Nalewka z węgierek

Nalewka z węgierek? zdecydowanie tak! Śliwka węgierka to synonim dobrej jakości. Tą odmianę cechuje charakterystyczny, aromatyczny, słodki smak. Ze względu na swoje walory smakowe jest niezwykle ceniona w przetwórstwie. Owoce śliwki węgierki nadają się do suszenia, a ponadto są doskonałe do produkcji przetworów, dżemów, marmolad. Równie popularnym sposobem na wykorzystanie owoców węgierki jest przepis na nalewkę z suszonych śliwek, która jest doskonała w przypadku przeziębienia, ma działanie rozgrzewające. Ponadto relaksuje, odpręża i wspomaga pracę organizmu.

Historia podchodzenia śliwki

Obecnie istnieje ponad 6 tysięcy odmian śliwek. Masowa uprawa drzew śliwkowych rozpoczęła się w Chinach już ponad 2000 lat temu, a pierwsze zapiski dotyczące tego drzewa sięgają około 479 roku p.n.e. Owoce te znane były też w starożytnym Rzymie. Istnieje kilka teorii dotyczących pierwotnego pochodzenia śliwek, jednak pewny jest fakt, że szerokie zastosowanie dla śliwek w kuchni znaleźli Francuzi, a francuscy imigranci rozprzestrzenili śliwkowa sławę na skalę światową. 

Niesamowite właściwości śliwek

Śliwki posiadają wiele cennych witamin i minerałów. Ich właściwości są szeroko cenione. Najnowsze badania naukowców z Texas AgriLife Research, które dotyczyły przede wszystkim raka piersi, potwierdziły, że naturalne ekstrakty ze śliwki mają działanie antynowotworowe – niszczą komórki rakowe, bez uszkadzania zdrowych.

Śliwki są bogate w witaminy A, B, C i H. Nie bez przyczyny są nazywane owocem rozweselającym – z powodu wysokiej zawartości witamin B1 i PP korzystnie działają na system nerwowy i samopoczucie oraz zwiększają odporność na stres.

Śliwki regulują poziom cholesterolu w organizmie i hamują jego wchłanianie. Regulują trawienie i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

Wpływ śliwek na poprawę wyglądu

Przez wysoką zawartość witamin C i K śliwki poprawiają wygląd cery naczynkowej – uszczelniają naczynia krwionośne i wspomagają przepływ krwi, przez co zmniejszają zaczerwienienie skóry. Przeciwutleniacze sprawiają, że skóra starzeje się wolniej, pozostaje gładka i miękka. Unikatowe połączenie składników w zielonozłocistym miąszu – witamin i soli mineralnych – sprawia, że śliwki mają również działanie odchudzające. Skutecznie hamują apetyt i gwarantują uczucie sytości. Suszone śliwki neutralizują nadmiar kwasów w żołądku i poprawiają pracę jelit. Przyspieszają przemianę materii, trawienie i usuwają gromadzący się w komórkach tłuszcz.

Nalewka z węgierek

Do wyrobów alkoholowych np. wódki ze śliwek, zwanej śliwowicą wykorzystuje się zarówno owoce świeże, suszone i wędzone. Owoce suszone mają najwięcej kalorii, ale też najlepsze działanie zdrowotne. Taki rodzaj alkoholu jest doskonały, gdy na stole królują ciężkie potrawy, na przykład podczas świąt. Dodatkową zaletą jest łatwość i szybkość przygotowania. Należy pamiętać, że alkohol przygotowany według każdego z przepisów poniżej, z upływem czasu nabiera więcej smaku i aromatu, szczególnie nalewka z węgierek. 

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Nalewka śliwkowa na bimbrze

Składniki:

  • śliwki węgierki 1,5kg
  • domowy bimber 1l

Umyte, pozbawione pestek śliwki umieścić w szklanym naczyniu, szczelnie zakorkowanym. Odstawić w ciepłe miejsce na okres od 2 miesięcy do roku (trunek smaku nabiera proporcjonalnie do upływu czasu!). Następnie roztwór odcedzić i przelać do mniejszych butelek.

Nalewka z węgierek – śliwkowa na wódce

Składniki:

  • śliwki węgierki 500g
  • wódka 1l

To zdecydowanie najprostszy i najszybszy przepis na nalewkę ze śliwek.

Śliwki umyć, usunąć pestki. Tak przygotowane owoce umieścić w dużym słoju. Zalać śliwki wódką, zakręcić słoik i odstawić w ciemne miejsce na około 1,5 miesiąca. Po tym czasie odcedzić przez gazę, aby nalewka była klarowna i przelać ją do mniejszych butelek. Pozostałe owoce można wykorzystać np. do ciast.

 

Nalewka z węgierek – śliwkowa na spirytusie

Składniki:

  • śliwki węgierki 3kg
  • spirytus 96% 1l
  • cukier 1kg
  • przegotowana woda 1l

Śliwki umyć, pokroić i wyjąć pestki, a następnie wrzucić do dużego szklanego słoja. Zalać śliwki spirytusem wymieszanym z przegotowaną i ostudzoną wodą. Odstawić na miesiąc.

Po upływie tego czasu, za pomocą gazy odcedzić. Alkohol przelać do innego naczynia, a pozostały miąsz zasypać cukrem i zostawić, aż puści sok (około 1-2 tygodnie), codziennie potrząsając słojem, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Po otrzymaniu soku ponownie odcedzić, a śliwkowy sok dolać do wcześniej otrzymanego alkoholu. Nalewka z węgierek gotowa! Całość należy przelać do mniejszych butelek.

Nalewka z wędzonych śliwek

Składniki:

  • wędzone śliwki 300g
  • miód 2-6 łyżek
  • laska wanilii
  • spirytus 250ml
  • wódka 750m
  • szklanka przegotowanej wody

Przygotować mieszaninę spirytusu i wódki. Umyte, pozbawione pestek i pokrojone śliwki włożyć do dużego słoja i zalać mieszaniną alkoholową. Dodać rozdrobnioną laskę wanilii. Słój zakręcić i odstawić na 1,5 miesiąca. Po upływie tego czasu alkohol odcedzić, a pozostałe śliwki zalać wodą, dodać miodu (do smaku) i odstawić na 2-3 dni. Następnie ponownie połączyć otrzymany wcześniej alkohol i zawartość słoja. Odcedzić i przelać nalewkę do mniejszych butelek.

Ciekawostki

– Starożytni Egipcjanie grzebali zmarłych z całym zapasem śliwek. Wierzono, że uchroni ich przed smutkiem i zapewni posiłek w zaświatach.

– W XIX w. pokrojone i posypane pieprzem suszone śliwki przykładano na bolącego zęba, aby uśmierzyć ból.

– Pestki śliwek zawierają substancje trujące – ich spożycie nie jest wskazane!

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *