Lubczyk – przepisy z jego wykorzystaniem

Jak wykorzystać lubczyk w kuchni? Lubczyk jest jednym z ziół przyprawowych, które wykorzystywane jest w tradycyjnej kuchni polskiej. Liście lubczyku mają intensywny, lekko korzenny zapach z delikatnie gorzką nutą. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego jednej z najpopularniejszych zup w naszym kraju, czyli niedzielnego rosołu. Warto jednak poznać inne zastosowanie tego zioła, które dodawane do wielu potraw, nadaje im wyjątkowego smaku i aromatu.

Co można zrobić z lubczyku?

Lubczyk uznawany był kiedyś za afrodyzjak. Stosowany był w wielu środkach mających podnieść poziom libido. Oprócz tego lubczyk ma właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe oraz sprawdza się podczas infekcji układu moczowego. Jednak jego najpopularniejszym zastosowaniem jest dodawanie go do potraw w naszej kuchni. Najczęściej wykorzystywane są liście lubczyku, które mają wyjątkowy smak. Wykorzystuje się go jako dodatek do zup, sosów oraz sałatek i dań rybnych. Co ciekawe lubczyk dodany do potraw bazujących na kapuście lub szpinaku, nadaje im ostrości i wyrazistości, a co więcej, zabija ich nieprzyjemny zapach.

Jak wykorzystać liście lubczyku?

Oprócz oczywistego wykorzystania lubczyku, takiego jak dodatek do zup czy sosów, roślinę można wykorzystać także w mniej oczywisty sposób. Warto wzbogacać nim swoje potrawy, bo stanowi on doskonałe źródło witamin z grupy B oraz witaminy C. Ponadto lubczyk może być wykorzystywany także przez osoby będące na dietach lekkostrawnych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lubczyk, w przeciwieństwie do innych ziół, na przykład koperku, nie jest wykorzystywany do posypywania nim gotowego dania. Dodaje się go na etapie gotowania, bo wtedy oddaje swój niesamowity aromat potrawie.

Lubczyk można dodać na przykład do domowego chleba. Zioło to wchodzi także w skład wielu domowych przypraw, które są znacznie zdrowsze niż ich sklepowe odpowiedniki. Z lubczyku można także zrobić domową nalewkę ziołową, zwaną kordiałem. Robi się ją, używając wytrawnego białego wina gronowego i innych ziół, takich jak na przykład koper włoski czy pokrzywa. Taki trunek doskonale reguluje trawienie oraz zapobiega dolegliwością ze strony układu moczowego.

Nasiona lubczyku — jak zasadzić lubczyk?

Aby na co dzień cieszyć się wyjątkowym smakiem opisywanego zioła, możemy kupić nasiona lubczyku i zasadzić je w swoim ogrodzie. Lubczyk ogrodowy kwitnie porą letnią i lubi lekką glebę. Nie posiadając swojego domowego ogródka, wcale nie musimy rezygnować z uprawy lubczyku. Można go bowiem zasadzić również do doniczki i trzymać na parapecie. Najlepszy czas, by posadzić w swoim domu lubczyk, jest koniec lata albo początek jesieni. Należy ją systematycznie podlewać i dbać o to, by nie przemarzł.

Sok z lubczyka

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z lubczyku można zrobić sok. Ten niezwykle orzeźwiający napój z lubczyku ma właściwości prozdrowotne i bogaty jest w witaminy i minerały. Dodatkowo jest niskokaloryczny, więc może być spożywany także przez osoby na diecie redukcyjnej. Lubczyk można dodawać również do domowych koktajli na bazie owoców i warzyw. Oprócz tego może być podstawowym składnikiem wielu napojów alkoholowych, na przykład nalewek.

Pasta z lubczyku

Z liści zioła można zrobić także pastę z lubczyka. Wystarczy liście lubczyku dokładnie umyć i umieścić w moździerzu, a następnie ucierać razem z dobrej jakości oliwą. Przepis na lubczykową pastę można dowolnie modyfikować, dodając ulubione przyprawy, na przykład płatki chili. Do czego można jeszcze wykorzystać lubczyk? Z liści można przygotować wyjątkowe, domowe pesto, doskonale komponujące się z makaronem. Jest to świetna alternatywa dla popularnego pesto bazyliowego.

Wystarczy liście lubczyku zmiksować z czosnkiem, parmezanem, ziarnami słonecznika, oliwą oraz solą. Takie pesto sprawdzi się także do grzanek oraz dodatek do mięs. Miłośnicy lubczyku powinni spróbować drobiowych roladek z pesto z lubczyku z dodatkiem mozzarelli oraz szynki parmeńskiej. Gwarantujemy, że smak potrawy zapadnie na długo w pamięci.

Zdrowe maggi z lubczyka – przepis

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez popularnej przyprawy ziołowej „maggi”. Niestety produkt, który możemy kupić w każdym markecie, charakteryzuje się złym składem i ogromną ilością soli. W sklepowej maggi nie brakuje także glutaminianu sodu, który silnie wzmacnia smak potrawy, bo jest połączeniem smaku słodkiego, słonego oraz lekko kwaśnego.

Znacznie zdrowszym wyborem będzie dodawanie do swoich posiłków domowego odpowiednika tej ziołowej przyprawy. Sprawdzi się w tym celu domowa przyprawa maggi z liści lubczyku, którą może wykonać każdy w swoim domu. Do przygotowania domowej maggi wystarczy lubczyk, sól, cukier oraz suszone podgrzybki lub prawdziwki. Oto prosty przepis na maggi z lubczyku.

  • 500 g umytych liście lubczyku wrzucamy do garnka wraz z 70 g soli morskiej i zalewamy 1500 ml gorącej wody. Gotujemy około 30 minut.
  • 150 g cukru rozpuszczamy w szklance wywaru i dodajemy do gotującego się w garnku lubczyku. Gotujemy 10 minut.
  • Po przestudzeniu należy przecedzić zawartość garnka przez sitko i przelać do szklanych butelek.

Najlepsze pomysły i przepisy na niecodzienne wykorzystanie liści lubczyku w kuchni.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.