Warzywa w zalewie octowej

warzywa w zalewie octowej

Warzywa w zalewie octowej są niezwykle łatwe i szybkie do przygotowania. Doskonale ożywiają smak potrawy i ułatwiają trawienie tłustych dań. Przy tym uchodzą za dodatek wykwintny, który jest godny najbardziej uroczystej okazji. Kiedy wjadą na stół, zawsze wywołują okrzyk zachwytu, po czym znikają z talerza w okamgnieniu. Składniki niezbędne do ich przygotowania kosztują przysłowiowe grosze, a efekt w postaci prawdziwie pysznej konserwy w occie jest za każdym razem gwarantowany.

Warzywa w zalewie octowej podaje się jako dodatek do dań na gorąco i na zimno, zawsze w niewielkich ilościach. Są na tyle pikantne, że żadne mięso nie okaże za tłuste i żadne danie nazbyt mdłe. Za sprawą octu, który wydobywa i wzmacnia kolor, warzywa w occie wyglądają jak malowane, przez co pięknie dekorują talerz i niebywale wprost kuszą. Nabierają też smakowitej kruchości. Zawsze warto mieć parę słoiczków pod ręką, a najlepiej jest przygotować je samemu, co nie jest wcale trudne.

Jakie warzywa w zalewie octowej?

Może i nie jest to najzdrowsza z metod konserwowania żywności, ale za to jest pikantnie, soczyście i smacznie. Jak pokazuje doświadczenie, jarzyny w occie dosłownie znikają ze spiżarki i dlatego zawsze powinny pozostawać pod osobistym nadzorem każdej pani domu. Bo też przepadają za nimi wszyscy. W rozsądnej ilości warzywa w zalewie octowej nikomu nie zaszkodzą, a tylko dodadzą apetytu co większym niejadkom. Niestety, dzieci i osoby z chorobami układu pokarmowego octu spożywać nie powinny. Ta grupa musi obejść się smakiem.

Co można zrobić w zalewie octowej? Oczywiście ogórki! Z maleńkich robi się korniszony. Wymaga się od nich, aby były wielkości na 2 lub 3 gryzy, zgrabniutkie, ostre i kwaśne. Ale i wielkie ogóry, żółte i przejrzałe nasieniaki w zalewie octowej nabierają słodyczy, kruchości i apetycznego wyglądu. Po wybraniu nasion robi się z nich orzeźwiające pikle, które zawsze cieszą się dużym wzięciem. Marchewka, papryka, małe cebuli, różyczki kalafiora, malutkie buraczki, fasolka szparagowa, kapusta, no i oczywiście dynia, wszystkie można konserwować octem, pojedynczo lub pod postacią sałatki. Wszystkie muszą być świeże, jędrne, wybarwione, zdrowe i pozbawione plam, a także uszkodzeń. Osobną kategorię stanowią grzyby i owoce w occie, klasyka domowych przetworów, które jednak wymagają osobnego omówienia.

warzywa w zalewie octowej przepis

 

Zalewa octowa – to trzeba wiedzieć

Na warzywa w occie zwykle bierze się ocet spirytusowy, który jest niczym innym jak wodnym roztworem kwasu octowego, najczęściej w stężeniu 10 lub 6%. Ponieważ jednak kwasu octowego w klasycznej zalewie jest za mało to, aby utrwalić warzywa na dłużej, konserwę trzeba poddać krótkiej pasteryzacji. Zależnie od stężenia kwasu octowego otrzymuje się marynatę:

  • ostrą – od 1,2 do 2% kwasu octowego
  • umiarkowanie kwaśną – 0,8 do 1,2% kwasu octowego
  • łagodną – 0,5 do 0,8% kwasu octowego

Oprócz wody i octu do zalewy dodaje się cukier, przy czym im więcej octu, tym więcej cukru, sól oraz przyprawy. Przyprawy nie tylko aromatyzują zalewę, ale też delikatnie barwią i wzmacniają właściwości konserwujące octu. Podobnie jak z cukrem, im więcej octu, tym śmielej należy sięgać po przyprawy. Najczęściej są to:

liście laurowe, gorczyca, pieprz, imbir, ziele angielskie, goździki, cynamon, kurkuma, papryczka chili, czosnek, nasiona i suche gałązki kopru wraz z baldachami, chrzan, estragon, kolendra, kminek, a nawet liście czarnej porzeczki

Zalewa uniwersalna – ile octu na litr wody?

Ten przepis na klasyczną zalewę octową trzeba zapamiętać. Zalewa nie jest mocna i pasuje do większości warzyw w occie. Przyprawy dobiera się według własnego uznania, ale w taki sposób, aby uzupełniały się z warzywem i aby nie zdominowały smaku konserwy.

Umiarkowanie kwaśne jarzyny w occie – Ile octu na litr wody?

Składniki:
  • 1 l wody
  • 1 szklanka (250 ml) octu 10% lub półtorej szklanki octu 6%
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżka soli kamiennej

Jak zrobić marynowane warzywa?

Dziś, gdy świeże warzywa są tak łatwo dostępne i to niezależnie od pory roku, mogłoby się wydawać, że niewielu będzie amatorów na warzywa w occie. Nic bardziej mylnego. O tym, jak dużą popularnością cieszą się tego rodzaju przetwory, zaświadczyć mogą półki sklepowe, od góry do dołu zastawione słoikami z korniszonami, buraczkami w occie, czy też są kolorowymi sałatkami. Oczywiście, to wszystko można kupić, ale zawsze jednak nie ma, jak domowe.

Jak zrobić warzywa w zalewie octowej?

Czynności według kolejności
  1. Umyj i wyparz słoiki i pokrywki
  2. Warzywa dokładnie oczyść, wymyj pod bieżącą wodą i gdzie potrzeba, rozdrobnij
  3. Zagotuj wodę z octem w garnku stalowym lub emaliowanym, zawsze pod przykryciem
  4. Warzywa włóż do słoiczka i dodaj przyprawy
  5. Warzywa w słoiczku zalej gorącą zalewą i zakręć pokrywki
  6. Pasteryzuj; czas pasteryzacji liczy się od chwili, gdy woda w garnku zaczyna wrzeć

Ciesz się smakiem dowolnych warzyw, wzbogaconych zalewą octową!

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.