Jałowcówka czyli nalewka z jałowca

Jałowiec jest krzewem uniwersalnym, który daje jadalne jagody o leczniczych właściwościach. Jałowcówka to wódka o wytrawnym smaku, idealnym dla koneserów. Swój głęboki, leśny aromat zawdzięcza jagodom jałowca, które posiadają wiele zastosowań również w kuchni. Nadaje się ona jako dodatek do wielu dań takich jak dziczyzna czy dania obiadowe.

Jałowcówka, przepis

Składniki

  • trzy łyżki miodu lub cukru
  • pół litra spirytusu
  • około osiemdziesięciu jagód jałowca
  • opcjonalnie inne przyprawy (np. anyż)

Przygotowanie

  1. Wsypujemy do słoja owoce jałowca, przyprawy, cukier oraz spirytus (można użyć również suszonych jagód jałowca).
  2. Teraz zakręcamy słoik i odstawiamy na półtora miesiąca w ciepłe i ciemne miejsce.
  3. Wstrząśnij słoikiem, a następnie powtarzaj to co trzy dni.
  4. Wódka z jałowca nadaje się do picia od razu.
  5. Można również przygotować delikatniejszą wersję nalewki z jałowca dobierając spirytus w proporcji 1:2 z woda przegotowaną.

Ma on wtedy słabszą moc i aromat jest bardziej wyczuwalny.

Nalewka benedyktynka

Składniki

  • litr wódki
  • 30 dag cukru
  • mieszanka ziołowa: 3 g jagód jałowca, 3 g kminku, 3 ziarnka czarnego pieprzu, 3 g czarnuszki, 3 ziarenka zielonego pieprzu, 6 g kolendry, 6 pestek jabłek, 1,5 g majeranku, 1 goździk, 1 g mięty, 0,5 g szafranu, 0,5 g anyżu, 5 g arcydzięgla

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przygotowanie:

  1. Najpierw zioła należy wsypać do czystego, szklanego słoja, zamknąć i pozostawić w suchym i ciemnym miejscu na trzy tygodnie.
  2. Po tym czasie odsączamy nalewkę przez gazę dwa razy.
  3. Teraz podgrzewamy cukier z niewielką ilością wody aż całkowicie się rozpuści.
  4. Wszystko studzimy i wlewamy do alkoholu i mieszamy.
  5. Całość przelewamy do umytego słoika, zamykamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na dwa tygodnie.
  6. Po tym czasie nalewka z jałowca jest już zdatna do spożycia.
  7. Gotowa nalewka posiada słodko-gorzki smak.

Wódka z jałowca – najprostszy przepis

Aby przygotować najłatwiejszą wódkę jałowcówkę należy zmieszać tylko kilka składników takich jak cukier, jagody jałowca oraz wódka. Trunek w wersji wytrawnej wymaga użycia tylko połowy łyżeczki cukru, jagód jałowca (w zależności na jak mocnym aromacie leśnym nam zależy) oraz pół litra wódki. Jest to delikatna wersja tradycyjnej jałowcówki na spirytusie, w smaku jest bardziej zbliżona do leczniczej wersji nalewki z jałowca.

Właściwości wódek ziołowych

Zarówno jałowcówka jak i nalewka benedyktynka posiadają silne działanie lecznicze, które skutecznie wspiera organizm. Jagody jałowca zawierają składniki czynne takie jak olejki naturalne czy witaminy o działaniu wspierającym układ pokarmowy człowieka. W małych ilościach można używać ich podczas infekcji pokarmowych, zatruć oraz bólu brzucha. Trunki ziołowe pobudzają również funkcje wydzielnicze organizmu, dlatego są wsparciem dla wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Dodatkowo dzięki kwasom organicznym oraz witaminie C skutecznie stymulują odporność, dlatego można używać ich w niewielkiej ilości podczas sezonu zimowego lub jesiennego. Warto również wiedzieć, że wódka z jałowca posiada działanie przeciw obrzękom, moczopędne i delikatnie rozkurczające. Należy pamiętać, że w przypadku przyrządzania nalewki leczniczej spożywa się ją w formie kropli, ponieważ jest ona bardziej stężona niż tradycyjna jałowcówka.

Historia jałowcówki

Wódka jałowcowa to trunek, który jest gościł już na stołach polskich królów i szlachty wiele wieków temu. Od zawsze był cenionym dodatkiem do tłustych mięs oraz dziczyzny, który wspierał trawienie oraz podkreślał smak potraw. Na terenie ziem polskich jałowcówka powstawała z wielu przepisów, jej skład był często wzbogacany o dodatkowe zioła w zależności od regionu kraju. Wzmianka o pierwszym użyciu leczniczym jałowcówki pochodzi z XX wieku, kiedy to trunek ten stał się popularny wśród medyków, którzy zaczęli używać go w różnym stężeniu w leczeniu chorób nerek oraz obrzęków.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.