Czym zastąpić drożdże?

Czym zastąpić drożdże

Zastanawiasz się Czym zastąpić drożdże? Drożdżowe wypieki cieszą się niezwykle dużą popularnością. Z pięknie wyrośniętego ciasta można przyrządzić zarówno wiele słodkich, jak i słonych dań. Smak domowych drożdżówek, pizzy czy gorącego, chrupiącego chleba zdecydowanie przebija wyroby znajdujące się na sklepowych półkach. Istnieją jednak momenty, w których użycie drożdży nie jest możliwe (niektóre choroby układu pokarmowego) lub zwyczajnie nie mamy ich w domu. Jak w takiej sytuacji zadbać o rośnięcie ciasta? Co dodać zamiast drożdży?

Czy można zastąpić drożdże?

Drożdże mają niezwykle szerokie zastosowanie nie tylko w piekarnictwie, ale również przemyśle, winiarstwie czy browarnictwie. Ich połączenie z cukrem sprawia, że w cieście powstaje mnóstwo pęcherzyków dwutlenku węgla, które powodują wyrastanie ciasta. Przygotowując wszelkiego rodzaju wyroby i chleby z ich użyciem zgodnie z recepturą mamy pewność, że wypiek będzie niezwykle puszysty. Co więc zrobić, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy ich użyć, a marzy nam się przepyszna pizza, bądź jagodzianki? Jak zastąpić drożdże? Jedną z alternatyw jest użycie proszku do pieczenia.

Proszek do pieczenia – chemiczna alternatywa dla drożdży

Proszek do pieczenia to najczęstsza odpowiedź na pytanie, czym zastąpić drożdże. Jest to chemiczny środek spulchniający. W jego składzie znajdziemy sodę oczyszczoną i słabe kwasy organiczne. Proszek do pieczenia działa na dwa sposoby. W kontakcie z cieczą tworzy pęcherzyki dwutlenku węgla, natomiast w reakcji na ciepło (w piekarniku czy na patelni) pęcherzyki gazu ulegają rozszerzeniu, przez co ciasto rośnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co lepsze proszek do pieczenia czy drożdże? Nie ma na nie jednak jednoznacznej odpowiedzi. W przeciwieństwie do drożdży proszek do pieczenia nie potrzebuje dodatkowego czasu wyrastania, jest więc zdecydowanie lepszą opcją w momentach, kiedy mamy tylko kilka chwil na przygotowanie wypieku. Efekt wyrastania w jego przypadku jest jednak nieco mniej spektakularny. Warto więc używać zamiennie obu produktów pamiętając, że w sytuacjach kryzysowych możliwe jest użycie proszku zamiast drożdży.

Czym zastąpić drożdże pomysły

Soda oczyszczona i sok z cytryny lub ocet – składniki, które każdy posiada w domu

Zdarza się, że najdzie nas nagła ochota na wieczorne wypieki. Nie zawsze jednak udaje się skompletować wszystkie potrzebne składniki. Co zamiast drożdży w takiej sytuacji? Warto rozejrzeć się po swojej kuchni. Być może uda się zastąpić je produktami, które większość z nas ma w domu. W awaryjnych sytuacjach drożdże można wymienić na sodę oczyszczoną. Sama soda nie jest jednak w stanie zagwarantować nam puszystego i miękkiego ciasta. Niezbędny jest jeszcze składnik zakwaszający. Najlepiej użyć wówczas soku z cytryny lub octu. Należy pamiętać, że soda i składnik dodatkowy muszą być wymieszane w proporcjach 1:1. Dla przykładu, jeśli nasz wypiek wymaga użycia 20 gram drożdży, trzeba zastąpić je 10 gramami sody i taką samą ilością soku/octu. Użycie takiej mieszanki, podobnie jak w przypadku proszku do pieczenia nie wymaga odstawienia ciasta do wyrośnięcia.

Zakwas chlebowy – doskonała alternatywa drożdży

Proszek do pieczenia bądź mieszanina sody i soku z cytryny sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach przy słodkich bułeczkach czy pizzy. Jeśli jednak przygotowujemy się do wypieku chleba, warto zastąpić drożdże własnym zakwasem. Zawiera on naturalnie występujące drożdże, ma więc niemal identyczne działanie. Przy jego zrobieniu, mimo że wymaga użycia tylko dwóch składników, potrzeba odrobiny cierpliwości. Zakwas wymaga bowiem odstania kilku dni (przynajmniej pięciu). Jak zrobić zakwas chlebowy?

Składniki potrzebne do wykonania zakwasu chlebowego:
  • 600 ml wody,
  • 600 gram mąki.
Wykonanie zakwasu krok po kroku:
  • Pierwszego dnia należy połączyć 120 gram mąki i 120 ml wody w większym szklanym pojemniku. Mieszankę przykryć folią lub czystą kuchenną ścierką i zostawić w temperaturze pokojowej.
  • Drugiego dnia do przygotowanej mieszanki dodać 120 gram mąki i 120 ml wody i bardzo dobrze wymieszać. Przykryć i odstawić w to samo miejsce. Po kilku godzinach rozpocznie się fermentacja mąki, co można poznać poprzez tworzenie się widocznych bąbelków.
  • Trzeciego dnia dodać 120 gram mąki i 120 ml wody i dokładnie wymieszać. W tym dniu drożdże powinny być już mocno wyczuwalne.
  • Czwartego dnia dodać 120 gram mąki i 120 ml wody i wymieszać. Zakwas powinien już widocznie rosnąć.
  • Piątego dnia dodać ostatnią porcję mąki i wody. Zakwas będzie wydzielał intensywny zapach drożdży i widoczne będą liczne bąbelki. W takiej formie jest gotowy do użycia.

Pozostaje jeszcze pytanie o to ile zakwasu do chleba zamiast drożdży? Porcję suchych drożdży (a więc 7 gram) można zastąpić szklanką zakwasu. Należy również pamiętać, że jego użycie wymaga wydłużonego czasu wyrastania. Najlepiej, jeśli będzie on dwa razy dłuższy niż w przypadku drożdży.

Drożdże to niezwykle przydatny produkt, dzięki któremu możemy cieszyć się pyszną pizzą, pulchnymi drożdżówkami czy ciastami i zdecydowanie warto ich używać. Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, kiedy ich zastosowanie będzie niemożliwe, pamiętajmy o sposobach na ich zastąpienie. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z przyrządzenia smacznych i aromatycznych wypieków.

Czym zastąpić drożdże? – alternatywne produkty, pomagające uzyskać pięknie wyrośnięte ciasto

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.