Cykata co to jest i do czego służy?

Cykata to nazwa popularnych produktów, które często używa się w kuchni. Pomimo ich popularności nazwa ta nie każdemu jest znana. Czym więc jest cykata?

Cykata co to jest?

Cykata jest to nazwa kandyzowanych skórek owoców cytrusowych. Mogą to być skórki z pomarańczy, grejpfrutów, cytryn, ale także melonów, czy arbuzów. Najczęściej kandyzowane są skórki z pomarańczy i cytryn. Wykorzystuje się je często przy przyrządzaniu ciast.

Cykata pochodzenie

Nazwa pochodzi od włoskiego succada, gdzie succo oznacza sok. Początkowo nazwą tą określano kandyzowaną skórkę owoców cytronu. Jest to owoc o żółtej skórze, który jest w kształcie dłoni o wielu palcach. Cytron należy do najstarszych owoców cytrusowych. Charakteryzuje się intensywnym aromatem i grubą skórką. Jest nazywany Ręką Buddy. Pochodzi z Azji, gdzie uznają go za symbol powodzenia i szczęścia. Uprawia się go w Kalifornii, na Karaibach, w Portoryko, Chinach, krajach klimatu śródziemnomorskiego oraz Wschodniej Azji. W Polsce bardzo trudno go dostać. Uprawa cytronu w Polsce jest w obecnym klimacie niemożliwa.

Cykata – właściwości

Cykata charakteryzuje się dobrym smakiem i dużą zawartością cukru. Nie jest to jednak tylko bomba kaloryczna. Skórki zawierają wiele cennych substancji. Zawierają flawonoidy, błonnik, witaminy, karotenoidy, minerały oraz olejki eteryczne. Zawierają także substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Warto jeść je jako dodatek do ciast, owsianek, jaglanek, czy deserów. Substancje zawarte w skórkach łagodzą stany zapalne, wzmacniają odporność, pomagają w trawieniu, łagodzą infekcje, usprawniają metabolizm, pomagają w trawieniu. Cykaty pozwalają obniżyć cholesterol we krwi i trójglicerydy. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, pomagają wykrztusić wydzielinę w chorobach dróg oddechowych. Dzięki nim zęby i kości utrzymują się w dobrym stanie. Korzystny jest także ich wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Cykata przepisy dawniej

Tradycyjnie cykatę robiło się z niedojrzałych owoców cytronu. Mięsistą skórkę trzeba było namoczyć w solance na kilkadziesiąt dni, potem odsolić, pokroić i obsmażyć w cukrze lub miodzie.

Cykata przepis obecny

Obecnie do sporządzenia cykaty stosuje się zazwyczaj skórki cytryn i pomarańczy. Chociaż zdarzają się też przepisy na dynię, czy nawet tykwę. Każdy przepis należy rozpocząć od wyszorowania owoców. Następnie należy sparzyć je wrzątkiem. Ze skórki usuwa się białą, gorzką część, czyli albedo. Następnie skórkę kroi się w kostki albo paski. Gotuje się skórkę w syropie cukrowym albo miodowym. Syrop przygotowuje się zazwyczaj w proporcjach 1:1. Skórkę zostawia się na kilka godzin do wyschnięcia, a następnie należy ją włożyć do naczynia i szczelnie zamknąć. Cykatę można przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy.

Jak jeszcze można przygotować cykatę?

Można też zrobić cykatę w inny sposób. Robi się to od razu w słoiku. Pokroić skórki i warstwowo wrzucać do słoika i przykrywać cukrem. Przechowywać w zakręconym słoiku w temperaturze pokojowej. Gdy cukier się rozpuści, a skórka puści sok cykatę należy przełożyć do lodówki.

Cykata do czego używać?

Skoro już wiadomo jak przygotować cykatę pozostaje jedno ważne pytanie: cykata do czego użyć? Kandyzowana skórka jest często używana przy produkcji ciast. Należą do nich sernik, piernik oraz mazurek. Cykata może być użyta zarówno jako dekoracja jak i dla nadania smaku i aromatu. Kandyzowane skórki można dodać także to herbaty, czekolady na gorąco, sałatek owocowych, owsianek, jaglanek, muesli oraz grzanego wina. Może się też nadać przy produkcji dżemów, nalewek i konfitur. Istnieje także czekolada ze skórką kandyzowaną.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Cykata ciekawostki

Początkowo słowo cykata oznaczało kandyzowaną skórkę cytronu. Najlepiej smakuje robiona samodzielnie, gdyż ta kupowana w sklepie ma niewiele wspólnego z prawdziwą cykatą.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.