Czarnuszka – ciekawostki i zastosowanie

Czarnuszka to roślina, której nasionka są bardzo wartościowe i warto się im przyjrzeć bliżej. Mają intensywny, bardzo przyjemny aromat, dlatego znalazły duże zastosowanie w kuchni (w szczególności podczas wypiekania pieczywa). Wiele gatunków czarnuszki uprawiane jest dodatkowo jako ozdobne z uwagi na piękne, wyraźne kwiatostany.

Warto także wspomnieć o jednej z kuzynek czarnuszki. Jest nią czarnuszka polna. Pszczoły chętnie pozyskują z niej pyłek, z którego produkują wartościowy miód. Potocznie nazywana była pieprzem dla ubogich z uwagi na palący, bardzo intensywny smak przypominający ziarna świeżo rozgniecionego pieprzu. Podobnie jak większość rodzajów czarnuszek wykazuje właściwości lecznicze i wpływa na wiele kwestii związanych ściśle ze zdrowiem.

Kwiat czarnuszki

Będąc przy temacie tej rośliny absolutnie nie wolno nie wspomnieć o jej kwiecie. Kwiat czarnuszki przypomina nieco chabra bławatka i podobnie jak on uważany jest za szkodliwy chwast. Liście rośliny przypominają zaś nieco koperek. Największym uznaniem w kwestii dekoracyjnej cieszy się czarnuszka damasceńska. Osiąga ona maksymalnie pięćdziesiąt centymetrów wysokości, co daje całkiem przyzwoity wynik. Dodatkowo, odmiana damasceńska charakteryzuje się tym, że jej kwiaty nie są wyłącznie ciemnoniebieskie, ale zdarzają się także pastelowo różowe oraz całkowicie białe. W jednym gramie owoców znajduje się około czterysta do pięciuset aromatycznych nasion, z których potem produkuje się oleje, przyprawy czy chociażby kosmetyki.

Czarnuszka w kuchni

Jak zostało wspomniane, aromatyczne, lekko słonawe nasiona czarnuszki główne zastosowanie znalazły w wyrobach piekarniczych jako dodatek do pieczywa. Nie jest to jednak jedyny przykład. Często spotkać można ją chociażby w serze korycińskim, przetworach warzywnych i mięsnych oraz jako jeden ze składników wina. Dobrej jakości miód zmieszany z tymi niepozornymi, czarnymi nasionkami jest w stanie stworzyć smakowitą marynatę do mięs. Czarnuszka może także zastąpić prażony sezam w sałatkach.

Czarnuszka stosowanie

Roślina ta znalazła całe spektrum zastosowań. Pierwszym z nich z całą pewnością jest olej. Wytwarzanie oleju z czarnuszki jest znane w tradycyjnej medycynie od setek lat. Już w starożytności polecano, aby stosować go na skórę lub włosy, aby znacząco polepszyć ich kondycję. Drugim ciekawą opcją zastosowania czarnuszki jest z całą pewnością aromatyzowanie potraw. Już niewielka ilość czarnych ziaren jest w stanie polepszyć smak i zapach przygotowywanego dania. Trzecim pomysłem korzystającym z dobrodziejstw tej rośliny jest medycyna. Odpowiednio przygotowany napar pomaga uporać się z uciążliwymi dolegliwościami żołądkowymi czy zapaleniem zatok i katarem. 

Działanie czarnuszki

O cudownym działaniu czarnuszki można by naprawdę pisać godzinami. Olej wytwarzany z jej nasion pomaga walczyć ze stresem, co z kolei sprawia, że jest się znacznie mniej podatnym na zawał mięśnia sercowego. Duża zawartość biotyny wpływa na kondycję skóry i włosów oraz wspomaga ich regenerację. Czarny kminek skutecznie walczy ze szkodliwymi drobnoustrojami oraz grzybami. Liczne przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się skóry, toteż czarnuszka często znajduje się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Nikogo zatem nie powinno dziwić, dlaczego te z pozoru nieistotne ziarenka o bardzo ciemnym kolorze mają liczne grono wielbicieli. Parafrazując jeden z aforyzmów-czarnuszka chroni przed wszystkim, poza śmiercią.

Reasumując, nasiona czarnuszki to prawdziwy skarbiec, z którego można czerpać pełnymi garściami, w zależności od potrzeb. Doskonale spisują się w leczeniu chorób, walce z drobnoustrojami, w przygotowywaniu ulubionych potraw czy nawet w produkcji wielu kosmetyków. Warto poszukać czegoś dla siebie wśród możliwości, jakie daje czarny kminek. Czarnuszka jest synonimem wielozadaniowości. Z pewnością jest w stanie zaoferować coś także dla Ciebie.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.