Matiasy przepisy na pyszne śledzie

Matiasy to śledzie charakteryzujące się wyjątkowo delikatnym mięsem. Zamiennie nazywane są śledziami dziewiczymi. Skąd pochodzi nazwa? Odnosi się do faktu, że odławiane są przed odbyciem swojego pierwszego tarła. Taka ryba często nie przekracza roku życia i posiada od piętnastu do dwudziestu procent więcej tkanki tłuszczowej, niż ryba starsza.

Dodatkową cechą charakterystyczną jest fakt, że matiasy są znacznie mniej słone niż inne rodzaje śledzi. Z tego powodu trzeba je jeść na świeżo, aby nie dopuścić do zepsucia. Skandynawowie, z krainy których wywodzi się wspomniany matias opanowali do perfekcji techniki marynowania tych na pierwszy rzut oka niepozornych ryb. 

Matiasy – jak zamarynować świeże śledzie?

Jedna z najbardziej popularnych propozycji marynowania świeżych śledzi to marynata słodko-kwaśna. Opiera się na occie spritusowym, przyprawach korzennych, cukrze i cebuli.

Składniki:

około kilograma świeżych tuszek śledzi bez głów i wnętrzności
dwie nieduże cebule

Zalewa:

1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
4 liście laurowe
4 czubate łyżki cukru
300 ml octu spirytusowego
5 ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka białej gorczycy
2 płaskie łyżki stołowe soli kuchennej

Przygotowanie:

1.Śledzie dokładnie umyć i osuszyć, a cebulę pokroić w drobne krążki.
2.Zagotować wodę na zalewę octową, dodać ocet, sól i przyprawy korzenne.
3.Całość pogotować kilka minut, aby przyprawy mogły oddać cały swój smak i aromat.
4.Dodać pokrojoną wcześniej cebulę i pogotować około minuty.
5.Po przestygnięciu mieszanki dolać przygotowany ocet.
6. Płaty śledzi ułożyć w słoju, zalać przestudzoną zalewą i szczelnie zamknąć na kilka dni. Po tym czasie ryby są gotowe do spożycia.

Czy chleb i śledź to dobre połączenie?

Chleb i śledź to jedna z najpopularniejszych przekąsek, jakie bytują wśród przepisów na tę smaczną rybę niewielkich rozmiarów. Doskonale sprawdzi się tutaj pieczywo razowe, bazujące na zakwasie i ciemnej mące. Dodatek świeżego koperku wspaniale podkreśli smak śledzia, który to często określany jest jako najbardziej rybi.

Czym charakteryzują się śledzie po norwesku?

Norwegowie, jak zresztą każda nacja mieszkająca w Skandynawii opanowali do perfekcji sztukę przygotowywania idealnych śledzi. Śledź norweski jest propozycją łatwą i szybką w przygotowaniu, jednakże warto pamiętać, że tak przygotowaną rybę należy spożywać w możliwie jak najkrótszym czasie od jej przygotowania, gdyż sos, którym jest otulona prędko traci swój oryginalny, intensywny smak.

Składniki:

osiem matiasów
cebula
śmietana 30% (125 ml)
jedno jabłko
jedna puszka kukurydzy
curry
cukier
musztarda

Przygotowanie:

1. Tuszki śledzi pokroić w dzwonka.
2.Śmietanę ubić z odrobiną cukru, dodać drobno posiekaną cebulę, kukurydzę bez zalewy i jabłko.
3. Dodać sok z cytryny, curry, sól i pieprz.
4. Powstałym sosem polać ryby.
5. Po schłodzeniu podawać z dodatkiem razowego pieczywa.

Z czego słyną śledzie po holendersku?

Śledzie po holendersku stanowią doskonały rarytas dla miłośników ryb pochodzących z północnej części Oceanu Atlantyckiego. Tradycyjnie podaje je się z aromatycznymi, słodkimi rodzynkami, świeżą cebulką, sosem musztardowym lub śmietanowym. Dodatkowo, często przepis urozmaica się dzięki dodatkowi pikantnych, aromatycznych przypraw oraz dodatków.

Jak podać marynowane śledzie?

Marynowane, świeże śledzie można podawać na wiele sposobów. Doskonale odnajdą się w towarzystwie chleba żytniego na smakowitym zakwasie, młodych ziemniaków czy jogurtu naturalnego. Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz rodzaju posiłku. Inne bowiem dodatki wpasują się w danie główne bazujące na marynowanym śledziu, a inne w przekąskę niewielkich rozmiarów.

Reasumując, przygotowywanie śledzia wcale nie musi być trudne. Aby wydobyć z tej niewielkich rozmiarów ryby wyborny smak często wystarczy marynata octowa, aromatyczne przyprawy oraz dodatki o intensywnym smaku. Warto eksperymentować w kuchni, aby znaleźć przepis, który w pełni zadowoli podniebienie. Z pomocą przychodzą Skandynawowie oraz Holendrzy, którzy sztukę marynowania śledzia opanowali do absolutnej perfekcji.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *