Nietolerancja glutenu – jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

dieta bez glutenu

Gluten to białko znajdujące się w zbożu, takim jak pszenica, żyto, jęczmień oraz owies. Gluten tworzy lepką, elastyczną masę, która daje wypiekom i ciastom ich charakterystyczną teksturę. Konkretnie, gluten składa się z dwóch białek – gliadyny i gluteniny. Gluten jest używany w wielu produktach spożywczych, w tym w chlebie, ciastkach, makaronach, pizzy, zupach itp.

Nietolerancja na gluten (tzw. celiakia) oznacza, że po spożyciu produktów zawierających gluten, dana osoba doświadcza silnych objawów żołądkowo-jelitowych. Nietolerancja na gluten może powodować poważne, długotrwałe uszkodzenia jelit i prowadzić do poważnych problemów medycznych w przypadku niedostatecznego leczenia.

Czym jest nietolerancja glutenu?

Nietolerancja glutenu to stan, w którym osoba ma trudności w trawieniu glutenu – białka obecnego w pszenicy, życie, jęczmieniu i innych zbożach. Organizm nie toleruje glutenu, ponieważ wiąże się on z zaburzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak celiakia.

Celiakia

Celiakia Jest autoimmunologiczną chorobą jelit, która powoduje, że organizm nie jest w stanie strawić glutenu. Kiedy gluten jest konsumowany, organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym tkankom, co powoduje uszkodzenie jelit i niedobór składników odżywczych.

nietolerancja glutenu

Symptomy nietolerancji glutenu

Objawy nietolerancji glutenu obejmują bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, nudności i zaburzenia trawienia. Inne objawy to: suchość w ustach, łamliwe i matowe włosy, łamliwe paznokcie, gazy, wymioty, ból głowy, zmęczenie i pogorszenie samopoczucia. Nietolerancja glutenu może również prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak celiakia i toczeń rumieniowaty układowy. Zatem objawy nietolerancji glutenu obejmują między innymi:

  1. Biegunki i wzdęcia
  2. Ból brzucha
  3. Zmęczenie i senność
  4. Zaburzenia pamięci
  5. Problemy z oddychaniem
  6. Zaburzenia miesiączkowania
  7. Problemy z układem odpornościowym i alergiami
  8. Ból stawów, mięśni oraz bóle głowy
  9. Niedobór witamin i minerałów
  10. Utrata masy ciała

Nietolerancja na gluten a nadwrażliwość na gluten – czym się różnią?

Nietolerancja na gluten i nadwrażliwość na gluten to dwa różne stany, które mają swoje własne cechy. Nietolerancja na gluten to stan, w którym organizm nie toleruje glutenu i może wystąpić alergia na gluten lub celiakia, co oznacza, że występuje ryzyko uszkodzenie jelita cienkiego. Nadwrażliwość na gluten jest stanem, w którym organizm reaguje na gluten, ale nie ma uszkodzenia jelita cienkiego.

Osoby z nadwrażliwością na gluten często odczuwają ból brzucha, zmęczenie, wzdęcia i inne objawy po spożyciu produktów zawierających gluten. Te objawy niekoniecznie muszą być oznaką alergii lub celiakii, ale mogą wskazywać, że organizm reaguje na obecność glutenu.

Jak dbać o dietę bezglutenową?

Dieta bezglutenowa to zbilansowany plan żywieniowy, który eliminuje produkty, które zawierają gluten. Jak wspomnieliśmy wcześniej gluten jest białkiem występującym w pszenicy, życie i jęczmieniu. Dieta bezglutenowa pozwala wyeliminować te produkty ze swojej diety, aby uniknąć problemów trawiennych i innych schorzeń, takich jak wspomniana wyżej celiakia. Dieta bezglutenowa może być uzupełniona o produkty naturalnie bezglutenowe, takie jak kasza gryczana, ziemniaki, banany, jajka, brokuły, orzechy, ryby i mięso.

Czy można jeść chleb w diecie bezglutenowej?

Tak, można jeść pieczywo mając dietę bezglutenową. Bezglutenowe produkty piekarnicze są dostępne w sklepach i są wykonane z mieszanek mąki zawierającej skrobię ziemniaczaną, ziemniaki, ryż, grykę, amarantus, kaszę jaglaną, teff, sorgo, tapiokę i inne zboża oparte na skrobi.

dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa – lista z poradami

  • Rozpocznij od zapoznania się z listą produktów zawierających gluten, aby uniknąć żywności zawierającej te składniki.
  • Jeśli jest to możliwe, wybierz produkty organiczne, aby uniknąć sztucznych składników i utrzymać wysoką jakość spożywanych produktów.
  • Upewnij się, że jesz dużo warzyw i owoców, zwłaszcza tych bogatych w błonnik, aby zapewnić sobie zbilansowane posiłki.
  • Unikaj produktów wypiekanych i gotowych potraw, które często zawierają składniki zawierające gluten.
  • Wybierz produkty z pełnymi ziarnami, na przykład brązowy ryż, kaszę jaglaną, kaszę gryczaną, amarantus, quinoę, chia i proso.
  • Postaraj się jeść dużo produktów niefermentowanych i bezglutenowych nabiału, takich jak niefermentowane jogurty, masło i ser.
  • Wybierz bezglutenowe produkty mączne, takie jak mąka z ziemniaków, ziemniaki, mąka z ciecierzycy, mąka kukurydziana, mąka z orzechów, mąka ryżowa lub mąka z amarantusu.
  • Stosuj zdrowe metody gotowania, takie jak gotowanie na parze, duszenie, pieczenie i gotowanie w folii, zamiast smażenia lub smażenia na głębokim oleju.
Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.