Potrawy z bakłażana – co warto przygotować?

Potrawy z bakłażana to świetny pomysł na zdrowe dania. Bakłażan zamiennie nazywany oberżyną lub psianką podłużną to bardzo popularny w kuchni śródziemnomorskiej i afrykańskiej owoc. Tak, wbrew powszechnemu mniemaniu bakłażan nie należy do warzyw, a do owoców, a ściślej rzecz biorąc-do jagód. Do tej samej rodziny należy na przykład równie popularna papryka słodka czy ziemniak.

Psianka podłużna charakteryzuje się nieco goryczkowatym, acz niebyt intensywnym smakiem. Dodatkowo warto wspomnieć, że oberżyna stanowi doskonały przysmak dla osób dbających o linię. Wynika to z faktu, że jest niskokaloryczna i zawiera dużo błonnika wpływającego na szybszą perystaltykę jelit. Co można przyrządzić z tego ciemnofioletowego owocu? 

Potrawy z bakłażana

Jak zostało już wspomniane, psianka podłużna znalazła szczególne miejsce w kuchni afrykańskiej i śródziemnomorskiej. W Grecji na przykład wyjątkową popularnością cieszy się musaka, czyli zapiekanka, w której skład wchodzą pomidory, bakłażana i najczęściej mięso z jagnięciny. W krajach arabskich z tego gorzkawego owocu przyrządza się smakowite pasty, a wśród nich baba ghanoush. Potrawy z bakłażana to także aromatyczne, wegetariańskie leczo z cukinią i bakłażanem, roladki z bakłażana z delikatną ricottą, czy chociażby oberżyna nadziewana świeżymi pomidorami i mozzarellą. Bakłażan świetnie nada się także do sałatek.

Potrawy z bakłażana – czy obierać bakłażana?

Wiele osób zastanawia się, czy można jeść skórkę z bakłażana. Chociaż może się wydawać, że lśniąca, ciemnofioletowa, niemalże czarna skórka może powodować po spożyciu nieprzyjemną w skutkach niestrawność obieranie zewnętrznej warstwy bakłażana nie jest absolutnie konieczne. Wręcz przeciwnie. Skórka kryje bowiem w sobie masę smaku i aromatu, często dorównującego intensywnością temu, który znajduje się w miąższu. Warto również pamiętać, że zewnętrzna warstwa bakłażana podczas pieczenia trzyma plastry w całości, nie dopuszczając do tego, aby się rozpadały. Zatem przygotowując potrawy z bakłażana nie trzeba obierać skórki.

Jak kroić bakłażana?

To, jak prawidłowo pokroić bakłażana w głównej mierze zależne jest od sposobu, w jaki ma zostać poddany obróbce termicznej. W przypadku chęci przyrządzenia z niego na przykład wegetariańskiego gulaszu czy leczo warto pokroić go na średniej wielkości kostkę. W przypadku, gdy chce się go zgrillować, najlepiej pokroić jego miąższ w plastry o grubości około jednego centymetra. Gdy zależy na nadziewanym bakłażanie, należy przekroić go w pół i wydrążyć z zachowaniem odstępu jednego centymetra od krawędzi skórki. A co w przypadku, kiedy chce się przyrządzić carpaccio? Za pomocą mandoliny można wykroić cienkie na kilka milimetrów plasterki.

Potrawy z bakłażana – jak jeść bakłażana?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak jeść bakłażana należy wspomnieć, że sam z siebie nie posiada on specjalnie intensywnego smaku czy zapachu. Jest po prostu delikatnie goryczkowaty, lecz nie na tyle, aby nie nadawał się do spożycia. Mimo to, warto łączyć go z ziołami, jak na przykład oregano i tymianek, z jagnięciną, baraniną i warzywami (szczególnie czerwona papryka, czosnek, pomidory). Bakłażan wybornie smakuje przyrządzony jak tradycyjne kotlety w panierce. Spisze się także jako główny bohater wegetariańskich potrawek. Ponadto, z bakłażana można z powodzeniem przyrządzać smakowite pasty do zamaczania w nich warzyw. Podczas przygotowywania jakiejkolwiek potrawy z oberżyny warto mieć na uwadze pewien charakterystyczny fakt. Mianowicie, uwielbia ona pochłaniać tłuszcz dodawany do potraw. Z tego powodu nie należy przesadzać z ilością oleju, oliwy lub masła, aby nie otrzymać mdłego w smaku posiłku.

Reasumując, bakłażan to wdzięczny owoc, który znalazł szczególne zastosowanie głównie w kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i afrykańskiej. Jest niskokaloryczny, a do tego zawiera duże ilości błonnika pokarmowego skutecznie pomagającego utrzymać szczupłą sylwetkę. Warto na stałe wprowadzić go do codziennego menu jako urozmaicenie spożywanych posiłków. Potrawy z bakłażana możesz przygotować na wiele różnych sposobów.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *