wszystkim ryby. Natomiast w miejscowości Clermont- Ferrand specjalnością jest Chateaubriand.

Czym jest Chateaubriand?

Chateaubriand to potrawa, wywodząca się z kuchni francuskiej. Jest to rodzaj grubego befsztyku. Wykrawany jest z główki polędwicy wołowej. Według smakoszy najlepiej używać do Chateaubriand wyłącznie części środkowej polędwicy. Jednakże by stworzyć Chateaubriand, można wykorzystać inne typy mięs. Ważne, by sztuka mięsa była delikatnie wysmażona. Popularnym sposobem przyrządzania steku Chateaubriand jest podawanie go z czosnkiem, rozmarynem, pieprzem i octem. Podstawową cechą tego rodzaju dania jest krótka obróbka termiczna. Dzięki temu mięso jest miękkie, delikatne i subtelne w smaku.

Historia steku Chateaubriand

By poznać pochodzenie tej wyśmienitej potrawy, należy cofnąć się do osiemnastowiecznej Francji. Jeśli wierzyć historykom, stek Chateaubriand zawdzięczamy francuskiemu pisarzowi, politykowi i dyplomacie François – René Chateaubriandowi. To na jego zlecenie, w 1822 roku, przygotowano tę potrawę, jednak zaserwowano ją w zupełnie innej, niż obecnie, formie, jako stek, schowany między dwoma kawałkami mięsa. Smażono, a następnie grillowano, tak złożony stek, do tego momentu, aż zewnętrzne kawałki mięsa sczerniały, wtedy je wyrzucano a zjadano wyłącznie środkową część. Według doniesień, tak usmażony stek był wyjątkowo soczysty i delikatny.

Pozostałe rodzaje mięs, odpowiednich do steków

Mostek wołowy

Jest to kawałek mięsa, pochodzący z piersi lub dolnej części klatki piersiowej wołu. Najlepiej nadaje się do peklowania. Można go stosować do potraw, wymagających długotrwałego pieczenia lub duszenia, takich jak mostek wołowy pieczony.

Krzyżowa wołowa

Wołowina krzyżowa to górna część udźca wołowego. Najczęściej stosuje się ją do potraw długo pieczonych, w wysokiej temperaturze. Przeznaczona na pieczenie, zrazy, sztufady, także potrawy gotowane.

Ligawa wołowa

Ligawa to silny, chudy mięsień, pochodzący z udźca wołowego. Świetnie nadaje się na potrawy duszone i gotowane. Wyśmienicie smakuje także jako carpaccio.

Chateaubriand z borowikami przepis

Przepisy na wołowinę Chateaubriand

Sama wołowina Chateaubriand pojawia się dziś w ogromnej ilości wersjach smakowych. Może być daniem, uświetniającym ważne uroczystości rodzinne i oficjalne obiady. Można ją podawać z pieczywem, ziemniakami lub tylko z sosem.

Chateaubriand w sosie berneńskim wymaga zastosowania estragonu i jajka w towarzystwie soku z cytryny, samo mięso jest poddawane niższej temperaturze.

Można także sporządzić befsztyk a’la Chateaubriand, z wykorzystaniem pęczka natki pietruszki, masła i odrobiny jajka.

W reszcie pojawia się przepis na polędwicę Chateaubriand z borowikami. To delikatny przepis z dodatkiem suszonych borowików, w cudownym, lekko karmelowym sosie, wzbogaconym octem balsamicznym z odrobiną wina.

Przepis na Chateaubriand z borowikami

Składniki:
  • polędwica wołowa lub inny rodzaj mięsa z udźca wołowego, na przykład ligawa, krzyżowa wołowa lub mostek wołowy
  • pieprz
  • rozmaryn, tymianek
  • kilka ząbków czosnku
  • ocet, najlepiej balsamiczny, ¼ szklanki
Składniki na sos:
  • 7-8 szalotek
  • ¼ brązowego cukru
  • łyżka stołowa masła
  • 1 listek laurowy
  • ½ szklanki ciemnego sosu z pieczeni
  • kilka łyżek czerwonego wina
  • garść suszonych borowików
Przepis:
  1. Mięso myjemy, czyścimy z błon i powięzi.
  2. W mięso wetrzeć pieprz, rozmaryn, czosnek (najlepiej przeciśnięty przez praskę) i ocet.
  3. Zawiń w folię spożywczą i wstaw na noc do lodówki.
  4. Przed smażeniem mięso wyjąć, aż osiągnie temperaturę pokojową.
  5. Borowiki oczyść z drobnych kawałków igliwia i innych zanieczyszczeń. Namocz w przegotowanej wodzie przez kilka godzin. Następnie grzyby odsącz.
  6. Do niewielkiego rondla wsyp cukier i delikatnie karmelizuj, aż osiągnie złoty kolor. Nie przypal.
  7. Do karmelu dodaj wszystkie pozostałe składniki sosu.
  8. Połączone składniki gotuj do lekkiego zgęstnienia.
  9. Piekarnik ustaw na temperaturę 220 st., tylko górną grzałkę.
  10. Patelnię grillową lub żeliwną mocno rozgrzej.
  11. Mięso smaż w jednym kawałku, często obracając.
  12. Polędwicę, ligawę wołową, krzyżową wołowinę czy mostek wołowy owiń folią, ułóż na blaszce i wstaw do piekarnika na 10 minut.
  13. Po wyjęciu z piekarnika, mięso odstaw na 3 minuty.
  14. Chateaubriand krój bezpośrednio przed podaniem.
  15. Sos podaj w rondelku.

Serdecznie zachęcam do wypróbowania, zamieszczonego powyżej przepisu na Chateaubriand z borowikami.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.