Kapusta kiszona – ciekawostki i przepisy

Kapusta kiszona to tradycyjna potrawa wschodnioeuropejskiej kuchni, która obecnie zaczyna gościć na stołach ludzi z całego świata. Tradycyjne pochodzi ona z Chin, a dokładnie z terenów Mongolii. Jej przygotowanie nie jest złożone, ponieważ potrzeba do niego tylko dwóch składników. Jest ona nie tylko bardzo smaczna, ale także wyjątkowo zdrowa ze względu na powstawanie podczas procesu fermentacji korzystnych dla flory jelitowej bakterii.

Kiszenie kapusty – Kiszona a kwaszona, jaka jest różnica?

Kiszenie kapusty opiera się na fermentacji poszadkowanej kapusty z solą nie jodowaną. Tak przygotowana kiszonka jest bardzo zdrowa, ponieważ sprzyja rozwojowi korzystniej mikroflory w jelitach. Kapusta kwaszona, którą często można zakupić w popularnych sieciach handlowych i marketach to produkt dokwaszany sztucznie octem spirytusowym, który nie ma nic wspólnego z tradycyjną kiszoną kapustą.

 Kiszenie kapusty domowym sposobem, jak to zrobić?

Do przygotowania domowej kapusty kiszonej potrzebne są tylko dwa składniki kapusta i sól nie jodowana (najlepiej Kłodawska, która nie zawiera przeciwzbrylaczy zaburzających proces fermentacji).  Właśnie tutaj pojawia się pytanie ile soli na 1 kg kapusty kiszonej użyć? Zazwyczaj wystarczy około dwóch garści soli, jeśli zależy nam na bardziej intensywnym smaku można dodać trochę więcej. Do kiszenia można użyć gotowej poszatkowanej kapusty, którą można kupić na rynku lub przeprowadzić krojenie samodzielnie. Następnie należy podjąć decyzję w czym będziemy kisić kapustę. Można użyć do tego celu słoików lub beczki. W sparzonym gorącą wodą naczyniu układamy warstwami kapustę i przystępujemy stopniowo solą, a następnie ugniatamy każdą warstwę aż kapusta puści sok.

Należy napełnić słoik w 3/4 tak aby ponad warstwą kiszonki znajdowała się 2-3 centymetrowa ilość soku. Ciekawą opcją jest również kieszenie kapusty w całości, jest to bardzo ciekawy sposób na urozmaicenie w kuchni, jednak nie tak łatwe do wykonania, dlatego przeznaczone raczej dla osób zaawansowanych w robieniu przetworów. Termin kiszenia kapusty na zimę jest łatwy do zapamiętania, ponieważ wypada pod koniec września, a czasem można zacząć robienie zapasów już pod koniec sierpnia. Gdzie kupić prawdziwą kiszoną kapustę, jeśli nie mamy czasu na własne przygotowanie? Bardzo często można dostać ją wśród produktów bio, ale także na rynku. Zawsze warto jednak sprawdzić jej jakość, aby przekonać się czy jest to kwaszona czy kiszona kapusta.

W czym najlepiej kisić kapustę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tradycyjne kiszenie kapusty powinno być robione w beczce, najlepiej wykonanej z drewna dębowego. Najwygodniejsze i najpopularniejsze są jednak zwyczajne duże szklane słoje o pojemności 5 – 10 litrów. Kiszenie kapusty w beczce wymaga dużej przestrzeni, którą nie każdy jest w stanie zagospodarować w schowku czy piwnicy. Przy robieniu kiszonek w słoikach bardzo ważne jest mycie rąk i czystość naczyń, ponieważ od tego zależy czy kiszenie będzie udane. Jeżeli nie dociśniemy odpowiednio na powierzchni naczynia soku, może pojawić się biały nalot na kiszonej kapuście, który sprawi, że stanie się ona gorzka.

Kiszenie kapusty, przepisy na pyszne dania. Co można zrobić z kapusty kiszonej?

Bigos

To bardzo prosta, pyszna i pożywne danie z kapusty kiszonej, które można przygotować w ciągu godziny. Do wykonania potrawy potrzebne jest pół kilo kiszonej kapusty, przecier pomidorowy, przyprawy, kawałki mięsa lub pokrojona kiełbasa, czosnek i cebula. Najpierw należy podsmażyć na oleju mięso razem z przyprawami. Następnie kroimy kiszoną kapustę i warzywa. Cebula musi się zeszklić dlatego należy wrzucić ją najpierw. W następnej kolejności dodajemy kapustę i drugą część przypraw (może być to ziele angielskie, liść laurowy, jagody jałowca, bazylia, pieprz czy kminek). Całość dusimy pod przykryciem przez około 10 minut, po tym czasie dodajemy przecier i gotujemy jeszcze chwilę. Bigos jest najlepszy na drugi dzień od przygotowania.

Surówka z kapusty kiszonej

To najlepsza surówka jaką można serwować do dań z w zestawieniu z rybą.  Czas przygotowania to około 20 minut. Przepis nie jest skomplikowany. Potrzebne jest 20 dag kapusty kiszonej , mała cebulka, marchewka, jabłko, dwie łyżki oleju lnianego lub oliwy oraz pieprz. Cebulkę i kapustę kroimy. Marchew ścieramy na tarce. Mieszamy składniki i dodajemy olej i pieprz. To bardzo zdrowe danie z kapusty kiszonej, które powinno zagościć na Twoim stole.

Sok z kiszonej kapusty

Aby przygotować pyszny sok z kiszonej kapusty wystarczy przecisnąć ją przez sokowirówkę. Można tworzyć też kompozycje z innymi warzywami takimi jak buraki lub marchew. Świeży sok idealnie wzmacnia odporność organizmu oraz pomaga w oczyszczaniu z toksyn.

Jakie tradycyjne dania z kiszonej kapusty warto znać?

Jeżeli mamy na myśli tradycyjne dania z kiszonej kapusty bez wątpienia warto wymienić kapuśniak. Ta regionalna potrawa jest pyszna i sycąca, a znana jest na ziemiach polskich od pokoleń. Najprostszy kapuśniak przygotowuje się na bazie ziemniaków i wywaru mięsnego. Kiedy powstaje gotowy bulion warzywno- mięsny można dodać pokrojoną drobno kapustę kiszoną i gotować ja przez kilka minut. Potem wystarczy tylko wsypać przyprawy i okrasić całość skwarkami. Do tego celu najlepiej użyć smalcu. Na litr zupy w zupełności wystarczą 3-4 łyżek skwarek, ale im więcej tym zupa będzie smaczniejsza.

Co sprawia, że dania z kiszonej kapusty są takie smaczne i dlaczego warto po nią sięgać?

Kapusta kiszona jest ściśle związana z polską tradycją kulinarną, dlatego na naszych stołach nie powinno jej zabraknąć. Oprócz bazowych dań z kiszonej kapusty można również przygotować pyszne farsze do pierogów i klusek, zasmażki czy dodatek do zup.  Z pewnością kiszenie kapusty warto wykonać samodzielnie, aby przekonać się jak w łatwy sposób można dostarczyć rodzinie cennych witamin. Kapusta kiszona to niedoceniany dodatek do dań dlatego warto rozsmakować się w jej smaku oraz korzystać z jej niesamowitych właściwości.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *