Nalewka korzenna – jak ją przygotować?

Nalewka korzenna – jak zrobić? Imbir to popularna przyprawa ceniona ze względu na swój pieprzno- słodkawy smak oraz wyrazisty aromat. Dzięki jej szerokiemu działaniu leczniczemu można używać jej nie tylko jako dodatku do potraw czy napojów, ale także jako bazy pod zdrową i smaczną nalewkę. Ciekawym pomysłem na trunek może być również nalewka z ziaren kawy na spirytusie. Jej smak jest wyrazisty i lekko gorzkawy, dlatego stanowi idealny dodatek do deserów.

Imbirówka na spirytusie, przepis

Aby przygotować domowej roboty nalewkę z imbiru należy przygotować tylko kilka składników. Jest ona nie tylko smaczna, ale posiada również wiele właściwości zdrowotnych, z których warto korzystać.

Składniki

  • kłącze imbiru – 25 g
  • 1 l spirytusu
  • 20 dag cukru lub miodu
  • pół litra wody
  • 5 g owoców i nasion kardamonu
  • torebka cukru waniliowego

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Przygotowanie:

  1. Najpierw należy umyć, obrać oraz pokroić kłącze imbiru.
  2. Następnie wkładamy je do słoja o pojemności dwóch litrów oraz dodajemy kardamon.
  3. Teraz pora na zalanie całości alkoholem. W kolejnym kroku pozostawiamy miksturę na miesiąc, do czasu aż się zmaceruje.
  4. Po tym czasie należy przyrządzić syrop z cukru oraz ciepłej wody.
  5. Składniki należy dokładnie wymieszać, aby roztwór dokładnie się wymieszał.
  6. Mieszaninę imbiru, kardamonu oraz spirytusu odsączamy przez gazę oraz przelewamy do gotowego roztworu cukru i wody.
  7. Słoik dobrze zakręcamy i pozostawiamy w ciemnym i ciepłym miejscu na okres trzech miesięcy.
  8. Po tym czasie gotowa nalewkę należy przelać do butelek z ciemnego szkła i zakorkować.

Nalewkę z imbirem można przyrządzań w różnych kombinacjach z ziołami takimi jak bazylia, oregano bądź cynamon. Do imbirówki na spirytusie można dodać także cytryny lub cynamonu (najlepiej w laskach), dzięki czemu jego smak będzie bardziej korzenny. Istnieje jeszcze jedna wersja nalewki z imbiru, można przygotować ją na wódce.

Kardamon, przepis na nalewkę

Przyrządzenie nalewki z samego kardamonu jest niezwykle proste. Wystarczy przygotować skórkę kardamonu, pól cytryny oraz pół litra wódki. Wszystkie składniki mieszamy i pozostawiamy w ciepłym i ciemnym miejscu na miesiąc. Po tym czasie odsączamy, filtrujemy i przelewamy do buteleczek. Opcjonalnie można urozmaicić skład nalewki o przyprawę do likierów lub można zamienić mielone na całe ziarna kardamonu.

Nalewka z ziaren kawy na spirytusie. Nalewka korzenna jak zrobić?

Składniki

  • litr spirytusu
  • sześćdziesiąt ziaren kawy
  • pół szklanki cukru lub miodu
  • laska wanilii
  • przyprawa do likierów

Przygotowanie:

Do czystego, szklanego słoika wsypujemy kawę, miód oraz wanilię i przyprawy. Następnie zalewamy wszystko spirytusem. Pozostawiamy zakręcony słój na około dwa miesiące w ciemnym i ciepłym miejscu. Teraz po tym czasie należy zagotować wodę z miodem lub cukrem. Studzimy, a następnie wlewamy do mieszaniny ze spirytusem. Teraz pozostawiamy jeszcze na tydzień wszystkie składniki w słoju.  Po tym czasie należy przefiltrować mieszaninę przez gazę. W następnym kroku rozlewamy trunek do butelek. Tak przygotowana nalewka z kawy na spirytusie powinna być jeszcze raz odstawiona w ciemne i ciepłe miejsce na dwa tygodnie.

Nalewka korzenna właściwości

Nalewki korzenne posiadają wiele właściwości. Świetnie sprawdzają się one na bóle żołądka oraz infekcje. Ponadto posiadają one działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Są one również idealnym środkiem przeciwwymiotnym. Nalewka z imbiru pobudza również funkcje wydzielnicze organizmu, dlatego wspiera do pracy wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy. Każda nalewka korzenna będzie miała wartościowe właściwości, w zależności od tego na jaką się zdecydujemy.

Jakie są nalewki korzenne?

Nalewki korzenne są przede wszystkim zdrowe. Zaleca się używanie ich w małych ilościach jako środka leczniczego. Dodatkowo są one bardzo smaczne, mimo swojego wyrazistego aromatu przypraw. Jak najbardziej warto z nich korzystać na co dzień, ale również podczas sezonowych przeziębień, aby wesprzeć organizmu do walki z chorobą. Nalewka korzenna jest zatem przepisem, który warto znać.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *