Obwarzanek krakowski – jak zrobić go w domu?

Obwarzanek krakowski jest to pyszny symbol magicznego Krakowa. Każdy kto odwiedza to piękne miasto, musi spróbować tej fantastycznego rogalika, który dosłownie rozpływa się w ustach. Okazuje się, że niepowtarzalnego krakowskiego obwarzanka można również przygotować w zaciszu własnego domu. Zatem mamy dla Ciebie artykuł, w którym prezentujemy przepis na obwarzanka krakowskiego, a także kilka cennych informacji na jego temat.

Co to jest obwarzanek krakowski?

Krakowski obwarzanek jest to pieczywo, które ukształtowane jest w formie okręgu lub pierścienia i ma średnicę około kilkunastu centymetrów. Krakowski precel posypuje się makiem, sezamem lub ziarnami. Jest to symbol miasta Krakowa. Pieczywo wykonuje się z uwzględnieniem specjalnej receptury i jest wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Oznacza to, że nie można rozprowadzać produktów pod tą nazwą, które nie spełniają określonych norm. Jednakże można przygotować obwarzanka w domu i cieszyć się jego smakiem także poza Krakowem.

Jaka jest historia krakowskiego obwarzanka?

Krakowskie obwarzanki cieszą się bardzo długo historią. Okazuje się, że znane one były już w czasach średniowiecza. Pierwsze informacje na temat tego cenionego pieczywa pochodzą z roku 1394. Nazwa związana była z procesem produkcji tego wyjątkowego produktu, czyli zanurzaniem w gorącej wodzie. Zgodnie z pradawną wzmianką obwarzanek trafił na stół pary królewskiej: Jadwigi i Władysława Jagiełły. Warto wspomnieć również o tym, że obwarzanek Kraków stał się stałym produktem w piekarniach, na mocy zarządzenia wydanego przez Jana Olbrachta w 1496 roku. Należy powiedzieć o jeszcze jednej ważnej dacie, a mianowicie o roku 1849. Wówczas wydano pozwolenie dające możliwość wypiekania obwarzanków przez wszystkich piekarzy prowadzących działalność na terenie miasta Krakowa.

Precle krakowskie kiedyś sprzedawano z jatek piekarskich. Później wykorzystywano do tego celu kosze wiklinowe. Obecnie precelki krakowskie sprzedaje się w specjalnych przeszklonych wózkach w różnych miejscach Krakowa. Precel krakowski jest uwielbiany przez mieszkańców, a także turystów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Najlepiej smakują, gdy są świeże i pachnące. Cechą charakterystyczną obwarzanków jest to, że na drugi dzień czerstwieją i nie mają już takiego uroku. W Krakowie obwarzanki kupisz na każdym rogu. Są one sprzedawane w specjalnych, niebieskich i przeszklonych wózkach.

Obwarzanek krakowski, czyli jakie składniki potrzebne są do przygotowania tego wyjątkowego pieczywa?

Obwarzanki krakowskie można także odtworzyć w zaciszu własnego domu. Do przygotowania pieczywa potrzeba kilku ważnych składników. Obwarzanek przepis uwzględnia następujące składniki:

  • 375 gramów mąki pszennej,
  • 15 g drożdży,
  • pół łyżeczki cukru,
  • odrobina soli,
  • 25 g masła,
  • 60 ml ciepłej wody,
  • mak, sezam lub inna posypka.

Obwarzanki krakowskie przepis

Obwarzanki Kraków zrobisz w kilku prostych etapach. Poniżej przedstawiamy sposób przygotowania tego fantastycznego pieczywa.

  1. Zrób rozczyn drożdżowy przez pokruszenie drożdży z cukrem, a także wymieszanie z ciepłą wodą. Pozostaw mieszankę do wyrośnięcia.
  2. W tym czasie mąkę należy przesiać z solą. Ponadto rozpuść również masło i pozostaw do wystygnięcia.
  3. Gdy zaczyn urośnie, połącz go z mąką i masłem. Z podanych składników wyrabiaj ciasto, a w razie potrzeby dodaj ciepłą wodę. Gdy ciasto będzie elastyczne i będzie odchodziło od brzegów naczynia, odstaw je w ciepłe miejsce i pozostaw do wyrośnięcia. Powinno ono podwoić swoją objętość.
  4. Z ciasta odrywaj kawałki i formuj pierścienie. Staraj się z niego pleść warkocz i zlepiać na końcach.
  5. Każdego obwarzanka krakowskiego należy zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie, a następnie ułożyć na blaszce.
  6. Każdego obwarzanka posyp też makiem lub sezamem i wstaw je do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni Celsjusza. Obwarzanki należy wypiekać przez około 30 minut.

Warto doceniać i kultywować rodzime tradycję. Pyszny obwarzanek krakowski gotowy! Życzymy smacznego!

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.