Jak zrobić białą kiełbasę?

W czasie każdych świąt wielkanocnych liczysz na to, że podczas śniadania będziesz mógł cieszyć się smakiem przepysznej białej kiełbasy? Niestety, kupienie takiej, która będzie odpowiednio przyprawiona i przygotowana z dobrej jakości mięsa, bywa trudnym zadaniem. Być może więc w tym roku podejdziesz do sprawy nieco inaczej? Samodzielne przygotowanie domowej białej kiełbasy wcale nie jest skomplikowane, a Ty przez cały czas masz kontrolę nad jakością stosowanych składników!

Akcesoria, które sprawdzą się podczas robienia białej kiełbasy

Jak zrobić przepyszną białą kiełbasę? Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj kilka akcesoriów. Wówczas przyrządzanie domowej białej kiełbasy pójdzie Ci o wiele sprawniej! Przyda Ci się:

  • duża miska, w której wymieszasz masę mięsną na kiełbasę;
  • maszynka do mielenia mięsa z końcówką do kiełbasy;
  • ostry nóż;
  • deska do krojenia.

Do przygotowania białej kiełbasy niezbędne są także jelita wieprzowe albo baranie, w których umieścisz gotowy farsz. Jeśli chcesz przygotować tradycyjną, grubą białą kiełbasę, sprawdzą się naturalne jelita wieprzowe. Z kolei do przyrządzenia cieńszych kiełbasek, wyglądem przypominających np. frankfurterki wykorzystaj jelita baranie.

Na koniec, kiedy domowa biała kiełbasa będzie już gotowa, przydadzą Ci się także takie akcesoria jak patelnie do smażenia czy naczynia żaroodporne. Trzeba przecież przetestować smak domowych wyrobów!

Domowa biała kiełbasa – tradycyjny przepis

Zarówno białą kiełbasę surową, jak i parzoną przygotujesz w podobny sposób. Różnica pojawia się na samym końcu pracy. Surową białą kiełbasę po prostu wieszasz na kiju w chłodnym pomieszczeniu. Możesz ją także zamrozić. Z kolei biała kiełbasa parzona wymaga wymoczenia jej w gorącej wodzie. Parzenie białej kiełbasy powinno trwać ok. 15-20 minut. Dzięki temu zabiegowi będzie bardziej trwała – dłużej przechowasz ją w lodówce niż kiełbasę surową.

Jak zrobić białą kiełbasę? Potrzebne będą:

  • mięso wieprzowe chude i tłuste w proporcji 1:3. Może to więc być np. 1 kilogram mięsa z łopatki lub szynki i 3 kg karkówki wieprzowej albo boczku;
  • 1/2 kg wołowiny;
  • 5 ząbków czosnku;
  • po 1 łyżce majeranku i pieprzu;
  • 20 g soli lub soli do peklowania na każdy 1 kg mięsa. Jeśli użyjesz soli, domowa kiełbasa będzie jaśniejsza, niż przy zastosowaniu soli do peklowania.

Zacznij od zmielenia mięsa (oczywiście, przed zmieleniem mięso dokładnie umyj!). Chude mięso miel na grubszych oczkach maszynki, a tłuste – na mniejszych. Wołowinę zmiel na najmniejszych oczkach.

Do mięsnej masy dodaj przyprawy oraz zmiażdżone ząbki czosnku. Całość dokładnie wymieszaj, dodając porcjami bardzo zimną wodę (w sumie ok. 0,5 szklanki). Masa będzie stawała się kleista i dokładnie taka ma być. Wyrobione mięso odstaw na ok. 2 godziny do lodówki.

W tym czasie wymocz jelita i przytwierdź do maszynki do mięsa końcówkę do kiełbasy. Nałóż na nią jelito (sprawdza się posmarowanie końcówki odrobiną oliwy, aby łatwiej było naciągnąć jelito). Teraz umieść masę mięsną w maszynce i przejdź do nadziewania kiełbas. Przygotowanie białej kiełbasy może na tym etapie sprawiać początkowo trudności i wymaga nieco wprawy. Musisz wyczuć ile zmielonego mięsa umieszczać w jelicie, aby nie było go ani za dużo, ani za mało. W trakcie pracy maszynki do mielenia i przygotowywania białej kiełbasy pamiętaj, aby jelita wieprzowe skręcać co 10-15 cm. W ten sposób uformujesz kiełbasę! Gotową kiełbasę możesz zamrozić (pamiętaj, że mrozimy kiełbasę surową) albo sparzyć. Do parzenia kiełbas we wrzątku najlepiej wykorzystać garnki emaliowane lub metalowe.

Przyrządź białą kiełbasę nieco inaczej, czyli kiełbasa w słoiku!

Czy wiesz, że kiełbasę białą możesz także przygotować w innej wersji? Przepis jest bardzo podobny do wcześniej omówionego (do przygotowania kiełbasy w tej wersji potrzebujesz dokładnie tych samych składników). Ominie Cię jednak kłopotliwe nakładanie osłonki jelitowej na maszynkę do mielenia mięsa i umieszczanie w niej masy. Zamiast tego masę mięsną umieść ciasno w słoikach. Włóż je do dużego garnka, zalej go wodą, by sięgała 1-2 cm poniżej zakrętki i gotuj ok. 1 godziny. Taka domowa biała kiełbasa ze słoika nadaje się na kanapki albo do podsmażania w plastrach (najlepiej sprawdzają się do tego patelnie grillowe).

Jak samodzielnie zrobić przepyszną białą kiełbasę? Teraz już wiesz, że nie jest to trudne! Być może więc wykorzystasz nasz przepis i zaskoczysz w tym roku najbliższych wyjątkowym śniadaniem wielkanocnym?

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *